• Standarded evropriane për të drejtat kolektive, vetëvendosjen dhe shtet-ndërtimin – vlejnë për shqiptarët!?

  2 Janar, 2019

  Shqiptarëve në IRJM u premtohet integrimi në BE në shkëmbim të lëshimeve që do të bënin për mbajtjen gjallë të shtetit dhe identitetit të vjedhur nga ana e sllavëve të IRJM, duke hequr dorë nga identiteti i tyre dhe të qenit të barabartë në shtetin ku jetojnë. Atë qe kushtetuta e Belgjikes arriti te bente ne vitin 1962 per 1% gjermanë, përmes sistemit qeverisës federal të kombinuar me Komunitetet ...

 • Moti sot në Maqedoni

  31 Dhjetor, 2018

  moti-dimër-pa-borëMoti sot do të jetë me vranësira dhe reshje lokale të borës. Nga pjesa veriore e vendit do të fryjë një erë e lehtë.

  Temperaturat e mëngjesit do të lëvizin prej -6 gradë celsius deri në -2 gardë celsius, ndërsa temperaturat ditore do lëvizin nga 2 deri në 8 gradë celsius.

  Të martën moti do të jetë i ftohtë dhe me ...

 • Maqedoni – Amnistohen pesë deputetë për ngjarjet e 27 prillit. “Kumanovasit” në burgje të rënda

  28 Dhjetor, 2018

  dhuna-ne-maqedoni-kuvendKryetari i Gjykatës Penale Ivan Xholev, mbrëmë për TV24 tha se janë amnistuar 12 persona të akuzuar për dhunën e 27 prillit në Kuvend, midis tyre dhe 5 deputetë.

  Deputetët e liruar nga akuza janë Kërsto Mukoski, Sasho Vasilevski, Ljupço Dimovski dhe Ljuben Arnaudov.

  Të punësuarit në kabinetin e ish-kryetarit të Kuvendit, Elena Bozhinovska dhe Ivan Cvetanovski, i akuzuari Zaharije Simovski, ...

 • Loja e rrezikshme e integrimit te shqiptarëve në pushtet në vend të një marreveshjeje për të ardhmen e IRJM

  28 Dhjetor, 2018

  Integrimi i shqiptarëve në pushtet është lojë që ndiqet nga pushteti që nga koha e ish Jugosllavisë, kur një pjesë e shqiptarëve, të cilët në atë kohë opinioni sllav i quante “poshteni albanci” (“shqiptarë të ndershëm”) u inkuadruan në nivele të ndryshme të pushtetit dhe arritën deri në nivelet më të larta të saj.

  Për këta “shqiptarë të ndershëm” pushteti i atëhershëm siguronte një jetë të mirë në elitën e asaj ...

 • Maqedoni, mbyllet afati për kërkesat e amnistisë

  26 Dhjetor, 2018

  makMbrëmë në mesnatë është mbyllur afati i dorëzimit të kërkesave për amnisti lidhur me ngjarjet e dhunshme në parlamentin e Maqedonisë, në prillin e vitit të kaluar. Ligji për amnistinë ka shkaktuar mjaft debate edhe në radhët e ekspertëve dhe vetë gjykatësve e prokurorëve, por pusheti synon që përmes tij të arrijë votat e nevojshme prej dy të ...

 • Vazhdojnë protestat e studentëve shqiptarë në Tetovë

  20 Dhjetor, 2018

  protesta tePër tri ditë me radhë në Tetovë janë duke protestuar studentët e universiteteve me mësim në gjuhën shqipe.

  Të enjten ka dështuar takimi ndërmjet studentëve dhe prorektorit të Universitetit të Tetovës, siç ishte paralajmëruar për shkak se studentët kanë refuzuar kërkesën e prorektorit të UT-së, Arbër Çeliku, të takohet vetëm me nga një përfaqësues të fakulteteve.

  Studentët kanë këmbëngulë të ...

 • Protesta e nesërme përsëri tek sheshi ILIRIA në ora 13:00.”

  18 Dhjetor, 2018

  protesta-studentet-maqedoniNesër vendosim bashkarisht ULTIMATUMIN për Ministrinë e Arsimit dhe Shkencës, si dhe UNIVERSITETEVE!
  Të dashur STUDENTË dhe NXËNËS ju informojmë se protesta e nesërme do të mbahet përsëri tek sheshi ILIRIA në ora 13:00.

  studentet- erevoltuarStudentët e revoltuar

 • Kuvendi i Maqedonisë miratoi amnistinë për 27 prillin

  18 Dhjetor, 2018

  qendra aleksandri i madhKuvendi i Maqedonisë me 95 vota për, ka miratuar Ligjin për amnistinë e personave të akuzuar për dhunën në Kuvend, më 27 prill 2017.

  Për këtë ligj kanë votuar edhe deputetët e VMRO-DPMNE-së opozitare, edhe pse paraprakisht shumica parlamentare hodhi poshtë një amendament të saj për amnisti të përgjithshme.

  Ligji i miratuar, apo siç njihet ndryshe Ligji për ...

 • Parashikimi i zymtë: BE nuk do të ketë kohë për Ballkanin në 2019-n

  18 Dhjetor, 2018

  samiti EU dhe BallkaniBashkimi Europian nuk do të ketë kohë për Ballkanin vitin e ardhshëm, e për këtë arsye nevojitet një energji e re për luftën kundër stanjacionit. Ky ishte përfundimi kryesor i samitit “Bashkimi Europian dhe Ballkani Perëndimor në 2019-n”, i organizuar në Beograd.

  Profesori i Universitetit të Gracit, Florian Bieber nënvizoi se viti 2018 ka qenë vit i ...

 • Sullivan: SHBA mbështesin anëtarësimin e Shkupit në NATO, BE

  18 Dhjetor, 2018

  SullivanZëvendës-Sekretari amerikan i Shtetit, John Sullivan i cili po qëndron për vizitë në Shkup, theksoi mbështetjen e fuqishme për anëtarësimin e Maqedonisë në NATO dhe në BE. Ai tha se SHBA-të nuk befasohen me përpjekjet ruse për minimin e synimeve të Maqedonisë drejt NATO-s. “Qeveria ruse mund të ndërmarrë çfarëdo lloj aktivitetesh për ineteresat e saj që të ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"