• Familja që lidh LSDM-në me Alternativën

  30 Janar, 2020

  Familja BilalliDeri para do kohe, Mersel Bilalli, ishte këshilltar i kryeministri Zaev. Vajza e tij – Xheneta Bilalli ishte angazhuar drejtpërdrejtë në aktivitete politike të LSDM-së, ndërsa djali, Amir Bilalli, në Forumin Rinor të partisë Alternativa

  Nuk janë të rralla rastet që anëtarë të një familje më të ngushtë mund të anëtarësohen dhe të jenë aktivistë partiakë në më ...

 • Tetova dhe Kumanova sot me ajër më të ndotur

  29 Janar, 2020

  Banorët e Kumanovës dhe Tetovës sonte po thithin ajër shumë të ndotur.

  Stacionet matëse tregojnë se Tetova dhe Kumanova janë qytetet me ndotje më të madhe të ajrit, ndërsa në Veles dhe Strumicë, ajri është i ndotur në mënyrë të mesatare.

  Të gjitha qytetet e tjera kanë ndotje të ulët të ajrit. Në listën e “Air Visual”, Shkupi sonte është qyteti i 27-të më i ndotur në botë./Telegrafi/

 • Maqedoni e Veriut: Pagë e mjerueshme për “Made in Europe”

  26 Janar, 2020

  textil“Made in Europe”- Sigla e veshjeve lë të kuptohet prodhimin në kushte korrekte pune. Por kjo shpesh është vetëm fasadë: Në Maqedoninë e Veriut rrobaqepëset punojnë për një pagë të mjerueshme.

  “Made in Europe” – kjo tingëllon për blerësit e veshjeve të tekstilit si një sigël për kushte korrekte pune në prodhimin e tyre. Por në të vërtetë rrobaqepëset rropaten ...

 • OPOZITA E BASHKUAR, PA KAUZË, ME NË QENDËR ALTERNATIVËN OSMANE – TREGUES I MJERIMIT POLITIK TË SHQIPTARËVE NË ISH IRJM

  24 Janar, 2020

  “E gjetëm formulën e suksesit”, klithën të kënaqur osmanlinjtë e Stambollit dhe nostalgjikët e tyre  në ish IRJM –  do të themelojmë parti që për doktrinë do të ketë fenë tonë, por të mbështjellur me ambalazhim të bukur  “patriotik”.  Ndaj për emër të partisë, uzurpuan emrin e institucionit të shenjtë të shqiptarëve – Besën. Lekët u erdhën me bollëk nga Katari, e nuk u mungoi as përkrahja e miqve “të ...

 • Shqiptarët më të varfërit në Maqedoni, paguajnë taksa e s’marrin asgjë

  23 Janar, 2020

  Produkti i brendshem vendorMaqedona vazhdon të përballet me mungesë të kohezionit social dhe ekonomik si dhe dallime në zhvillim në mes të rajoneve të banuara me shqiptarë dhe atyre maqedonase. Sipas të dhënave nga Byroja për zhvillim rajonal, rajoni Jugperëndimor, Verilindor dhe Pollogu të cilët janë kryesisht të banuar me shqiptarë janë më të varfërit. Në rajonin e Pollogut ...

 • Maqedoni, subvencionimi i kondicionerëve-inverter apo i kampanjës zgjedhore?!!

  23 Janar, 2020

  Inventer KondicionerMinistria e ambientit në muajin tetor të vitit të kaluar promovoi për herë të parë projektin për subvencionimin e kondicionerëve – inverter.  Si një masë preventive kundër ndotjes, nga buxheti i kompanisë energjetike ELEM me 618 milion denarë gjegjësisht 10 milion euro, 10 000 familjeve nga zonat më të ndotura  (5200 familje nga Shkupi, 2500 nga Manastiri, 1500 ...

 • Maqedonia e Veriut, kthim pas në luftën kundër korrupsionit

  23 Janar, 2020

  coruption 2019Maqedonia e Veriut është radhitur në vendin e 106-të në Indeksin e Perceptimit të Korrupsionit për vitin 2019, të publikuar nga organizata ndërkombëtare Transparency International.

  Ky është rezultati më i keq në dy vjetët e fundit, pasi krahasuar me vitin 2016 apo para ndërrimit të pushtetit, kemi rënie për 13 vende duke u pozicionuar në ...

 • TI: Nuk ka përmirësim në Ballkanin perëndimor

  23 Janar, 2020

  coruption 2019Organizata ndërkombëtare, Transparency International, vlerëson se me gjithë aspiratat për t’u anëtarësuar në Bashkimin Evropian, rezultatet e luftës kundër korrupsionit në gjashtë vendet e Ballkanit Perëndimor dhe në Turqi nuk janë përmirësuar.

  Në raportin e publikuar të enjten organizata thekson se mungesa e vullnetit politik dhe një rënie në zbatimin e ligjeve dhe rregulloreve janë sfida reale në rajon.

  Raporti ...

 • Varhelyi në Shkup: Presim nisjen e negociatave të anëtarësimit në BE

  15 Janar, 2020

  VarhelyiKomisionari për Zgjerim i Bashkimit Evropian, Oliver Varhelyi, deklaroi të mërkurën në Shkup se Maqedonia e Veriut dhe Shqipëria janë të gatshme për fillimin e negociatave të anëtarësimit me Bashkimin Evropian.

  Pas takimit me kryeministrin maqedonas, Oliver Spasovski, Varhelyi tha se pret që vendet anëtare të BE-së të marrin një vendim para samitit BE-Ballkani Perëndimor, që pritet të mbahet ...

 • Katër ish-drejtues të lartë shtetërorë do të gjykohen për dhunën në Kuvend

  9 Janar, 2020

  parlamenti MKGjykata Penale në Shkup ka njoftuar se katër ish-drejtues të lartë shtetërorë do të gjykohen për ngjarjet e dhunshme në parlamentin e Maqedonisë së Veriut, të cilat kishin ndodhur më 27 prill të vitit 2017.

  “Katër ish-drejtues të lartë shtetëror: ish-kryetari i Kuvendit, Trajko Veljanovski, ish ministri i Transportit, Mile Janakievski, ish ministri i Punëve dhe Politikës Sociale, ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"