• Maqedoni: Paratë e fituara kundërligjshëm t’i kthehen popullit

  29 Qershor, 2018

  dollar“Nuk mjafton që pas grilave të futen ata, të cilët kanë shpërdorur detyrën zyrtare, duke krijuar pasuri marramendëse, por lufta kundër korrupsionit mund të themi se është në binarë të duhur vetëm nëse shteti arrin të krijojë mekanizma efikas që paratë e vjedhura, të kthehen si të mira materiale për të gjithë qytetarët e ...

 • Negociata me Shqipërinë e Maqedoninë? A janë gati ato?

  28 Qershor, 2018

  BEShtetet e Bashkimit Europian duan të hapin negociatat e anëtarësimit me Shqipërinë e Maqedoninë. Deri sa ato të fillojnë vërtet, duhet që të dy vendet të kryejnë shumë punë.

  Pak lojë gjeopolitike bën BE kur i afron edhe më shumë vendet e Ballkanit Perëndimor, në fund të fundit nuk është në interesin e Brukselit, nëse ato do të orientoheshin nga ...

 • Shkupi, entuziast për vendimin e BE

  28 Qershor, 2018

  ZaevVendimi i Bashkimit Evropian për çeljen e negociatave me Maqedoninë dhe Shqipërinë në qershor të vitit të ardhshëm është pritur me entuziazëm në Shkup nga autoritetet qeveritare dhe shumica e partive politike. Shkupi pranon se bëhet fjalë për një datë të kushtëzuar. Qeveria thotë se BE e vlerësoi Maqedoninë për ndryshimet pozitive dhe proces dinamik të reformave.

  Ndërkohë, Brukseli pret ...

 • Roth: BE nuk bën pazare me Shqipërinë e Maqedoninë

  28 Qershor, 2018

  Michael RothIntervistë ekskluzive me ministrin gjerman të shtetit për Çështjet e Europës, Michael Roth për politikat e BE-së ndaj Shqipërisë e Maqedonisë pas vendimit europian për hapjen e mundshme të negociatave në vitin 2019.

  DW: Zoti Roth, të martën Këshilli i BE-së mori vendim t’i hapë negociatat me Maqedoninë dhe Shqipërinë pas një viti dhe po të jenë plotësuar disa ...

 • Qeveria maqedonase ka plan për reforma

  28 Qershor, 2018

  Zaev MogheriniZëdhënësi i qeverisë së Maqedonisë Mile Boshnjakovski thotë se qeveria i ka të qarta detyrimet që duhet të përmbushë deri në qershor të vitit të ardhshëm sukurse ka kërkuar BE-ja.

  Rezultate evidente në reformimin e gjyqësorit, hetime aktive dhe përmbyllje të rasteve korruptive dhe kriminale përfshi edhe nivelet e larta – këto janë detyrimet që duhet të arrihen Reformim ...

 • Ivanov nuk e nënshkruan vendimin për ndryshimin e emrit të Maqedonisë

  26 Qershor, 2018

  ivanovPresidenti maqedonas Gjorgje Ivanov ka bërë të ditur se nuk e nënshkruan vendimin e parlamentit për ratifikimin e marrëveshjes për ndryshimin e emrit të Maqedonisë.

  “Nuk kam mandat që ta nënshkruaj vendimin. Një nga shtyllat e politikës sime të programit parazgjedhor ka qenë se nuk pranoj ndryshimin e Kushtetutës me qëllim ndryshimin e emrit kushtetues”, nënvizon Ivanov në një komunikatë ...

 • Greqia i dërgon letër KE-së dhe NATO-s për marrëveshjen me Maqedoninë

  25 Qershor, 2018

  Zaev-TsiprasGreqia sot në mëngjes i ka dërguar letër Këshillit Evropian dhe NATO-s për t’i njoftuar rreth marrëveshjes me Maqedoninë për zgjidhjen e emrit të arritur para një jave në Prespë.

  Në letrën e dërguar nga Greqia drejt KE-së dhe NATO-s theksohet se ajo nuk do të kundërshtojë ...

 • Konferencë në Vjenë: Pjesëmarrja e publikut në krijimin e politikave të Ballkani Perëndimor

  23 Qershor, 2018

  ish ura e guritPjesëmarrja e Publikut në krijimin e politikave të vendeve të Ballkanit Perëndimor është tema e konferencës çka mbahet nga sot në Vjenë, në të cilën marrin pjesë udhëheqësit të fushës nga ministritë e drejtësisë, ministritë për administratë dhe ndërmarrjeve publike dhe ministrit për integrime evropiane të vendeve të rajonit, përcjell Telegrafi Maqedoni.

  Konferencën e organizon Këshilli rajonal ...

 • Zaev të martën në Austri, të mërkurën në Poloni

  23 Qershor, 2018

  zaevKryeministri Zoran Zaev, i shoqëruar nga delegacioni qeveritar, më 26 qershor zyrtarisht do ta vizitojë Vjenën, ndërsa do të jetë edhe në vizitë pune në Poloni, përcjell Telegrafi Maqedoni.

  Siç njoftojnë nga konferenca e shtypit, Zaev në Vjenë do të realizoj takime me Kancelarin e Republikës së Austrisë, Sebastijan Kurtz, me çka do të kenë konferencë të përbashkët.

  Zaev do të ...

 • KE-ja rekomandoi të fillohen bisedimet për anëtarësim në BE për Maqedoninë

  22 Qershor, 2018

  Flamuri BEKomisioni Evropian deklaroi sot se në raportimet e sivjetshme për Maqedoninë dhe Shqipërinë, rekomandon bisedimet për anëtarësim në Bashkimin Evropian.

  “Vendimi është në dorën e Këshillit Evropian. Në e mbaruam punën tonë”, thotë Zëdhënësi i Komisionit.

  Të martën javën tjetër është paraparë që Këshilli i BE-së të rishikojë çështjen në seancë në Luksemburg. Pritet që atëherë të vendosin se a do ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"