• Maqedonia para zgjedhjeve lokale – Atmosferë e qetë

  11 Tetor, 2017

  zgjedhjetFushata për zgjedhjet lokale në Maqedoni ka hyrë në javën përfundimtare. Kritika ka për përzgjedhjen e kandidatëve mbi bazën e kënaqjes së interesave të klaneve të caktuara.

  Tanimë partitë, koalicionet dhe kandidatët e pavarur i kanë prezantuar programet tyre zgjedhore para elektoratit. Njohësit e çështjeve politike thonë se në Maqedoni ende faktor përcaktues për atë se kujt do t`ia besojnë ...

 • Megjashi kërkon të mos keqpërdoren fëmijët gjatë fushatës zgjedhore

  9 Tetor, 2017

  MegjashiAmbasada e parë e fëmijëve “Megjashi” ka reaguar në lidhje me keqpërdorimin e fëmijëve për qëllime politike dhe praninë e tyre në tubime partiake.

  “Për shkak të numrit të madh të ankesave nga qytetarët për keqpërdorimin e fëmijëve para zgjedhjeve lokale nga gjitha partitë politike, Megjashi përsëri ju bën thirrje partive t’i kursejnë fëmijët nga çdo përfshirje në fushatë dhe ...

 • Maqedoni: A do të ketë rigjykim të rastit “Monstra”?

  5 Tetor, 2017

  cekici i drejtesiseGjashtë persona janë dënuar me burg të përjetshëm në Maqedoni për vrasjen e pesë të rinjve maqedonas më 2012. Për rastin e koduar si “Monstra” ka pasur mjaft kontestime dhe reagime të shumta deri në protesta e trazira.

  Prokuroria e Maqedonisë për shkak të fakteve kontestuese në aktakuzë në rastin “Monstra”, propozon që të ndërpriten vendimet e shkallës ...

 • Të rreptë ndaj Burkas

  4 Tetor, 2017

  Burka e ndaluar

   

 • Ballkani Perëndimor dhe Katalonja

  4 Tetor, 2017

  harta ballkaniVendet ish-jugosllave po përcjellin me shumë vëmendje zhvillimet rreth referendumit në Katalonjë. Edhe në Ballkanin Perëndimor ka shumë tendenca secesioniste.

  Jo vetëm në Barcelonë por edhe në Serbi prej kohësh valon flamuri katalonas. Të gjitha zyrat e Ligës së Socialdemokratëve të Vojvodinës (LVS) kanë nxjerrë në dritare flamujt e kësaj province spanjolle, në shenjë solidarizimi me Katalonjën. Shefi i ...

 • Maqedonas apo bullgarë? Sofja kërkon të flasë, ligji favorizon Shkupin

  3 Tetor, 2017

  ditmirDebati mbi projekt-ligjin për pakicat kombëtare, ka hasur kundërshtitë e tij nga Bullgaria. Përfaqësia diplomatike e Sofjes i është drejtuar zyrtarisht me një email Kuvendit të Shqipërisë, ku kërkon të jetë pjesë e tryezës së diskutimit që do të mbahet të martën.

  Kërkesë kjo, e cila është pranuar dhe dy përfaqësues të Ambasadës Bullgare do ...

 • Fjalimi i rrallë i Gjergj Kastriotit në shtratin e vdekjes, botuar në Gjermani 238 vjet më parë

  2 Tetor, 2017

  Gjegj Kastrioti

  549 vjet më parë vdiq Heroi Kombëtar i Shqiptarëve, Gjergj Kastrioti Skënderbeu.

  Ai lindi në vitin 1405 dhe ishte fëmija i parafundit në familjen me shumë fëmijë të Gjonit e të Vojsavës. Këta kishin katër djem (Stanishën, Reposhin, Konstandinin e Gjergjin) dhe pesë vajza (Marën, Jellën, Angjelinën, Vlajkën e Mamicën).

  Kur lindi Gjergji, i ati Gjon Kastrioti, ishte sundimtar i ...

 • “Turqia mbetet prioritet në politikën e jashtme për Maqedoninë”

  29 Shtator, 2017

  “Turqia mbetet prioritet në politikën e jashtme për Maqedoninë”Turqia ka qenë dhe do të jetë në majën e prioriteteve të jashtme politike të Maqedonisë. Vëllimi i investimeve të huaja nga Turqia në Ballkan dhe Maqedoni është i konsiderueshëm, por ende ekziston hapësirë për përmirësim, u vlerësua në panel diskutimin që mbrëmë në Shkup e organizoi Shoqata e studentëve të diplomuar nga universitetet e ...

 • Shtyhet sërish procesi gjyqësor ndaj Gruevskit

  28 Shtator, 2017

  GruevskiPër të gjashtën herë me radhë, Gjykata Penale në Shkup ka shtyrë rastin, që në opinion njihet si “Shuplakat”,me ç`rast në bisedat e përgjuara dëgjohet se si ish-kryeministri Nikolla Gruevskiurdhëron që të goditet me shuplakë kryetari i Komunës Qendër, Adrej Zhernovski. Ky rast kishte ndodhur në ditën kur ishte caktuar debati për ndryshimin e planit ...

 • Maqedonia dhe Greqia në pikën zero në kontestin rreth emrit

  28 Shtator, 2017

  greqi-maqedoniZgjidhja e kontestit më të madh që ka Maqedonisë me shtetet fqinje, përkatësisht atij të çështjes së emrit që kontestohet nga Greqia, mbetet vetëm në deklarata politike, përderisa nuk ka ndonjë propozim konkret nga palët.

  Ndërmjetësuesi i Organizatës së Kombeve të Bashkuara, Mathhew Nimetz ka paralajmëruar se nga fundi i këtij viti apo në fillim të vitit 2018 mund të ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"