• Maqedonia mes dy opsioneve – formimi i qeverisë së re apo sërish zgjedhje

  27 Dhjetor, 2016

  nikolla-zaevRezultati i ngushtë në zgjedhjet e 11 dhjetorit, i konfirmuar edhe në rivotimin e së dielës, e ka bërë si asnjëherë më të paqartë formimin e shumicës parlamentare dhe të kabinetit të ri qeveritar.

  Në bazë të kushtetutës, konstituimi i përbërjes së re parlamentare duhet të bëhet më së voni 20 ditë pas zgjedhjet, apo deri më 31 dhjetor.

  Pas konstituimit, ...

 • Maqedoni: Rivotimi nuk solli ndryshim në mandate

  27 Dhjetor, 2016

  rivotimi-tearceKomisioni Shtetëror Zgjedhor ka konfirmuar se pas rivotimi të së dielës në Tearcë të Tetovës nuk ka ndryshuar numri i mandateve të fituara në zgjedhjet e parakohshme parlamentare të 11 dhjetorit.

  Në zgjedhjet e 11 dhjetorit VMRO DPMNE ka siguruar 51 deputetë, Lidhja Social-Demokrate e Maqedonisë 49 deputetë, Bashkimi Demokratik për Integrim 10 deputetë, Rilindja me Besën 5 deputetë, Aleanca ...

 • Maqedoni: rivotimi në Tearcë nuk ndikoi në rezultatin e përgjithshëm

  27 Dhjetor, 2016

  votimet-rmNë Maqedoni, pas rivotimit dje në një qendër votimi në Tearcë pranë Tetovës, megjithëse Lidhja Social Demokrate arriti të marrë numrin më të madh të votave, nuk mundi ta përmbysë rezultatin e përgjithshëm të zgjedhjeve parlamentare.

  VMRO DPMNE vazhdon të ketë 51 mandate, ndërsa Lidhja Social Demokrate 49. Sipas ligjit, parlamenti i ri duhet të mblidhet jo më vonë se ...

 • Demë Shehu dhe Elham Arifi nga Grupi i Kumanovës: Njësitet speciale po na torturojnë

  23 Dhjetor, 2016

  rasti-i-kumanovesDemë Shehu nga grupi i Kumanovës dhe Elham Arifi janë ankuar për dhunë nga njësitet speciale të policisë gjatë transportimit të tij të sotëm për në gjykim.

  Sipas pohimeve të avokatit mbrojtës Asmir Alispahiç, Shehu dhe Arifi janë ankuar se policët i kanë keqtrajtuar në momentin që i kanë hypur në makinë dhe e kanë rrahur deri në gjykatë.

  Alispahiç njoftoi ...

 • Media gjermane: Maqedonia drejt Rusisë, Shqipëria drejt…Kinës?

  22 Dhjetor, 2016

  kolumneNë kohën kur shumë media në gjuhën gjermane shkruajnë se qeveria e Maqedonisë gjithmonë e më tepër orientohet drejt Moskës si Der Standard, Der Spiegel dhe Neu Zürcher Zeitung, në anën tjetër një media gjermane sheh mundësinë e orientimit të Shqipërisë drejt Kinës. Kjo edhe për faj të BE, që si pasojë e votuesve të saj ka ngrirë zgjerimin, ...

 • Tensionet në Maqedoni

  21 Dhjetor, 2016

  gruevskiGjendja në Maqedoni duket se po tensionohet pas debateve të shumta lidhur me rezultatet e zgjedhjeve parlamentare të 11 dhjetorit. Gjykata administrative ka urdhëruar rivotimin në një qendër-votimi në Tearcë pranë Tetovës, që mund ta ndryshojë rezultatin e përgjithshëm të zgjedhjeve, në dëm të partisë VMRO-DPMNE. Kjo e fundit thotë se nuk do të marrë pjesë në rivotim e ...

 • Rivotim në Maqedoni?

  21 Dhjetor, 2016

  kshzGjykata Administrative pranoi ankesën e opozitës dhe vendosi që të rivotohet në Tearcë. Votimi mund të ndryshojë forcat në parlament.

  Gjykata Administrative ka mbështetur i ka dhënë të drejtë opozitës dhe ka vendosur që të pranojë ankesën e saj për parregullësi në qendrën e votimit në Tearces, në zonën e gjashtë zgjedhore. Ankesa është shqyrëtuar nga një panel prej 5 ...

 • Maqedoni: Gjykata vendos kundër rivotimit në Gostivar

  20 Dhjetor, 2016

  gjykataNë Maqedoni, Gjykata Administrative vendosi që të mos përsëriten zgjedhjet në një qendër votimi në Gostivar, duke shmangur kështu mundësinë e përmbysjes së rezultatit të votimit në vend.

  Por Gjykata vendosi në favor të rivotimit në Tearcë pranë Tetovës, që në varësi të rezultatit mund të sjellë ndryshime në numrin e vendeve në parlament për dy partitë maqedonase, VMRO-DPMNE-në dhe ...

 • Brukseli i shqetësuar nga retorika negative në Maqedoni

  19 Dhjetor, 2016

  brukseliBrukseli ka shprehur shqetësime të hënën në lidhje me retorikën negative në Maqedoni, që është theksuar në veçanti në ditët pas zgjedhjeve të parakohshme parlamentare të 11 dhjetorit atje. Të shtunën, ish-kryeminisrti maqedonas Nikolla Gruevski, i cili është kryetar i partisë VMRO-DPMNE, foli para qindra protestuesve të grumbulluar para selisë së Komisionit Shtetëror të Zgjedhjeve, duke thënë se “disa ...

 • Maqedoni: Gruevski u kundërvihet të gjithëve

  19 Dhjetor, 2016

  nikola-gruevskiMaqedonia rrezikon rrëshqitjen drejt një diktature, thonë analistët për DW, pasi ish-kryeministri Nikola Gruevski sulmoi me kërcënime përfaqësuesit perëdnimorë në vend dhe organizatat jo-qeveritare.

  Një listë me kërcënime e përpiluar nga kryesia e partisë në pushtet në Maqedoni dhe eshpallur nga i saj dhe ish-kryeministri, Nikolla Gruevski, e shtangu vendin dhe ngjalli  mosbesim, më pak se një javë pasi VMRO-DPMNE-ja ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"