• Si do të kthehen paratë nga TVSh-ja në Maqedoninë e Veriut?

  6 Mars, 2019

  DHP-MaqedoniGrupi punues i Drejtorisë së të hyrave publike dhe ministria e Financave i analizon mundësinë se si do të kthehet tatimi mbi vlerën e shtuar, që u njoftua se do të fillojë më 1 korriku i këtij viti.

  Ende nuk është zgjedhur modeli se si do të zhvillohet kjo masë ku qytetarët do mund të marrin një kthim prej 15% ...

 • Shkup, hiqet përkufizimi “maqedonas”

  6 Mars, 2019

  shkupQë prej hyrjes në fuqi të Marrëveshjes së Prespës, Maqedonia ka ndryshuar emrat e mbi 100 institucioneve, përfshirë atë të Radio Televizioni Maqedonas, agjensisë informative maqedonase MIA, filarmonisë dhe Operës së Baletit.

  Përkufizimi “maqedonas” në këto raste, është ndryshuar me “nacional”. Ndërkohë një numër i madh i institucioneve në vend të Republikës së Maqedonisë, do të cilësohen si të Republikës ...

 • “Bombat” nuk do të përdoren si dëshmi kundër Ahmetit, Osmanit, Stavrevskit, Jakimovskit, Milloshoskit dhe të tjerëve

  5 Mars, 2019

  bombat-PSP-Ligji i ri për prokuroritë publike me të cilin rregullohet edhe statusi i Prokurorisë Speciale Publike (PSP), i cili sot kaloi në seancë qeveritare, parasheh që “bombat” të përdoren si dëshmi vetëm në lëndët e PSP-së për të cilat janë ngritur aktakuza deri më 30 qershor të vitit 2017. Kjo do të thotë se në lëndët e hapura pas ...

 • Ngecin punimet në autostradën Kërçovë-Ohër

  5 Mars, 2019

  Komunikacioni-Kercove-Oher-780x439Ende nuk ka asgjë nga punimet e autostradës Kërçovë-Ohër. Në pjesën më të madhe të autostradës në dalje të Ohrit drejtë Kërçovës nuk punohet fare, nuk ka punëtorë e as makineri punuese, edhe përkundër paralajmërimeve të Qeverisë se problemet janë zgjidhur dhe se mund të vazhdojnë punimet. Në ndërkohë po rrënohet edhe ajo që bërë deri tani është.

  Qytetarët me ...

 • Maqedonia e Veriut: Po finalizohen kandidatët për president

  5 Mars, 2019

  PendarovskiPartitë e koalicionit qeverisës kanë zgjedhur Stevo Pendarovskin si kandidat për president të Maqedonisë së Veriut për zgjedhjet e parashikuara të mbahen më 21 prill.

  31 parti politike maqedonase, shqiptare turke, bosnjake, serbe e rome i kanë dhënë mbështetje pa rezerva kandidatit të përbashkët për president, Stevo Pendarovski. “Pendarovski është person, i cili do t’i bashkojë të gjitha bashkësitë etnike, ...

 • Maqedonia e Veriut, Pendarovski zyrtarizohet si kandidat për president

  4 Mars, 2019

  PendarovskiNë Kongresin e Lidhjes Social Demokrate (LSDM), është zyrtarizuar kandidatura e Stevo Pendarovskit për president të Maqedonisë së Veriut, për zgjedhjet presidenciale, që do të mbahen më 21 prill.

  Kryeministri Zoran Zaev, njëherësh kryetar i LSDM-së, tha para delegatëve se Stevo Pendarovski do të jetë presidenti i ardhshëm i Maqedonisë së Veriut, pas të cilit qëndrojnë të gjitha bashkësitë etnike ...

 • Deri ditën e premte do të bëhet i ditur emri i kandidatit të përbashkët mes LSDM dhe BDI

  27 Shkurt, 2019

  lsdm-bdiKryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim sot pasdite pas takimit me kryeministrin e kryetarin e LSDM Zoran Zaev në Kuvend tha se është arritur marrëveshje që në zgjedhjet presidenciale të shkohet me kandidat të përbashkët ndërsa emri do të bëhet i ditur deri ditën e premte.

  “Biseduam për emrat dhe gjatë ditëve të ardhshme do të vendosim për njërin. Do ...

 • Ministrja Xhaçka pritet në Maqedoni me flamur “Made in China”

  25 Shkurt, 2019

  olta-flamuri kinezMinistrja e Mbrojtjes, Olta Xhaçka, është pritur me një flamur shqiptar në variantin “Made in China”, gjatë vizitës së saj zyrtare në Maqedoninë e Veriut.

  Ministrja shqiptare ka zhvilluar së fundmi një vizitë zyrtare në shtetin fqinj të Maqedonisë së Veriut ku është takuar me kryeministrin Zaev dhe me homologen e saj Radmila Šekerinska.

  Në postimin e saj në rrjetet sociale ...

 • Maqedoni: Në kërkim të kandidatit konsensual për president

  21 Shkurt, 2019

  Zaev TalatKryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev është shprehur optimist për arritjen e një marrëveshjeje me partitë e koalicionit për një kandidat të përbashkët për president në zgjedhjet e 21 prillit.

  Pas takimit me kryetarët e dy partive shqiptare që janë pjesë e qeverisë, asaj të Alternativës dhe Partisë Demokratike Shqiptare, kryeministri Zaev ka thënë se këto dy parti kanë ...

 • Gruevski, Veljanovski nën akuza për trazirat e 2017

  21 Shkurt, 2019

  Veljanovski trazirat 2017Prokuroria publike në Shkup ka ngritur akuza ndaj ish-Kryeministrit Nikolla Gruevski dhe ish-Kryetarit të Parlamentit Trajko Veljanovski si dhe kundër tre ish-zyrtrëve të lartë të pushtetit të kaluar, të dyshuar si organizatorë të ngjarjeve të dhunshme në pranverën e vitit 2017 në parlament. Gjykata themelore i ka kërkuar parlamentit heqjen e imunitetit të deputetit Veljanovski, ndërsa partia ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"