• Aspiratat e Maqedonisë për anëtarësim në NATO

  30 Gusht, 2017
  Konferenca Georg Marshall NatoMaqedonia ka shtuar aspiratat për t’u bërë pjesë e NATO-s dhe shpreson se kjo do të ndodhë shpejt. Autoritetet lënë të kuptohet se janë të gatshme që në Aleancë të hyjnë me referencën e përkohshme FYROM (Republika ish-Jugosllave e Maqedonisë), që është në përdorim ndërkombëtar.
  Në një konferencë të organizuar nga Instituti për Kërkime Gjeostrategjike dhe Qendra ...
 • “Der Spiegel”: Në Ballkan Putini dhe Erdogani janë më të dashur sesa Merkel dhe BE

  28 Gusht, 2017

  erdogan-Në Ballkanin perëndimor ka rivalitete mes Rusisë, Kinës dhe SHBA. Humbësi më i madh është Bashkimi Europian: në fakt ata janë investuesit më të mëdhej në rajon, megjithatë ka pësuar rënie besueshmëria dhe magjia e saj, shkruan fillimisht magazina më e madhe e Europës “Der Spiegel”.

  Artikulli fillon me ministrin e jashtëm austriak Sebastian Kurz, që në fakt nuk është ...

 • Kosova në UNESCO, Zaev shuan shpresat për mbështetje të shpejtë

  26 Gusht, 2017

  zaev ramaKryeministri i Maqedonisë Zoran Zaev duket se ndërpreu të gjitha shpresat e Kosovës për anëtarësimin e saj në UNESCO, gjatë këtyre dy viteve.

  “Do të përgjigjem për qëndrimin e Maqedonisë në UNESCO,0 lidhur me Kosovën. Nuk është një pyetje që lidhet me këtë vit, nuk e di madje as nëse do të jetë për ...

 • Maqedonia dhe shërbimet sekrete serbe

  26 Gusht, 2017

  Goran Zhivaljevic sherbimi sekret serbZyra e presidentit maqedonas i hedh poshtë pretendimet e agjentit serb, i cili u gjet brenda parlamentit të Maqedonisë gjatë trazirave të dhunshme më 27 prill, se ai kishte lejen e autoriteteve maqedonase për të qenë aty.

  Prokuroria për kriminalitet të organizuar ka lënë të kuptohet se mund ta hetojë rastin nëse eventualisht presidenti Gjorgje Ivanov ...

 • Statistika e popullsisë për Kumanovën më 1919, ja sa shqiptarë kishte, e as një maqedonas

  25 Gusht, 2017

  kumanove2Në dy dekadat e para të shek. XX në Kosovë, e cila deri në vitin 1912 kishte statusin administrativ të vilajetit me kryeqendër Shkupin, në kuadër të Perandorisë Osmane, u përpunuan statistika të popullsisë nga provenienca të ndryshme. Pos organeve administrative osmane, që bënë regjistrimin e popullsisë së Vilajetit të Kosovës, edhe organet administrative serbe, malazeze, bullgare e austro-hungareze ...

 • Nga 1 tetori starton tarifa e lirë e energjisë, ja në çfarë ore

  24 Gusht, 2017

  rrymaNga muaji i tetorit do të kthehet tarifa e lirë ditore e energjisë elektrike, njoftuan sot nga  Qeveria e Maqedonisë.

  “Me këtë, rryma e lirë, do të jetë e qasshme çdo ditë nga 2 orë, nga ora 14 deri në orën 16, përfshirë edhe të shtunën. Ashtu edhe sikur deri më tani, tarifa e rrymës ngelet që të vlejë të ...

 • Zaev dhe Vuçiq duan t’i ulin tensionet

  24 Gusht, 2017

  vucic zaevMaqedonia dhe Serbia do t’i zgjidhin mospajtimet përmes dialogut. Ky është epilogu kryesor nga bisedës telefonike që zhvilluan kryeministri i Maqedonisë Zoran Zaev dhe Presidenti i Serbisë Aleksandar Vuçiq.

  E vërteta për tërheqjen e personelit diplomatik nga ambasada serbe në Shkup mbetet sekrete edhe pas bisedës telefonike midis kryeministrit Zaev dhe presidentit serb Vuçiq. Në komunikatën e përbashkët të ...

 • Serbia vë në dilemë Maqedoninë për Kosovën në UNESCO

  24 Gusht, 2017

  flamuri i maqedoniseQeveria e Maqedonisë ende nuk ka një qëndrim të prerë lidhur me procesin e anëtarësimit të Kosovës në UNESCO, që ditëve të fundit u aktualizua pas tensionimit të raporteve mes Shkupit dhe Beogradit.

  Në media u raportua se në ftohjen e raporteve ka ndikuar pikërisht edhe mundësia që ...

 • Shtypi gjerman: Lojërat në Ballkan dhe Ballkani si lodër

  22 Gusht, 2017

  shtypi gjermanShtypi gjerman për tendosjet në raportet mes Beogradit dhe Shkupit. “Serbia ka ashpërsuar raportet me Maqedoninë”.

  “Me tërheqjen e diplomatëve të saj nga Shkupi, Serbia i ka acaruar shumë raportet me vendin fqinj Maqedoninë dhe ka shkaktuar një krizë të thellë mes këtyre dy vendeve ballkanike”, shkruan Frankfurter Allgemeine Zeitung, duke iu referuar shkrimit të agjensisë së lajmeve DPA. ...

 • Maqedonia e përcaktuar për fqinjësi të mirë me Serbinë, por…

  22 Gusht, 2017

  ZaevQeveria e Maqedonisë nuk diskutoi për incidentin diplomatik me Serbinë, pas tërheqjes së personelin nga Ambasada e Shkupit. Qeveria kumtoi se Maqedonia gjithmonë do t’i ndjek interesat e saj.

  Maqedonia është e vendosur për ndërtimin e raporteve të mira fqinjësore me Republikën e Serbisë, por edhe më vendet tjera të rajonit. “Qeveria e Maqedonisë mbetet fuqimisht e përkushtuar për zgjidhjen ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"