• Zekiri: Talati dhe BDI përsëri treguan fytyrën kriminale bashkë me pobratimat nga VMRO-ja

  13 Shkurt, 2020

  MukiTalati dhe BDI edhe njeher treguan ftyren e vertet te tyre kriminale bashke me pobrati at e tyre nga VMRO DPMNE.
  DUI dhe VMRO DOMNE ripertrin kolacionin e krimit dhe interesit te individeve te caktuar brenda subjekteve te tyre.
  TURP!!!

 • Palmer: Rusia e do Ballkanin me një element kaosi në të

  11 Shkurt, 2020

  PalmerI dërguari i posaçëm i Shteteve të Bashkuara për Ballkanin Perëndimor, Matthew Palmer, tha se Rusia dëshiron që ky rajon të jetë “i përçarë, kundër vetes dhe me një element kaosi në të”.

  Në një intervistë për Radion Evropa e Lirë në Sofje, Palmer tha se SHBA-ja është e shqetësuar për qëllimet dhe aktivitetet e Rusisë ...

 • Shkup, parlamenti pritet të miratojë ligjin e debatueshëm për Prokurorinë Publike

  11 Shkurt, 2020

  Ligji mbi prokurorine publikeQeveria e Maqedonisë së Veriut dhe tetë deputetët e shkëputur më parë nga partia opozitare VMRO-DPMNE kanë bërë të ditur për arritjen e pëlqimit mbi tekstin e propozim ligjit për Prokurorinë Publike, por njoftimet e lëshuara për publikun nga secila prej palëve nuk janë plotësisht në një vijë për sa i përket çështjes së bisedave ...

 • Eurodeputetët pro propozimeve për reformimin e negociatave të anëtarësimit

  11 Shkurt, 2020

  Parlamenti EUPropozimet e fundit të Komisionit Europian për reformimin e procesit të anëtarësimit janë përshëndetur nga deputetët e Parlamentit Europian. Ato shihen si urë për çeljen e negociatave me Shqipërinë e Maqedoninë e Veriut.

  Deputetët e Parlamentit Europian i kanë mbështetur të mërkurën propozimet e reja të Komisionit Europian për reformën e procesit të zgjerimit të BE me vende të ...

 • Qendrat kulturore Shqipëri-MV/ Bushati: Shqiptarët s’mund të trajtohen si minoritet

  4 Shkurt, 2020

  Ditmir-Bushati

  ” Shqiptarët në Maqedoninë e Veriut ia kanë dalë të konsolidojnë pozitën e tyre shtet formuese, përmes përfaqësimit dhe pjesëmarrjes aktive në jetën politike të vendit, forcimit të identitetit dhe përdorimit të simboleve kombëtare, si dhe zyrtarizimit të gjuhës shqipe. Çdo marrëveshje me Maqedoninë e Veriut duhet të jetë një vlerë e shtuar në marrëdhëniet dypalëshe, duke i ...

 • Zaev: Shteti turk ka qenë dhe mbetet aleati ynë

  4 Shkurt, 2020

  ZaevKryetari i LSDM-së, Zoran Zaev sot në selinë e partisë së tij u takua me ambasadorin e Republikës së Turqisë në Maqedoninë e Veriut, Hasan Mehmet Sekizqok.

  Zaev, sipas njoftimit të LSDM-së, uroi ambasadorin për funksionin duke i dëshiruar mandat të suksesshëm dhe duke shpresuar se marrëdhëniet e mira fqinjësore do të avancohen, njofton Telegrafi Maqedoni.

  “Për ne Turqia është ndër ...

 • Maqedonia e V. pret që në mars të ratifikohet pranimi i saj në NATO

  4 Shkurt, 2020

  PendarovskiPresidenti i Maqedonisë së Veriut, Stevo Pendarovski, tha se pret që Spanja – vendi i fundit që duhet ta ratifikojë pranimin e vendit të tij në NATO – ta bëjë një gjë të tillë në muajin mars.

  “Nëse gjithçka shkon sipas planit, ky proces duhet të përfundojë rreth datës 10 mars. Pastaj do të mbeten disa detaje teknike që Parlamenti ...

 • Amelie de Montchalin: Nuk ka automatizëm për hapjen e negociatave në mars

  3 Shkurt, 2020

  Amelie-de-MontchalenSekretarja shtetërore franceze për Çështje Evropiane Amelie de Montchalin, në konferencë për shtyp në Bruksel shprehu bindje se metodologjia që e publikoi Komisioni Evropian të mërkurën do të jetë e kënaqshme për Francën, por ende nuk garanton hapje të negociatave për Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë në mars.

  Franca insiston që metodologjia e re të përfshijë katër parime të rëndësishme: ...

 • Rruga me gjemba e Ballkanit Perëndimor – A ka fund ajo?

  31 Janar, 2020

  treyeza debatiTryezë debati për zgjerimin e BE

  Që kur është bërë e qartë se politika e zgjerimit nuk është funksionale, shtrohet pyetja, nëse do të vlejë formula se „puna shpërblehet“, apo do të mbetemi pafundësisht në vendnumëro?

  Që puna e bërë në procesin e zgjerimit të BE shpërblehet, u dëshmua për herë të ...

 • Si u shkëmbyen grekët e Anadollit me shqiptarët e Çamërisë

  31 Janar, 2020

  zerva_prifterinjeve_grek_fashisteMarrëveshja turko-greke, 98 vjet më parë në Lozanë të Zvicrës, firmosi shkëmbimin e popullatës. Më 30 janar të vitit 1923, u nënshkrua në Lozanë, marrëveshja e veçantë turko-greke, mbi shkëmbimin e grekëve të Anadollit, me “turqit” (këtu u përfshinë shqiptarët e besimit mysliman, nga Çamëria) e Greqisë. 

  Në marrëveshje, përkatësia fetare ishte si kriter për shpërngulje dhe jo përkatësia kombëtare.

  Me ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"