• ZYRTARE: Zgjedhjet më 11 dhjetor, ja marrëveshja zyrtare

  1 Shtator, 2016

  MARRVESHJA-zgjedhjetLiderët e katër partive kanë nënshkruar dokumentin e marrëveshjes që shpallë mbajtjen e zgjedhjeve më 11 shtator. Në marrëveshjen e nënshkruar thuhet se liderët e katër partive më të mëdha parlamentare VMRO-DPMNE, BDI, LSDM dhe PDSH dakordohen për të gjitha kushtet e Marrëveshjes së nënshkruar të Përzhinës që zgjedhjet të mbahen më 11 dhjetor 2016.

  Qeveria për organizimin e këtyre ...

 • Serwer: ‘Biçikleta’ Maqedoni do të rrëzohet

  31 Gusht, 2016

  serwerEksperti i mirënjohur amerikan për Ballkanin, Daniel Serwer thotë se Maqedonia ka ngecur në procesin e anëtarësimit në BE, transmeton agjencia e lajmeve INA.

  Ai thekson se në këtë drejtim ka kontribuar kriza e brendshme politike, por edhe kontesti për çështjen e emrit, i cili ka bllokuar në mënyrë të veçantë integrimin në NATO.

  “Kjo nuk është e mirë: sikur edhe ...

 • KSHZ konfirmoi listën përfundimtare të votuesve, 30.467 humbin të drejtën e votës

  31 Gusht, 2016

  KSHZKomisioni Shtetëror Zgjedhor në Maqedoni bëri të ditur se dje pasdite ka skaduar afati 10-ditor gjatë të cilit anëtarët e këtij komisioni mund ta parashtronin ankesë në lidhje me pastrimin e listës zgjedhore. Rregullat parashihnin që së paku tre anëtarë të parashtronin ankesë për kontrolle shtesë, e më pas ajo të shqyrtohej nga KSHZ-ja.

  Mirëpo, asnjë nga anëtarët ...

 • Futbollisti i tretë më i shtrenjti i Gjermanisë – Shkodran Mustafi drejt Anglisë

  31 Gusht, 2016

  40 milionë euro jepen për Shkodran Mustafin, që kalon tek ekipi anglez, FC Arsenal. Mustafi kthehet në mbrojtësin më të shtrenjtë të transferuar.

  ShkodranFC Arsenal anglez i kategorisë së parë e bëti të të ditur lëvizjen e futbollistit, Shkodran Mustafi, 24 vjeçarit lojtar të kombëtares gjermane drejt Anglisë. “Ai është në moshën e duhur. Ka përvojë dhe është një lojtar ...

 • Kuriri sërb thumbon Gruevskin

  30 Gusht, 2016

  GruevskiMediat në Sërbi kanë thumbuar ish-kryeministrin Nikolla Gruevski të cilin e akuzojnë se ka shitur emrin e shtetit tek grekët dhe te ndërkombëtarët vetëm për të qenë në pushtet. Këtë lajm agjencia sërbe Kurir e ka lidhur me vizitën e Nikos Kotzias në Maqedoni gjatë javës së kaluar.

  ”Edhe pse shitet si nacionalist dhe patriot, ai gjatë javës së kaluar ...

 • Danaj: Zaevi dhe Gruevski janë gjarpërinj të njejtë ndaj shqiptarëve

  25 Gusht, 2016

  danaj 1Hartuesi i listës për Shqipërinë Natyrale, Koço Danaj disa muaj më parë kishte deklaruar se për shqiptarët janë njëlloj sikur Nikolla Gruevski, po ashtu edhe Zoran Zaev. Ai ata i ka karakterizuar me gjarpërin dhe nepërkën, informon  INA.

   Ja postimi i bërë më 22 shkurt të këtij viti:

   Danaj: Me Zaev apo Gruevskin; me neperken apo gjarperin

  Kjo eshte mjerisht dilema e ...

 • Maqedoni: Katastrofa prej neglizhencës vdekjeprurëse

  25 Gusht, 2016

  Sivjet raporti vjetor i publikuar nga agjencia e OKB-së WorldRiskReport fokusohet në logjistikë dhe infrastrukturë. Vërshimet e fundit në Maqedoni flasin për dështim në prevencion dhe neglizhencë në infrastrukturë.

  anija e gruevskitTë paktën tri javë pasi 22 vetë gjetën vdekjen nga vërshimet që përfshinë pjesën veriore të Shkupit, mbetet një pyetje pa përgjigje: si mundi të ndodhë kjo? Kryeqyteti i ...

 • Shefi i diplomacisë greke në Shkup

  25 Gusht, 2016

  ministri i jashtem greqi maqedoniMinistri grek i Punëve të Jashtme, Nikos Koxias shkoi sot për vizitë në Shkup; takime këto të rralla midis autoriteteve shtetërore të dy vendeve fqinje. Megjithëse nuk janë dhënë hollësi për atë që është folur mbi problemin e emrit të Maqedonisë, ministri grek dhe homologu i tij maqedonas, Poposki kanë lënë të kuptohet se po ...

 • Prokuroria Speciale do të kërkojë arrestimin e Nikolla Gruevskit

  22 Gusht, 2016

  nikola-gruevski-Nga Prokuroria speciale publike (PSP) sotkanë informuar se ish kryeministri Nikolla Gruevski gjatë periudhës së ardhshme gjatë periudhës së ardhshme do të thirret për të dhënë deklaratë para gjykatësit në procedurë paraprake si i dyshuar në rastin e hapur nga PSP me emrin TNT, shkruan fokus.mk, transmeton Gazeta Lajm.

  Përveç marrjes në pyetje, PSP do të kërkojë që Gruevskit t’i ...

 • Shiu dhe breshëri shkaktojnë tmerr në fshatin Gradec

  22 Gusht, 2016

  shi VrapcishtKomuna e Vrapcishtit është përfshirë nga rreshje të mëdhaja të shiut dhe breshëri.Sasia e madhe e ujit ka nxjerrë nëpër rrugë edhe ujerat e zeza të cilat kanë përfunduar nëpër bodrumet e pjesës me të madhe të shtëpive.
  Shiu dhe breshëri janë ndalur rreth orës 17, ndërsa banorët po bëjnë pastrimin e rrugëve, oborëve dhe shtëpive.
  Intensiteti i ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"