• Maqedoni, Kuvendi i miratoi ligjet për mbrojtje shëndetësore, për tatimin e të ardhurave personale dhe për shërbim në ushtri

  27 Dhjetor, 2019

  Kuvendi-MKKuvendi sot pasdite në kuadër të seancës së 123-të i miratoi ndryshimet dhe plotësimet e ligjeve për mbrojtje shëndetësore dhe për tatimin e të ardhurave personale me procedurë të shkurtër, plotësimin e Ligjit për Shërbim në Armatë me procedurë të shkurtër në lexim të dytë, si dhe Propozimi i interpretimit autentik të nenit 161 paragrafi (1) të Ligjit për ...

 • Zaev: Nuk besoj që do të kemi koalicion deri kah mes i muajit shkurt

  23 Dhjetor, 2019

  ZaevKryeministri Zoran Zaev deklaroi se në mbledhje të LSDM-së të premten do të diskutohet për të gjithë çështjet politike duke përfshirë këtu edhe marrëdhëniet me të gjithë në koalicion.

  “Të premten kemi mbledhje qendrore ku do ta shqyrtojmë të gjithë çështjet politike. Marrëveshje koalicionesh, apo marrëveshje parazgjedhore nuk besoj të ketë deri kah mesi i muajit shkurt për shkak të ...

 • Tetova dhe Manastiri me ajrin më të papastër

  17 Dhjetor, 2019

  Maqedonia përsëri thithën ajër të papastër, ndërsa si qytete me ajër më të ndotur gjatë këtij mëngjesi janë Tetova me 183 PM dhe Manastiri me 180 PM.

  Stacionet matëse tregojnë se sot në mëngjes krahas Manastiri 2 dhe Tetovës, si qytete me ajër më të ndotur janë Strumica, Milladinovci si dhe Rektoriati dhe Gazi Baba në Shkup.

  Gjatë ditës së djeshme Kumanova ishte me ajrin më të ndotur ndërsa stacioni matës kapi ...

 • Përvjetori i Normales së Elbasanit/ Shkolla që nisi funksionin 110 vite më parë

  12 Dhjetor, 2019

  https://youtu.be/FhdD5Ns9e5I

  110 vite më parë, në dhjetor të vitit 1909 me vendim të Kongresit të Elbasanit do të krijohej normalja e parë e Elbasanit, si i parë institucion në vend që do të përgatiste mësues e do të përhapte gjuhën shqipe në të gjitha trojet shqipfolëse.

  Të shumta kanë qenë aktivitetet me rastin e kësaj datë të shënuar, jo vetëm për Elbasanin.

  Normalistët e ftuar ndanë mes tyre kujtimet dhe traditat e ...

 • Ndotja e ajrit në Maqedoni, Tetova në krye të listës

  11 Dhjetor, 2019

  Në pjesën veriore të vendit ndotja e ajrit është me e theksuar.

  Qyteti i Tetovës është në krye të listës për nga ndotja e ajrit, ndërsa ndotje mesatare sonte ka Shkupi, Koçani dhe Strumica, njofton Telegrafi Maqedoni.

  Si qytete me ndotje më të vogël janë qyteti i Gostivarit, Kërçovës, Velesit dhe Kavadarit.

  Sipas aplikacionit ‘Ajri im’, pas Tetovës si qytet më i ndotur në Maqedoni për momentin vijon Kumanova ndërsa sot gjatë ditës ...

 • Rikthehen tensionet në lidhje me Ligjin për shqipen në Maqedoninë e V.

  10 Dhjetor, 2019

  flamurjtOpozita maqedonase paralajmëron amendamente për ndryshimin e Ligjit për përdorimin e gjuhëve, në përputhje, siç thotë, me mendimin e Komisionit të Venecias, i cili ka vërejtje serioze për disa dispozita të zgjidhjes ligjore që avancon përdorimin e gjuhës shqipe në Maqedoninë e Veriut.

  “VMRO DPMNE-ja do të paraqes amendamente në Ligjin për përdorimin e gjuhëve, të ...

 • DAP: Fillon pagesa e parave nga skanimi i llogarive fiskale

  6 Dhjetor, 2019

  FiskaleDrejtoria e të Ardhurave Publike (DAP) ka filluar të paguajë para në përputhje me Ligjin për kthimin e TVSH-së për individët. Kthimi i 15 përqind të TVSH-së ka filluar të transferohet në llogaritë e qytetarëve që e kanë përdorur aplikacionin “MojDDV” në tre muajt e parë, gjegjësisht, qershor gusht dhe shtator.

  Deri tani janë lëshuar para në llogaritë e 16.600 ...

 • Ballkani Perëndimor mes Brukselit dhe Parisit

  6 Dhjetor, 2019

  Ursula von der LeyenDitën kur Ursula von der Leyen, Josep Borell e Oliver Varhelyi i dërguan njëzëri mesazh Ballkanit Perëndimor se e ardhmja perëndimore e Ballkanit nuk vihet në diskutim, Emanuel Macron përsëriti ”jo-në” e tij.

  A e kishte pritur presidenti francez Emanuel Macron, kur Franca bllokoi në tetor hapjen e negociatave të pranimit me Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë, ...

 • Macroni sfidon presionin e BE ndaj Francës për negociatat

  6 Dhjetor, 2019

  MacronPresidenti francez Macron përsëriti në Londër qëndrimin se Maqedonia e Veriut dhe Shqipëria nuk janë gati për nisjen e negociatave me BE. Ai sfidon strategjinë e presionit publik evropian ndaj tij, shkruan Auron Dodi.

  Presidenti i Francës Emanuel Macron dërgoi javën që po përfundon disa mesazhe në drejtim të Shqipërisë. Fillimisht, me një mesazh në shqip në rrjetin e twitterit ...

 • AKE Maqedoni: 5G nuk është i dëmshëm për shëndetin

  2 Dhjetor, 2019

  AKE-MKQytetarët të mos kenë frikë nga teknologjia 5G. Nuk ka asnjë bazë për pasoja mbi shëndetin e njeriut, sigurojnë nga Agjencia për komunikime elektronike. Pas paralajmërimeve për aplikimin e kësaj teknologjie në nivel global, shoqatat e qytetarëve ngritën shqetësime dhe kërkuan fillimisht të kontrollohet ndikimi i kësaj teknologjie, e më pas të aplikohet. Edhe tek ne qytetarët me ankesa ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"