• Blerim Reka bën thirrje për pjesëmarrje në votimet e 5 majit

  2 Maj, 2019
  Blerim RekaShkup – Blerim Reka gjatë votimeve presidenciale më 21

  Të dielën (më 5 maj) në Maqedoninë e Veriut mbahet rrethi i dytë i zgjedhjeve presidenciale. Kandidatë janë: Stevo Pendarovski nga ...

 • Lëvizja Besa: E rëndësishme është të zgjidhet president dhe të mos krijohet krizë e re institucionale

  2 Maj, 2019

  Lëvizja-BesaLëvizja Besa, nëpërmjet një komunikate për media iu bënë apel votuesve të saj respektivisht qytetarët shqiptarë që më 5 maj të dalin dhe të shfrytëzojnë të drejtën e votës, duke respektuar bindjet e tyre individuale. Nga Lëvizja Besa thonë se e rëndësishme për ta është që Maqedonia e Veriut të zgjedh një President dhe të mos krijohet krizë e ...

 • Kandidatët presidencial përmendin ngjarjet kundër shqiptarëve ndër vite në emisionin debatues

  25 Prill, 2019

  pendo-gordeKandidatja për kryetare të shtetit që mbështet nga partia opozitare maqedonase OBRM-PDUKM, Gordana Siljanovska Davkova në emisionin debatues në RTM akuzoi kundërkandidatin Stevo Pendarovski se gjatë trazirave në Gostivar dhe Tetovë ka punuar në MPB.

  Siljanovska përmendi edhe rastet që gjatë nëntëdhjetave si themelimi i Universitetit të Tetovës dhe trazirat në Gostivar që, sipas Siljanovskës i ka bërë partia që ...

 • Kë do të zgjedhin shqiptarët në balotazhin presidencial në Maqedoninë e Veriut?

  25 Prill, 2019

  Kandidatët për presidentë të Maqedonisë së Veriut, Pendarovski dhe Siljanovska-Davkova kanë kërkuar votat e shqiptarëve për balotazhin më 5 maj.

  Stevo Pendarovski dhe Gordana Siljanovska-Davkova kanë kërkuar që në paraqitjen e parë pas shpalljes së rezultateve, votat e shqiptarëve, që votuan për kandidatin Blerim Reka. Këto do të jenë vendimtare për përcaktimin e fituesit në zgjedhjet presidenciale. Kjo duke patur parasysh dallimin e ngushtë të votave prej më pak se një ...

 • Maqedonia e Veriut përgatitet për vizitën e Papa Françeskut

  25 Prill, 2019

  Autoritetet maqedonase po përgatiten për të pritur papa Françeskun i cili do të shkojë në Shkup më 7 maj. Kryeministri Zoran Zaev tha se vendi i tij ndihet i nderuar për ardhjen e njërit prej drejtuesve më të rëndësishëm botërorë e shpirtëror që paraqet frymëzim për miliona besimtarë dhe qytetarë të vullnetit të mirë”. Autoritetet kanë ndarë 15 mijë vende në sheshin e Shkupit ku papa Françesku do të ...

 • Rezultatet nga zgjedhjet presidenciale 2019

  22 Prill, 2019

  PresidentetNumri i përgjithshëm i votuesve në listën e votuesve 1.808.131

  Nga numri i votuesve të përpunuar 1.807.465 (99,96%)

  Numri i përgjithshëm i votuesve që kanë votuar 755.816 (41,82%)

  Numri i përgjithshëm i fletëvotimeve të vlefshme 723.001 (37,48%)

  Numri i përgjithshëm i fletëvotimeve të pavlefshme 32.828 (4.34 %)

   

  Blerim Reka  79.915 (10,57%)

  Gordana Siljanovska Davkova 319.240 (42,24%)

  Stevo Pendarovski 323.846 (42,85%)

  Të pavlefshme 32.828 (4.34 %)

   

  Pikëpyetje aritja e ...

 • Çka është Dinjiteti dhe çka është Demagogjia?

  18 Prill, 2019

  DINJITET m.
  1. Tërësia e vlerave morale të njeriut a të një grupi njerëzish (nderi, krenaria etj.); vetëdija që ka njeriu a një grup njerëzish për këto vlera e për të drejtat e veta në shoqëri dhe nderimi i tij për vetveten; shfaqja e jashtme e kësaj vetëdije dhe e këtij nderimi.

  Dinjiteti kombëtar. Dinjiteti i njeriut (i familjes, i ndërmarrjes, i institutit).
  Me (pa, plot) dinjitet. Ngre (ul, fyen, merr ...

 • Zgjedhjet presidenciale në Maqedoninë e Veriut do të monitorohen nga gjithsej 3513 vëzhgues

  17 Prill, 2019

  Zgjedhjet-në-MaqedoniZgjedhjet presidenciale në Maqedoninë e Veriut, të cilat do të mbahen më 21 prill do të vëzhgohen nga gjithsej 3513 vëzhgues, prej të cilëve 419 do të jenë ndërkombëtar, ndërsa 3094 vendor.

  Nga vëzhguesit vendor më shumë do të ketë OJQ “Most”, e cila procesin zgjedhor do ta ndjek me gjithsej 1940 vëzhgues, ndërsa më shumë vëzhgues ndërkombëtar do të ...

 • Zaev: S’besoj se Ivanov do t’i amnistojë të dënuarit e 27 prillit

  15 Prill, 2019

  ZaevKryeministri Zoran Zaev në emisionin “Clicl Plus” në TV21 tha se nuk beson se mund të ndodhë amnistia nga Gjorge Ivanovi për shkak se sipas tij neni 11 i Ligjit për falje nuk e lejon një gjë të tillë dhe se nuk nënshkruan akte me emrin ku shkruan Republika e Maqedonisë së Veriut.

  “Edhe po ta bëjë një gjë të ...

 • Zaev dhe Mickoski dje kanë pasur takim për PSP-në, dallimet mbesin akoma

  9 Prill, 2019

  Zaev-MickoskiKryeministri Zoran Zaev dhe kryetari i OBRM-PDUKM-së Hristijan Mickoski dje kanë pasur takim në të cilin kanë diskutuar për çështjen e Prokurorisë Speciale Publike (PSP).

  Në takim kanë marrë pjesë edhe ministrja e Drejtësisë Renata Deskoska dhe Toni Mekinoski, i cili është pjesë e ekipit negociues të OBRM-PDUKM-së, përcjell Telegrafi Maqedoni.

  Siç njoftojnë nga Ministria e Drejtësisë, në takim është arritur ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"