• Shkup: Pozita dhe opozita nuk arrijnë marrëveshje për PSP

  12 Shtator, 2019

  ZaevPas bisedimeve maratonë dështoi takimi midis kryeministrit Zoran Zaev dhe kryetarit të opozitës maqedonase Hristijan Mickovski për një marrëveshje mbi ligjin për Prokurorinë Publike.

  Kryeministri Zoran Zaev në një paraqitje para mediave pas takimit, që zgjati deri në orët e para të mëngjesit (11.09)akuzoi kreun e opozitës që ka tentuar t’i mbrojë ish-zyrtarët e lartë të VMRO-DPMNE-së të akuzuar për ...

 • Maqedoni e Veriut; Prokuroria Publike do të marrë rastet e ngritura nga Prokuroria e Posaçme

  7 Shtator, 2019

  ShkupiProkuroria Publike e Maqedonisë së Veriut njoftoi të premten se do t’i marrë përsipër rastet gjyqwsore që ka ngritur dhe po procedon Prokuroria e Posaçme.

  Prokurorët republikanë kanë vendosur në një takim të fundit se nuk guxohet të mos hetohen dëshmitë e mbledhura për kriminalitetin apo të ndërpriten proceset e filluara gjyqësore të ngritura nga Prokuroria e Posaçme “vetëm ...

 • Apeli i studentes Shqiptare nga Novi Pazari

  6 Shtator, 2019

  Apeli i studentes Shqiptare nga Novi Pazari:Shqiptarët e mij leni Turqinë, Arabinë dhe vendet tjera, prej të cilave vetëm asimilim mund të ndillni
  O shqiptarët e mij nga Kosova e nga Maqedonia, leni Turqinë, Arabinë dhe vendet tjera, prej të cilave vetëm asimilim mund të ndillni si që e ndollëm ne në Sanxhak e që tani po e paguajmë çmimin e rëndë. Leni fetë tuaja në shtëpi, ju muslimanë, ...

 • Çështjet e pazgjidhura ose të zgjidhura me ngut në gadishullin ilirik – si kockat e thyera që janë vendosur me nxitim dhe shëruar gabimisht!

  6 Shtator, 2019

  Kështu e përshkruajtën  situatën në pjesën perëndimore të Gadishullit Ilirik, ose më saktë Bosnjë, Kosovë, Serbi, ish IRJM dhe Mal të Zi ekspertët Frank G. Wisner, ish përfaqësuesi special i SHBA në negociatat për statusin e Kosovës, Cameron Munter, ish ambasadori i SHBA në Serbi, dhe Marko Prelec, specialist per Evropen Juglindore. Por për fat të keq, edhe në këtë përshkrim metaforik kaq të qëlluar, u anashkalua fakti më ...

 • Përfundon takimi i sotëm, opozita maqedonase thotë se është arritur marrëveshje xhentëlmene

  2 Shtator, 2019

  sdsm-vmroGrupet punuese të pushtetit dhe të opozitës maqedonase sonte u takuan në Kuvendi për Propozim-ligjin për Prokurori Publike.

  Opozita maqedonase nuk dëshironte të komentojë nëse sonte janë përafruar qëndrimit, por shkurtimisht u përgjigjën se kanë arritur ‘marrëveshje xhentëlmene’, përcjell Telegrafi Maqedoni.

  Ministrja e Drejtësisë, Renata Deskoska tha se nuk ka përafrim të qëndrimeve në lidhje me lëndët e PSP-së që janë ...

 • Ministrat evropian bëjnë “presion” për hapjen e bisedimeve me Maqedoninë e Veriut

  31 Gusht, 2019

  BE-MKBashkimi Evropian duhet të marrë një vendim për të filluar negociatat për anëtarësimin e Maqedonisë së Veriut dhe Shqipërinë, njofton “DPA”, duke përmendur pikëpamjet e disa ministrave të jashtëm të BE-së, me gjithë shqetësimet për ngecjen e përparimit në luftën kundër korrupsionit dhe krimit të organizuar.

  “Mendoj se BE duhet të ketë një interes për Ballkanin Perëndimor”, tha ministri i ...

 • Incidenti në Reçicë, Bilalli: Xhevat Ademi ka shtënë me armë

  31 Gusht, 2019

  armaPrindi i të riut që u plagos para një muaji në një dasmë në Tetovë, në një prononcim për “Alsat” ka përgënjeshtruar deklaratën e një dite më parë të deputetit të BDI-së, Xhevat Ademi i cili hodhi poshtë çdo përfshirje të tij në këtë incident.

  Por, Jusuf Bilalli, prindi i njërit nga të plagosurit thotë të kundërtën.

  Bilalli thotë se është ...

 • Qytetarët në panik, shoferi bënte veprime të pakontrolluara në bulevard. Kur i shkon policia….

  24 Gusht, 2019

  arrestimi“Si ta sjellim policinë shqiptare në vendbanimet shqiptare në RMV që të na shpëtojnë nga zhurma jo normale e makinave dhe motorëve nëpër rrugët e qyteteve shqiptare, sepse nëpër qytetet maqedonase kjo gjë nuk ndodh.”

  Arrestohet ne flagrance nje i ri ne Korce, pasi ishte bere rrezik per sigurine e kalimtareve, teksa bente veprime te pakontrolluara ne timon.

  Policia e Korces ...

 • Tridhjetë ditë paraburgim për Katica Janevën

  23 Gusht, 2019

  KaticaPrej sot, kryeprokurorja Katica Janeva ndodhet në burgun e Shkupit në Shuto Orizare.

  Gjykatësi në procedurë paraprake i caktoi 30 ditë paraburgim. Ajo në rastin ‘Haraçi’ është e dyshuara e tretë, përcjell Telegrafi Maqedoni.

  Janeva ka të drejtën e aneksës përmes avokatëve të saj në Këshillin Gjyqësor.

  Paraburgimin e kërkoi Prokuroria për Hetimin e Krimit të Organizuar dhe Korruspionit.

  Janeva akuzohet për keqpërdorim ...

 • Maqedoni e Veriut, Prokurorja e Posaçme Janeva në paraburgim

  22 Gusht, 2019

  JanevaProkurorja e posaçme Katica Janeva u dërgua mbrëmë në paraburgim pasi u arrestua të mërkuren në drekë dhe më pas për disa orë u mor në pyetje në gjykatën themelore të Shkupit. Ajo dyshohet për shpërdorim të detyrës dhe të autoritetit në rastin gjyqësor të njohur si “zhvatja”. Zonjës Janeva iu caktua masa e paraburgimit prej tridhjetë ditësh. ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"