• Ministri i Financave i Maqedonisë së Veriut, Besimi flet për rritjen e pagave të zyrtarëve dhe projektet e autostradave

  14 Prill, 2023

  Fatmir BesimiMinistri i Financave të Maqedonisës së Veriut, Fatmir Bislimi gjatë një interviste me Zërin e Amerikës tha se ndërtimi i autostradave të reja në këtë vend mund të kushtojë 1.3 miliardë euro, por kjo shifër mund të rritet apo zvogëlohet varësisht se ne çfarë afati kohor realizohen punimet.

   

  Një nga rreziqet për vonesa është mos miratimi i një ligji ...

 • Pas 3 muajsh rinisi gjykimi për “Besa Trans”, dëshmoi përfaqësuesi i doganave

  14 Prill, 2023

  Besa-Trans_Gjykata-1Pas 90 ditëve nga mbajtja e seancës së fundit, sot më në fund ri-filloi gjykimi për “Besa-Trans”. Pronari i kompanisë Bekim Haxhiu dhe përfaqësuesi i saj, Hajredin Muça si palë të akuzuara për falsifikim të certifikatës së licencës së autobusit famëkeq që mori jetën e 45 personave në Bullgari, edhe njëherë para gjykatës thanë se nuk ndjehen fajtorë.

  Pas kësaj ...

 • Rasti “Titanik 2”, Mijallkovit sot iu vjetërsua lënda

  7 Prill, 2023

  (FILE) FYROM CRIME MIJALKOV

   Sasho Mijallkov – Bossi i shumë politikanëve-, biznismenëve-, mediave-, analistëve- “shqiptar”

  Ish-Drejtorit të DSK-së, Sasho Mijallkov,  sot i skadoi edhe një rast tjetër, pasi “Gjykata e Apelit” të hënën e shtyu seancën për “Titanik 2” për 13 prill.

  Ish-drejtori i DSK-së është dashur të dënohet në këtë seancë, por ai nuk do të gjykohet për pjesëmarrje ...

 • Në gjykatën themelore të Tetovës filloi Seanca e 11 për Spitalin modular

  6 Prill, 2023

  Spitali Modular gjykimiNë Gjykatën Themelore të Tetovës filloi sot seanca e 11 për zjarrin në Spitalin modular . Në seancën e sotme pritet te dëshmojnë 4 dëshmitarë të propozuar nga pala mbrojtëse.

   

  I pari në seancën e sotme dëshmoi Bashkim Ibrahimi, i punësuar në Spital nga viti 2008, si sigurim në Bllokun internistik.

  “Nga hapja e Modularit deri në ditën e ...

 • Maqedoni e Veriut, përurohet nisja e punimeve në Korridorin 8

  5 Prill, 2023

  Koridori 8Të martën u përurua nisja e punimeve në autostradën nga Tetova për në Gostivar, si pjesë e Korridorit 8, ndërtimin e së cilës do ta bëjë konsorciumi i njohur Bechtel-Enka.

   

  Autostrada do të vazhdojë deri në Strugë dhe Qafë Thanë, ndërsa pjesa tjetër nga Prilepi në Manastir bëhet në kuadër të Korridorit 10 – d. I gjithë projekti kap ...

 • Gjuha shqipe shkilet me “dy këmbë” nga Fondi për Sigurim Shëndetësor

  31 Mars, 2023

  GJUHA SHQIPEPacientët humbin mijëra denarë sepse nuk dinë maqedonisht, drejtori Faton Ahmeti i pakapshëm

   

  Luftë, jetë të humbura, marrëveshje paqësore…

  E gjithë kjo që të respektohet gjuha dhe flamuri i shqiptarit të Maqedonisë. Por 22 vite pas luftës, gjuha shqipe nuk po respektohet edhe pse ka ligj që e përcakton këtë çështje. Tabela para institucionit në dy gjuhë, por një kërkesë ...

 • Tuberkulozi, ende i pranishëm në Maqedoninë e Veriut

  31 Mars, 2023

  ShkupNë Maqedoninë e Veriut gjatë 15 vjetëve të fundit në vazhdimësi shënon ulje numri i të prekurve nga tuberkulozi, bëjnë të ditur autoritetet shëndetësore. Megjithëkëtë shtojnë se kjo sëmundje ende mbetet e pranishme në vend.
  Gjatë vitit të fundit në Maqedoninë e Veriut janë prekur nga tuberkulozi 141 persona.

  Besnik Zeqiri, drejtor i Institutit për sëmundje të mushkërive te fëmijët, ...

 • Gjermani: Qeveria miraton projektligjin për migracionin

  30 Mars, 2023

  Ministri gjerman i Punës, Hubertus HeilQeveria gjermane miratoi projektligjin e ri për migracionin. Ndër të tjera aty parashikohet dyfishimi i kontingjentit të rregullores së Ballkanit Perëndimor. Gjithashtu rregullorja do të bëhet pa afat.

   

  Gjermania synon të lejojë në të ardhmen mbi 50 mijë punëtorë të pakualifikuar nga Ballkani Perëndimor që të vijnë për të punuar në Gjermani. Këtë e miratoi qeveria gjermane të mërkurën ...

 • Presidenti austriak në Shkup: Mos humbni kohë, ndryshoni Kushtetutën

  30 Mars, 2023

  Presidenti AustriakPresidenti i Austrisë, Aleksandar Van der Belen, ka kërkuar nga autoritetet maqedonase që sa më parë të miratojnë ndryshimet kushtetuese, të domosdoshme sipas tij në procesin e integrimit evropian të Maqedonisë së Veriut.

   

  Pas takimit me presidentin maqedonas, Stevo Pendarovaki, ai tha se Shkupi duhet të vazhdojë të jetë shembull në rajon sa i përket respektimit të të drejtave ...

 • Maqedonia e Veriut: Mungesë serioze e fuqisë punëtore

  30 Mars, 2023

  salduesNë kushtet kur Maqedonia e Veriut po përballet me mungesën serioze të fuqisë punëtore, edhe vetë politikanët drejtues po shtrojnë si opsion tërheqjen e fuqisë së huaj punëtore nga vendet e Lindjes së Afërt.

   

  Zv/kryeministri i Ekonomisë, Fatmir Bytyqi, ka konfirmuar se shumë kompani vendase ankohen se vështirë gjejnë fuqi punëtore. Zgjidhjen, siç tha ai, e sheh në importimin e ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"