• Kërkohet heqja e mandatit të deputitet Gruevski

  7 Nentor, 2018

  Komisioni ParlamentarNë Maqedoni, Komisioni Parlamentar për Mandatet dhe Imunitetin vendosi t’i rekomandojë parlamentit që deputetit Nikolla Gruevski, ish-kryeminister, t’i hiqet mandati i deputetit, pas shkresës së Gjykatës Penale në Shkup, e cila e dënoi atë me dy vjet burg.

  Pesë ligjvënës të partive qeveritare votuan pro heqjes së mandatit, ndërsa kolegët e zotit Gruevski në parlament nga partia VMRO-DPMNE u ...

 • Partitë shqiptare insistojnë që gjuha shqipe të figurojë në Kushtetutë

  6 Nentor, 2018
  Neni 7
  Neni 7 i Kushtetutës së Maqedonisë, ku flitet për gjuhën të cilën e flasin “20 për qind” e popullsisë së Maqedonisë.

  Refuzimi i shumicës parlamentare, që të diskutohet për amendamentet e propozuara nga opozita shqiptare, lidhur me ndryshimin e një përkufizimi në Kushtetutë që ka të bëjë me gjuhën ...

 • Ambasada gjermane në Maqedoni: Pa viza qytetarët nuk mund të punojnë në Gjermani

  5 Nentor, 2018

  pasaporta rmAmbasada e Gjermanisë në Maqedoni ka reaguar në lidhje me informacionet se prej 1 janarit 2019 do të ketë ligj të ri për punë pa viza për qytetarët e vendeve që nuk janë anëtare të Bashkimit Evropian. Ambasada gjermane këto informacione i vlerëson si të pasakta.

  Prej atje thonë se qytetarët e vendeve që nuk janë anëtare të BE-së ...

 • Maqedoni: Qeveria i dorëzon parlamentit projekt-amendamentet kushtetuese

  3 Nentor, 2018

  ZaevQeveria e Maqedonisë i dorëzoi të premten parlamentit projekt-amendamentet kushtetuese për ndryshimin e emrit të vendit, sipas Marrëveshjes së Prespës. Parlamenti pritet që t’i miratojë ato në janarin e vitit të ardhshëm. Shumica parlamentare ka siguruar numrin e nevojshëm prej dy të tretave të ligjvënësve për t’i miratuar ndryshimet e kushtetutës.

  Për përmbajtjen e këtyre amendamenteve dihej që më parë: ...

 • Maqedoni: Marrëveshja e Ohrit në preambulën e Kushtetutës

  3 Nentor, 2018

  qeveria e rmQeveria në Maqedoni miratoi projekt-amendamentet për ndryshimet kushtetuese, të cilat janë hartuar në konsensus me grupin e pavarur opozitar të VMRO-DPMNE-së dhe që i janë dorzuar në shqyrtim Kuvendit.

  “Amendamenti i parë ka të bëjë me ndryshimin emrit të Maqedonisë me emrin Republika e Maqedonisë së Veriut në tërë Kushtetutë. Amendamenti i dytë ka të bëjë me shtimin ...

 • Tetova në mesin e qyteteve më të ndotura në Evropë

  1 Nentor, 2018

  TetovaHulumtimet e Organizatës Botërore të Shëndetësisë për vitin 2018 kanë vendosur qytetin e Tetovës dhe Tuzllës, mes dhjetë qyteteve më të ndotura në Evropë.

  Sipas vlerësimeve të OBSh-së, në Maqedoni rreth 1350 persona humbin jetën për shkak të ajrit të ndotur, përderisa shpenzimet ekonomike tejkalojnë vlerën e 200 milionë eurove, përcjell Telegrafi Maqedoni.

  Tetova dhe Tuzlla fuqishëm mbështeten në thëngjill – ...

 • Shkup: gjykata urdhëron ngrirjen e pasurisë së VMRO-DPMNE

  1 Nentor, 2018

  partia vmroNjë gjykatë në Shkup, me kërkesë të Prokurorisë së posaçme ka urdhëruar ngrirjen e pasurisë së partisë opozitare VMRO-DPMNE. Prokuroria ka njoftuar se bëhet fjalë për 69 objekte, ndër to edhe selia e partisë në Shkup. Me këtë, masë, ndalohet shitja, ose dhënia me qira e këtyre objekteve. Prokuroria ka vepruar kështu, për shkak të një rasti ...

 • Maqedoni, tjetër “rrjedhje” deputetësh nga opozita me në krye VMRO-në

  1 Nentor, 2018

  Hristijan-Misckoski-Hristijan Mickoski, kreu i VMRO-DPMNE-së opozitare në Maqedoni.

  Numri i deputetëve që janë larguar nga koalicioni opozitar i udhëhequr nga VMRO-DPMNE-ja ka shkuar në 12, e tashmë nga 51 deputetë sa kishte ka mbetur me 39.

  Fillimisht nga partia u përjashtuan 8 deputetët, të cilët mbështetën ndryshimet kushtetuese, por të pakënaqur me këtë vendim, si dhe me qasjen e ...

 • Maqedoni, përpjekjet për ndryshimet kushtetuese

  30 Tetor, 2018

  ZaevQeveria e Maqedonisë ende nuk i ka dorëzuar projekt-amendamentet për ndryshimet kushtetuese lidhur me emrin e ri të Maqedonisë për shkak të konsultave që po bën me tetë deputetët opozitarë maqedonas të VMRO-DPMNE-së, të cilët votuan fazën e kaluar në parlament dhe pritet ta votojnë edhe paketën e ndryshimeve kushtetuese.

  Kryeministri Zoran Zaev tha të marten se do të respektohen ...

 • Maqedoni: Tё hёnёn kuvendi shqyrton ndryshimet kushtetuese

  27 Tetor, 2018

  parlamenti rmMaqedoni: Qeveria dorёzoi ё kuvend projektligjet pёr ndryshimet kushtetuese. Nga dita e hёnё nis nё kuvend procedura e shqyrtimit tё kёtyre amandamenteve, qё mund tё zgjasё deri nё dy muaj.

  Pasi qeveria dorëzoi amandamentet për ndryshiemt kushtetuese në kuvend, deputeti dhe sekretari i përgjithshëm i LSDM-së Aleksandar Kiracovski sqaroi, se nevojitet debat deri nё tri ditë për një amendament ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"