• Vetëvendosja, pjesë e opozitës shqiptare në Maqedoninë e Veriut

  26 Dhjetor, 2023

  LENPartia në pushtet në Kosovë, Lëvizja Vetëvendosje, do të jetë pjesë e koalicionit të opozitës shqiptare në Maqedoninë e Veriut, që njihet me emrin Lidhja Evropiane për Ndryshim (LEN). Kjo u bë e ditur më 24 dhjetor gjatë një ceremonie për hapjen e zyrave të opozitës në Shkup, ku ishin të pranishëm edhe përfaqësues të Lëvizjes Vetëvendosje.

   

  Kryeministri i Maqedonisë ...

 • Një histori e lavdishme – Demonstratat e Tetovës ’68…!

  24 Dhjetor, 2023

  Axha Mehmet

  Burrat e Kombit s’ Hidhen në harresë

   

  – Çka i thoshin Mehmetriza Murtezanit-Gegës, inspektorët e UDB-së në Tetovë.

  – Kalvari i Gegës fillon në mars të vitit 1948, kur emërohet mësues në Nerasht të Tetovës, ku pas një muaji shpallet “informbyroist” dhe dërgohet për hetuesi në Beograd.

  – Si e zunë organet e Sigurimit Shtetëror “Mandelën tetovar”, me ...

 • Revolucioni i dytë laraman po vjen!

  24 Dhjetor, 2023

  sharenaNë Maj të vitit që vjen, do të bëhen 7 vite që kur revolucioni laraman, i filluar në vitin 2015, në maj të vitit 2017 lindi “qeverinë laramane të shpresës” LSDM/BDI/ASH, duke rrëzuar qeverinë e korruptuar të VMRO/BDI.

   

  Revolucioni laraman, me “bombat” teatrale dhe shumë zhurmë, solli “drejtësinë e munguar”, duke e lënë ish kryeministrin të iki i qetë për ...

 • Tiranë – Shkup: Nis ndërtimi i linjës së interkonjeksionit

  21 Dhjetor, 2023

  InterkonjeksioniGjermania dhe BE filluan në Shqipëri ndërtimin e linjës së tensionit të lartë midis Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut. Ajo do të jetë e para linjë 400-kV interkonjeksioni mes dy vendeve.

   

  Zyra në Tiranë e KfW, Bashkëpunimi Gjermano-Shqiptar për Zhvillim, në një njoftim për shtyp bën me dije, se ndërtimi i linjës së tensionit të lartë midis Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut “financohet nga një kredi ...

 • Erdoganizmi dhe neootomanizmi e rrezikojnë substancën kombëtare në Iliricum

  19 Dhjetor, 2023

  Naim TernavaNaim Tërnava, pjesëmarrës në varrimin e nënës së Erdoganit…!

   

  Mjaftë e rrezikshme për çështjen tonë kombëtare është lëvizja neo-otomaniste, respektivisht ajo erdoganiste në trevat shqiptare. Kjo lëvizje ka gjetur përkrahje nga turko-filët shqipfolës te ne. Lëvizje kjo që synon të rishkruajë historinë duke shpallur Perandorinë pushtuese Osmane si çlirimtare të shqiptarëve dhe, njëkohësisht, duke synuar të rikthejë sulltanatin në ...

 • Maqedonasit në Çashkë kundër mësimit në gjuhën shqipe

  19 Dhjetor, 2023

  Shovenistet maqedonas CashkePrindërit dhe fëmijët shqiptarë të komunës së Çashkës, që ndodhet rreth 40 kilometra nga Shkupi, nuk iu gëzuan vendimit të Ministrisë së Arsimit për hapjen e paraleles së parë me mësim në gjuhën shqipe, pasi kjo po kundërshtohet nga banorët maqedonas të kësaj komune.
  Kjo komunë, sipas regjistrimit të popullsisë në vitin 2021 ka rreth 7.942 banorë ...

 • Parimet e Vetëvendosjes – shpresa e vetme për shqiptarët në ish-IRJM

  17 Dhjetor, 2023

  IluzioniCila është ndihma që shqiptarët në ish IRJM presin nga VetëVendosja?

   

  Të gjithë shqiptarët, përfshirë edhe votuesit e BDI, edhe ata që nuk gjejnë veten me asnjë nga këto parti, presin nga Vetëvendosja që të mbështesin idetë dhe parimet, jo individët dhe partitë. Shqiptarët në ish IRJM kanë varur shpresat tek Vetëvendosja, jo vetëm sepse BDI e bëri vendin e ...

 • Geer: Lufta kundër korrupsionit dhe sundimi i ligjit është thelbësore në përparimin e vendit drejt BE-së

  13 Dhjetor, 2023

  GeerLufta kundër korrupsionit dhe sundimi i ligjit janë në thelb të përparimit të Maqedonisë së Veriut në rrugën drejt BE-së, nënvizoi ambasadorit të BE-së në vend, David Geer, në fjalimin e tij në seancën e gjashtë plenare të NKEU-MK me temë “Konventa Kombëtare për Bashkimin Evropian: Vlerat themelore sociale për të ardhmen evropiane”.

  “Mbi të gjitha, ato janë vendimtare për ...

 • Rezultatet e Pisas, Avziu shumë faktorë ndikuan në rezultatet e dobëta në arsim

  7 Dhjetor, 2023

  testi Pisa 2023Investimet e dobëta në arsim, programet e ndryshme mësimore, angazhimi jo i mjaftueshëm i mësimdhënësve të caktuar dhe mungesa e metodave aktive në realizimin e procesit mësimor.

   

  Këto janë vetëm disa nga faktorët që ndikuan në rezultatet e dobëta të nxënësve të Maqedonisë nga testimi ndërkombëtar PISA për njohjen e gjuhës amtare, matematikës dhe shkencave.

  Profesori universitar Avzi Mustafa ...

 • Qytetarët e Maqedonisë së Veriut mund të nxjerrin dokumentet personale pa termin

  10 Tetor, 2023

  karta e identitetitNë dhjetë ditët e ardhshme do të vendosen të jenë të hapura dhjetë vende pune për të nxjerrjen e dokumentit personal, qytetarët do të mund të paraqiten edhe pa u paraqitur për termin, deklaroi dje Ministri i Punëve të Brendshme, Oliver Spasovski.

   

  Vendet e reja do të jenë të vendosura në Shkup. Ai tha, kjo bëhet me qëllim ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"