• “Gjurmë Shqiptare”: Të (mos) jesh shqiptar në Manastir

  14 Nentor, 2016

  Historia e jashtëzakonshme e qytetit të Manastirit sot në Maqedoni. Si humbën shqiptarët, si u larguan dhe u asimiluan, çfarë ndodh sot në qytetin e alfabetit?

  Shqiptarë të asimiluar pranojnë për herë të parë në këtë dokumentar identitetin e tyre të vërtetë, të tjerë ende kanë frikë.

  Ndiqni sesi shumë shqiptarë përpiqen të zgjohen nga asimilimi dhe sesi shumë të tjerë kanë humbur për shkak të presionit ...

 • Protestuesit ndalojnë makinën e Ali Ahmetit në Kumanovë

  14 Nentor, 2016

  ali-kumanoveNjë grup protestuesish në Kumanovë u përpoqën të dielën ta pengojnë autokolonën e kryetarit të Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti që të marrë pjesë në një takim me qytetarë të Kumanovës, në kuadër të fushatës parazgjedhore.

  Disa protestues qëlluan me gurë makinat e zyrtarëve të BDI-së. Më herët, protestuesit kishin paralajmëruar z. Ahmeti që të mos shkonte në qytetin ...

 • Maqedoni: përgatitje për zgjedhjet e 11 dhjetorit

  11 Nentor, 2016

  bdiTë premten në mesnatë përfundon afati i dorëzimit të emrave të kandidatëve për ligjvënës në zgjedhjet e parakohëshme parlamentare, të caktuara për më 11 dhjetor në Maqedoni. Shumica e partive i kanë bërë publike listat. Komuniteti ndërkombëtar pret një proces të drejtë dhe të besueshëm të këtyre zgjedhjeve.

  Para skadimit të afatit në mesnatë për paraqitjen e listave me emrat ...

 • KE kërkon zgjedhje të besueshme në Maqedoni

  10 Nentor, 2016

  zgjedhje-mkNjohësit e çështjeve politike thonë se Maqedonia do të arrijë ta ruajë statusin e rekomandimit për hapjen e negociatave me BE-në vetëm nëse me seriozitet u qaset sugjerimeve që janë theksuar në Raportin e fundit të Progresit për Maqedoninë.

  Në mesin e këtyre rekomandimeve janë realizmi me përpikmëri i marrëveshjes politike, të njohur si marrëveshja e Pëzhinos, pastaj

 • BE – Maqedoni: Raport i kushtëzuar

  9 Nentor, 2016

  komisoneri-evropian-johannes-hahn-mKomisioni Evropian edhe sivjet përsëriti rekomandimin e kushtëzuar për anëtarësimin e Maqedonisë në BE. Komisari për zgjerimin, Johannes Hahn, tha se Maqedonia duhet të plotësojë kushtet e Marrëveshjes së Përzhinës.

  “Nuk kemi dalë nga kriza e politikës së brendshme, pavarësisht hapave të mira  kohët e fundit. Liderët tani kanë mundësi që ta tejkalojnë krizën dhe t’i adresojnë problemet sistematike. Duhet ...

 • Ambasadori i Hollandës përgëzon Eco Guerillën

  8 Nentor, 2016

  ecoAmbasadori i Mbretërisë së Hollandës në Maqedoni, Shkëlqesia e Tij z. Wouter Plomp sot realizoi një vizitë në zyrat e organizatës Eco Guerilla në Tetovë për të përgëzuar aktivistët e mjedisit për suksesin e arritur me rastin Jugohrom.

  1. Plomp poashtu shfaqi interesim për problemet tjera të shumta që qytetarët e Tetovës kanë në lidhje me ndotjen e ajrit, ujit dhe ...
  2. Tre parti, 2 koalicione + LSDM pas votës shqiptare

   7 Nentor, 2016

   zaev-so-siptariTre parti dhe dy koalicione në bllokun shqiptar do të garojnë në zgjedhjet e dhjetorit.

   BDI, PDSH, Koalicioni LR-PDSH-Uniteti-RDK, BESA-RDK, PPD, këto janë partitë dhe koalicionet që do të dalin në zgjedhjet e 11 dhjetorit, informon INA.

   Kjo përbërje pritet të parcializojë votën shqiptare dhe të digjen shumë vota, ashtu që pritet të ketë rënie të numrit të  deputetëve shqiptarë.

   Gazeta “Dnevnik” ...

  3. Kirby: SHBA-të mbështetin tentimet për zgjidhjen e çështjes së emrit të Maqedonisë

   3 Nentor, 2016

   john-kirby-usaZëdhënësi i Departamentit të Shtetit të SHBA-ve, John Kirby, ka deklaruar se SHBA-të e mbështetin Maqedoninë dhe Greqinë në tentimet për të zgjidhur çështjen e emrit, në kuadër të Kombeve të Bashkuara.

   Ai nuk është përgjigjur për mundësinë e ndikimit të porosisë së internetit, ku një këshillëtarë i Hillary Clinton-it, e ka përdorur akronimin IRJM për Maqedoninë.

   Përndryshe, në dokumentet e ...

  4. Kombinati ”Jugohrom” ndërpret punën

   2 Nentor, 2016

   jugokromiKombinati metalurgjik ”Jugohrom” ka vendosur ta respektojë vendimin e Inspektoriatit të Mjedisit, që kërkon ndërprerjen e punës së këtij kombinati, për shkak të mosrespektimit të obligimeve rreth parandalimit të ndotjes së ajrit, përcjell Telegrafi Maqedoni.

   Në njoftimin zyrtar të këtij kombinati thuhet se ”Me këtë shkresë, u njoftojm se JUGOHROM ALZAR dooel, f. Jegunovcë, do ta respektojë Vendimin për ndalimin ...

  5. A DO TË MBYLLET JUGOHROMI?! INSPEKTORATI SOLLI VENDIM, QEVERIA KA FJALËN E FUNDIT

   1 Nentor, 2016

   “Është marrë vendim për ndërprerjen e punës së Jugohromit”. Këtë e konfirmoi udhëheqësi i Inspektoratit Shtetëror të Mjedisit Jetësor, Hysni Thaçi. Ai tha se ky vendim i dërgohet Qeverisë, e cila do të duhet të sjellë vendimin final për mbylljen ose jo të ndotësit më të madh në rajonin e Tetovës.

   https://youtu.be/-VJA4YUX4AY

   “Është marrë vendim për ndërprerjen e punës, gjegjësisht aktiviteteve të cilat i zhvillon ndërmarrja Jugohrom në Jegunovcë. Procesi i shkyçjes ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"