• OSBE kërkon zbatimin e Ligjit për përdorimin e gjuhëve në Maqedoni

  4 Prill, 2019

  Zaev OSBEKryeministri Zoran Zaev sot priti Komisionerin e lartë të OSBE-së për Minoritetet, Lamberto Zannier. Siç njoftojnë nga shtypi qeveritar, ata diskutuan zbatimin e Ligjit për përdorimin e gjuhëve, me të cilën u mbyllë kornizën ligjore të Marrëveshjes Kornizë të Ohrit, ndërsa Zaev theksoi se marrëveshja hyri në preambulën e Kushtetutës si legjislacion që rregullon përdorimin e gjuhëve e ...

 • “Gylenistët”, kusht i Ankarasë për Maqedoninë e Veriut në NATO?

  4 Prill, 2019

  RMVAutoriteteve të Maqedonisë së Veriut u bëhet thirrje që të veprojnë në përputhje me ligjet vendore dhe marrëveshjet ndërkombëtare sa i përket kërkesës së Turqisë për dorëzimin e personave, që sipas Ankarasë, kanë lidhje me Lëvizjen Hizmet të klerikut fetar Fetullah Gulen, apo siç e quan Turqia, “organizata terroriste FETO”, e akuzuar për tentimet e dështuara për puç në ...

 • Moti në Maqedoninë e Veriut gjatë ditëve në vijim

  3 Prill, 2019

  auto-motiGjatë ditëve në vijim moti do të jetë me diell dhe vranësira, ndërsa në disa pjesë të vendit do të ketë edhe reshje të shiut.

  Siç njoftojnë nga Enti Hidrometeorologjik, nga dita e diel do të fillojë destabilizimi i moti, ku do të fillojnë edhe reshjet e shiut. Nga pjesa juglindore e vendit do të fryjë një erë e lehtë.

  Nesër ...

 • Vizita historike e Tsprasit në Maqedoninë e Veriut

  2 Prill, 2019

  Tsipras ZaevKryeministri i Greqisë Alexis Tsipras ka mbërritur të martën në Shkup në vizitën e parë të një kryeministri grek në Maqedoninë e Veriut, që nga pavarësia në vitin 1991. Tsiprasin u prit me ceremoni shtetërore.

  “Mirëserdhe shoku im”, ishin fjalët e para të cilat Zaevi i tha në momentin kur Tsiprasi zbriti nga vetura në oborrin e qeverisë. Zaev ...

 • Nesër fillon llogaritja verore e kohës

  30 Mars, 2019

  ora-veroreMe zhvendosjen e akrepave të orës, sonte  përfundon llogaritja dimërore e kohës dhe fillon llogaritja verore.

  Vendimin e solli Qeveria e Republikës së Maqedonisë së Veriut në mbledhjen e 124 sipas së cilës llogaritja verore në vitin 2019 fillon më 31 mars në orën 02:00 me zhvendosjen e akrepave për një orë para ora në orën 03:00 dhe do të ...

 • Përvjetori i masakrës së Tivarit

  30 Mars, 2019

  TivarTë dielën u mbushën 74 vjet nga Masakra e Tivarit, ku u vranë dhe u varrosën masivisht disa mijëra djem të Kosovës.

  Tragjedia e fshehur për shumë dekada nga qeveritë komuniste të Tiranës dhe Beogradit është zbardhur e plotë në një studim të historianit Uran Butka.

  Ai thotë se në këtë udhëtim tragjik u nisën 13 mijë e 335 shqiptarë, ...

 • Osmani: Regjistrimi do të mbahet më 2020

  28 Mars, 2019

  Zëvendëskryeministri për Çështje Evropiane, Bujar Osmani sonte në TV Telma deklaroi se LSDM dhe partia e tij kanë renë dakord që të ketë regjistrim të popullsisë në vitin 2020.

  Osmani shtoi se gjatë regjistrimi të popullsisë do të përdoren të dhënat bazë nga institucioneve dhe nënshkrimet në terren, njofton Telegrafi Maqedoni.

  “Do të regjistrohen edhe karakteristikat etnike, fetare dhe kulturore të qytetarëve”, tha Osmani duke thënë se kanë krijuar mekanizëm mirëbesimi.

  Sipas tij ...

 • Tërhiqet Rusia, pranon emërtimin Republika e Maqedonisë Veriore

  19 Mars, 2019

  lavrovRusia njeh Republikën e Maqedonisë Veriore si emrin e ri zyrtar të Maqedonisë, tha të hënën Ministria e Punëve të Jashtme të Rusisë, edhe pse kishte shprehur më parë rezerva lidhur me legjitimitetin e ndryshimit të emrit.

  Parlamenti maqedonas miratoi një ndryshim në kushtetutë në janar për të riemëruar vendin, nën një marrëveshje me Greqinë për t’i dhënë fund një ...

 • Presidenti konsensual apo shqiptar? Mashtrimi i rradhës në shërbim të mos-zgjidhjes së çështjes shqiptare në ish IRJM

  15 Mars, 2019

  Presidenti konsensual apo shqiptar? Mashtrimi i rradhës në shërbim të mos-zgjidhjes së çështjes shqiptare në ish IRJM

  “Kjo është përqindja me të cilën dalin zakonisht shqiptarët edhe në zgjedhjet parlamentare dhe ato vendore”, deklaruan liderët e partive shqiptare dhe telallët e tyre, duke komentuar të zhgënjyer mos-arritjen e kushtit ligjor pjesëmarrjes në  referendumin (36,89 %, në vend të 50 % + 1), dhe në veçanti  numrin e ulët të shqiptarëve që ...

 • Përmbytjet nga uji në objektin e PSP-së shkatërrojnë dokumentet për disa lëndë për krim të organizuar

  12 Mars, 2019

  PSP-ndërtesaNuk mjaftonte vetëm debati i hapur në publik lidhur me funksionalitetin dhe mbështetjen për ndryshimet ligjore për Prokurorinë Speciale Publike (PSP), por ndodhi edhe diçka tjetër që ka ngritur dyshime serioze në publik. PSP-së i ka ndodhur një fatkeqësi brenda objektit kryesor, shkruan Telegrafi Maqedoni.

  Sipas burimeve të brendshme të emisionit 360 se uji i sistemit për ngrohje ka prishur ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"