• Zaev: Mogherini e konfirmoi se vendet e Ballkanit perendimor janë në rrugë të mirë

  18 Dhjetor, 2017

  Zaev-MogheriniKryeministri i Maqedonisë, Zoran Zaev ka dhënë një njoftim në Facebook për takimin e  kryeministrave të Ballkanit me përfaqësuesen në Komisionin evropian, Frederica Mogherini, përcjell Telegrafi Maqedoni.

  ”Jean-Claude Juncker më herët tha se vendet e Ballkanit perendimor janë në rrugë të mirë për integrim në BE. Ky ishte lajmi i vitit 2017 për ne si shtete. Kjo pra ishte tema ...

 • Moti në Maqedoni deri në fundjavë

  18 Dhjetor, 2017

  Moti në Maqedoni ka filluar të merr edhe shenjat e dimrit.

  Sot në disa vende ka pasur reshje të borës dhe të shiut kurse gjatë ditëve në vazhdim pritet të ketë diell por temperatura të ulta.

  Deri në fundjavë temperaturat do të lëvizin nga -6 në mëngjes dhe gjatë mbrëmjeve e deri në 6 gradë celsius gjatë ditës.

  Diell, mjegulla, diell i mbuluar nga mjegullat dhe me erë nga Veri-Perendimi i vendit.

  Dita me ...

 • Rama-Zaev: Niveli më i lartë i bashkëpunimit dhe përkushtimi për zhvillim rajonal janë ardhmëria e përbashkët e dy shteteve

  15 Dhjetor, 2017

  zaev-ramaKryeministri i Republikës së Maqedonisë, Zoran Zaev dhe ai i Shqipërisë, Edi Rama realizuan konferencë të përbashkët për shtyp pas seancës së përbashkët të Qeverive të dy shteteve të mbajtur në Pogradec të Shqipërisë.

  Kryeministri Zaev e vlerësoi si historik vendimin e dy shteteve fqinje për seancë të përbashkët qeveritare, në të cilën janë nënshkruar, siç tha ai, memorandume të ...

 • ”Maqedonia e re” është emri që diskutohet në Bruksel

  14 Dhjetor, 2017

  greqi-maqedoni-TV Star, televizioni i afërt me pushtetin në Greqi ka publikuar një mundësi se si mund të quhet Maqedonia pas negociatave me Greqinë për kontestin e emrit.

  ”Maqedonia e re” është propozimi që sipas këtij televizioni ka shumë mundësi që të jetë propozimi i pranuar nga dy palët por edhe nga pala e ndërkombëtarëve.

  Propozim tjetër ka qenë i negociatorit Mattheë ...

 • Ballkani Maqedoni: Nuk ka emër magjik, palët po bashkëbisedojnë

  13 Dhjetor, 2017

  NiemitzBisedimet Shkup-Athinë me ndërmjetësimin e OKB-së zhvillohen në atmosferë pozitive, por ende pa marrëveshje. Ndërmjetësuesi i OKB-së, Niemitz: Atmosfera është e përkryer. Na duhet progres për zgjidhjen e kontestit.

  Është përmirësuar klima për zgjidhjen e kontestit të emrit si te pala greke ashtu edhe te ajo maqedonase, u shpreh në Bruksel ndërmjetësuesi i OKB-së, Metthew Niemitz. Ai konfirmoi, se takimi ...

 • Maqedoni, jep dorëheqjen kryetari i Komisionit të Zgjedhjeve

  11 Dhjetor, 2017

  CicakovskiKryetari i Komisionit Shtetëror të Zgjedhjeve në Maqedoni, Aleksandar Çiçakovski dhe dy anëtarë të tjerë të komisionit kanë njoftuar dorëheqjet nga posti.

  Vendimi vjen pas një skandali që ka të bëjë me përvetësimin e një shume parash prej rreth dhjetë rrogave mesatare. Megjithëse anëtarët e KSHZ-së nuk kishin shkelur ligjin, vendimi për bonuset ishte marrë në mënyrë jotransparente, në ...

 • Trajanov, koordinator shtetëror për rreziqet

  5 Dhjetor, 2017

  Pavle-TrajanovIsh-ministri për punë të brendshme në Maqedoni, Pavle Trajanov, është caktuar koordinator shtetëror për parandalim të rreziqeve nga faktorë të jashtëm në Maqedoni.

  Këtë vendim e solli Qeveria e Maqedonisë, në mbledhjen e sotme.

  Trajanov tani do të duhet të hartojë strategji vjetore për vitin 2018 që të ruajë Maqedoninë prej rreziqeve eventuale nga faktorë të jashtëm.

  Trajanov kthehet në ndonjë pozicion ...

 • Gruevski paralajmëron dorëheqje nga kreu i VMRO-DPMNE-së

  4 Dhjetor, 2017

  GruevskiPas dorëheqjes së paralajmëruar nga lideri i VMRO-DPMNE-së, Nikolla Gruevski, Komiteti i Përgjithshëm i kësaj partie ka propozuar mbajtjen e Kongresit të jashtëzakonshëm më 23 dhjetor të këtij viti.

  Në Kongresin e jashtëzakonshëm të dhjetorit pritet të shqyrtohet dorëheqja e paralajmëruar e liderit të partisë, Nikolla Gruevski.

  Ndryshe, Nikolla Gruevski në një intervistë për “Kurir” gjatë fundjavës tha se shpreson ...

 • Kryetarët e komunave në Maqedoni duhet të ju përkushtohen standardeve të BE-së për mjedis jetësor

  30 Nentor, 2017

  zbogar-Kryetarët e komunave duhet të ju përkushtohen standardeve të BE-së për mjedis jetësor në nivel lokal, u shpreh kreu i Delegacionit të Bashkimit Evropian, Samuel Žbogar, i cili mori pjesë në forumin “Decentralizimi përsëri në fokus”, që u hap sot në Strugë dhe do të vazhdojë edhe nesër.

  Žbogar theksoi se konferenca zhvillohet në kohën e duhur, me pushtetet e ...

 • ”Rruga e Arbërit” e afron Shkupin me Tiranën për 100 kilometra

  13 Nentor, 2017

  RRUGA E ARBRTProjekti për ndërtimin e Rrugës së Arbërit në territorin e Maqedonisë është gati. I njëjti është miratuar edhe nga Oda Ekonomike e Maqedonisë Veriperëndimore dhe nevojitet të pranohet nga Qeveria, thotë përpiluesi i projektit, inxhinieri Shefik Aliti. Ai thotë se ky projekt është gati që në vitin 2008 dhe i njëjti ishte pranuar edhe nga ish-ministri i ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"