• “Kompanitë e kanë obligim të paguajnë rrogën minimale”

  25 Tetor, 2017

  ParaAfati në të cilin kompanitë duhet të paraqiten për subvencione për pagesë të rrogës minimale për muajin shtator skadon në fund të muajit. Deri më 19 tetor ka 8.955 kërkesa nga 1.430 kompani. Pozitivisht janë zgjidhur 6.844 kërkesa. Pa dallim nëse kompanitë do të aplikojnë për subvencione, ato duhet të paguajnë rrogë minimale.

  Ndërsa nga Ministria e punës dhe politikës ...

 • ANALIZË: SKENA POLITIKE SHQIPTARE – MARRËVESHJET JOPARIMORE

  25 Tetor, 2017

  Zgjedhjet vendore u imponojnë partive të ndërmarrin veprime politike pragmatike dhe të lidhin marrëveshje apo aleanca joparimore.

  Joparimore është marrëveshja apo aleanca e LSDM-s me BDI-në, për arsye se LSDM-ja, derisa ishte në opozitë, vazhdimisht e ka kritikuar dhe e ka sulmuar politikën e dështuar të qeverisë së Gruevskit, pjesë e së cilës ka qenë edhe BDI-ja.

  Marrëveshja e BDI-së me LSDM-në është joparimore edhe nga një aspekt tjetër. Për shembull, për ...

 • Kontesti për emrin, menjëherë pas zgjedhjeve lokale

  24 Tetor, 2017

  greqi-maqedoniZgjidhja e kontestit të emrit me Greqinë, pritet të marrë një dinamikë të re pas zgjedhjeve lokale që pritet të përfundojnë pas një jave. Këtë e paralajmëroi ditë më parë vetë kryeministri Zoran Zaev duke folur për prioritetet e Qeverisë në periudhën e ardhshme.

  Në këtë kuadër janë edhe kontaktet e vendosura me qeverinë greke, por edhe lëvizjet e ndërmjetësit ...

 • Moti në Maqedoni deri në fund të tetorit

  24 Tetor, 2017

  Moti-në-MaqedoniMoti në Maqedoni deri në fund të muajit do të jetë i ndryshueshëm dhe do të ketë të gjithë kushtet e mundshme atmosferike.

  Dita më e nxehtë deri në fund të muajit do të jetë dita e premte (26 tetor) me temperatura prej 7 deri në 21 gradë celsius.

  Ndërsa, dita më e ftohtë gjatë ditëve të mbetura të muajit tetor ...

 • Maqedoni, edhe gjashtë ditë jo pune deri në fund të vitit

  23 Tetor, 2017

  festatQytetarët e Maqedonisë sot shënojnë 23 tetorin Ditën e luftës Revolucionare të Maqedonisë. Për këtë arsye, sot është ditë pushimi për gjithë qytetarët e Maqedonisë, ndërkaq deri në fund të vitit ka edhe disa ditë tjera jo pune.

  Për të gjithë qytetarët e Maqedonisë: 8 Dhjetori – Dita e Shën Klimentit të Ohrit; Për qytetarët e besimit katolik në Maqedoni: ...

 • Grujevski dhe Boshkovski për katër deri gjashtë javë do të ekstradohen në Maqedoni

  20 Tetor, 2017

  grujevski-boshkovskiArrestimi i ish-shefave të Drejtorisë për Siguri dhe Kundërzbulim (DSK) të Maqedonisë, Goran Grujovski dhe Nikolla Boshkovski në Greqi pas arratisjes 4-mujore mund të ekstradohen deri në fund të nëntorit kurse deri atëherë do të jenë në paraburgim në Greqi.

  Këto të dhëna për “Deutche Welle” në gjuhën maqedonase i ka bërë të ditur një zyrtar i lartë i Ministrisë ...

 • Maqedoni, paga mesatare neto për muajin gusht ka qenë 22.912 denarë

  20 Tetor, 2017

  paraPaga mesatare mujore neto e paguar për punëtorët në gusht ka qenë 22.912 denarë dhe shënon rritje pre 2.8 për qind në krahasim me muajin e njejtë të vitit të kaluar.

  Sipas të dhënave të publikuara nga Enti shtetëror për statistika, rritja ka të bëjë me rritjen e pagës neto në sektorët e Minierave dhe guroreve me 32.7 për qind, ...

 • Grujevski dhe Boshkovski për katër deri gjashtë javë do të ekstradohen në Maqedoni

  20 Tetor, 2017

  grujevski-boshkovskiArrestimi i ish-shefave të Drejtorisë për Siguri dhe Kundërzbulim (DSK) të Maqedonisë, Goran Grujovski dhe Nikolla Boshkovski në Greqi pas arratisjes 4-mujore mund të ekstradohen deri në fund të nëntorit kurse deri atëherë do të jenë në paraburgim në Greqi.

  Këto të dhëna për “Deutche Welle” në gjuhën maqedonase i ka bërë të ditur një zyrtar i lartë i Ministrisë ...

 • Spasovski: Grujevski dhe Boshkovski kanë pranuar logjistikë nga Maqedonia

  20 Tetor, 2017

  Oliver-SpasovskiMinistri për punë të brendshme, Oliver Spasovski deklaroi se ish drejtori i Drejtorisë së pestë në MPB, Goran Grujevski dhe i punësuari në DSK, Nikolla Boshkoski, për të cilët kishte fletë arrest ndërkombëtar dhe u kapën në aeroportin e Selanikut, kanë pasur logjistikë nga Maqedonia derisa kanë qenv në arrati, përcjell Telegrafi Maqedoni.

  Spasovski në një intervistë për emisonin ‘360 ...

 • Arrestohen në Greqi dy agjentë maqedonas rreth aferës së përgjimit

  20 Tetor, 2017

  Aleksandri i madh shkupDy agjentë të lartë të policisë sekrete maqedonase janë arrestuar në Selanik të Greqisë, në bazë të një fletarrestimi të lëshuar nga Ministria e Punëve të Brendshme lidhur akuzat për përfshirje në aferën e përgjimeve. Lajmi është bërë i ditur nga zyrtarë të Lidhjes Social-Demokrate në pushtet ndërsa pritet konfirmim edhe nga ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"