• Zaev e Tsipras bisedojnë në Davos për emrin e Maqedonisë

  24 Janar, 2018

  ZaevKryeministrat e Maqedonisë dhe Greqisë, Zoran Zaev dhe Alexis Tsipras do të takohen pasdite në Davos të Zvicrës, në kuadër të kontestit të emrit.

  “Kryeministri Zaev disa herë ka theksuar ...

 • Zakharieva: Mbështetim fillimin e bisedimeve për anëtarësim të Maqedonisë dhe Shqipërisë në BE

  23 Janar, 2018

  Ekaterina-ZakharievaEkaterina Zakharieva, ministre e Punëve të Jashtme të Bullgarisë i ka prezantuar prioritetet e kryesimit bullgar të BE-së para Komitetit për politikë të jashtme të Parlamentit Evropian.

  Me këtë rast, Zakharieva ka deklaruar se Bullgaria është e inkurajuar shumë nga arritja e Maqedonisë dhe Greqisë në lidhje me bisedimet për çështjen e emrit, përcjell Telegrafi Maqedoni.

  Ajo ka deklaruar se është ...

 • Publikohet rroga mesatare bruto dhe neto në Maqedoni në nëntorin e kaluar

  23 Janar, 2018

  pareSipas të dhënave më të reja të Entit Shtetëror për Statistika (ESHS), indeksi i rrogës mesatare bruto për punëtorë në nëntor të vitit të kaluar, krahasur me vitin 2016, ishte 103.7, kurse për rrogën neto ishte 103.6.

  Kjo rritje është shkaktuar pasi që janë rritur rrogat në Industrinë e përpunimit (9,4% bruto dhe 8,9 neto), Akomodim dhe veprimtari shërbyese me ...

 • Athinë: Optimizëm për zgjidhjen e kontestit të emrit me Maqedoninë

  17 Janar, 2018

  greqia maqedoniaTë mërkurën (17.01) përfaqësuesit e Athinës dhe të Shkupit negociojnë në Nju Jork lidhur me emrin e “Maqedonisë”. Shpresa për zgjidhje është e madhe. Por vështirësi mund të krijojë partneri i koalicionti të Ciprasit

  Që prej njëzet vjetësh diplomati me përvojë Matthew Nimetz përpiqet për një kompromis në grindjen, për një palë të tretë të pakuptueshme, lidhur me merin ...

 • Presidenti Ivanov nuk do ta nënshkruaj ligjin për gjuhët

  17 Janar, 2018
  ali ivanovPresidenti maqedonas Gjorgje Ivanov ka bërë të ditur sot se nuk do ta nënshkruaj ligjin për gjuhët të cilin e miratoi parlamenti i Maqedonisë para një jave. Duke iu drejtuar opinionit publik përmes një mesazhi, ai theksoi se arësyetimin ia ka dërguar parlamentit, ndërsa u bëri thirrje ligjvënësve që t’i rishikojnë vërejtjt e tij.
  “Ligji u miratua ...
 • Bastoret, një sedativ psikologjik në Maqedoni

  15 Janar, 2018

  bastoreNë tërë Maqedoninë punojnë mbi 450 bastore sportive të regjistruara, ndërsa 46 për qind apo gati gjysma e popullatës janë frekuentues të rregullt të bastoreve sportive. Kjo përqindje kaq e madhe e frekuentimit të bastoreve i atribuohet mungesës së politikave konkrete sociale ekonomike nga ana e shtetit. Për të kompensuar këtë strategji shtetërore, qytetarët i përdorin bastoret më tepër ...

 • Raundi i ri i bisedimeve Athinë-Shkup për emrin në Nju Jork

  13 Janar, 2018

  NimicBisedimet për kontestin e emrit të Maqedonisë mes Athinës dhe Shkupit me ndërmjetësimin e OKB-së zhvillohen sërish në Nju Jork, ku takimi i fundit ka qenë në vitin 2014.

  Burime të Kombeve të Bashkuara i bënë të ditur, të mërkurën, Deutsche Welle-s se javën e ardhshme në Nju Jork do të mbahet një takim për t’ i dhënë shtysë zgjidhjes ...

 • Maqedoni, reagime ndaj ligjit për gjuhët

  13 Janar, 2018

  talatPas miratimit të ligjit për gjuhët në Maqedoni janë shtuar reagimet e ndryshme nga qarqe që vlerësojnë se me avancimin e gjuhës shqipe rrezikohet sistemi unitar i vendit dhe vetë gjuha maqeonase. Partia më e madhe opozitare maqedonase VMRO-DPMNE dhe personalitete me pikëpamje konservatore i bëjnë thirrje presidentit të vendit që të mos e dekretojë ligjin e ri.

  Miratimi i ...

 • Kuvendi i Maqedonisë miratoi Ligjin për gjuhën shqipe

  11 Janar, 2018

  kuvendi rmKuvendi i Maqedonisë ka miratuar Ligjin për përdorimin e gjuhëve të bashkësive etnike me të cilin avancohet përdorimi zyrtar i gjuhës shqipe në të gjitha organet e pushtetit qendror. Ligji u miratua me 69 vota për, asnjë kundër dhe asnjë të përmbajtur. Në seancë nuk morën pjesë deputetët e opozitës maqedonase të udhëhequr nga VMRO DPMNE e cila ...

 • Takimi sekret Kotzias-Dimitrov, negociatat për emrin në “Makedonia Palace”

  11 Janar, 2018

  https://youtu.be/lrV4fegJai4

  Në Selanik është zhvilluar nën një fshehtësi ekstreme dhe masa të rrepta sigurie, takimi urgjent i shumëpërfolur 24 orët e fundit midis kreut të diplomacisë greke, Nikos Kotzias, dhe homologut të tij maqedonas, Nikola Dimitrov.

  Nuk dihet nëse në mënyrë simbolike është zgjedhur pikërisht hoteli “Makedonia Palace” i Selanikut, midis diplomatëve të të dy vendeve që ndodhen në kulmin e negociatave për emrin e fqinjit verior të Greqisë.

  Takimi është mbajtur në ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"