• Kocijançiq: Javët në vijim, kyçe për Maqedoninë

  22 Qershor, 2016

  KocijançiçBrukseli përsëri u ka bërë thirrje liderëve të katër parive më të mëdha në vend, nënshkruese të marrëveshjes së Përzhinës, që të ulen në tavolinën e bisedimeve dhe të sigurojnë kusht për zgjedhje të lira dhe të besueshme. Zëdhënësja e Komisionit Evropian, Maja Kocijançiq, ka theksuar se javët në vijim janë kyçe për Maqedoninë duke shtuar se në BE ...

 • Parlamenti maqedonas refuzon nismën për shkarkimin e presidentit

  22 Qershor, 2016

  parlamenti rmParlamenti i Maqedonisë e refuzoi të martën mocionin për votëbesim ndaj presidentit Gjorgje Ivanov. Deputetët e Lidhjes Social Demokrate në opozitë, që kishin ngritur nismën e mbështetur edhe nga ata të Bashkimit Demokratik për Integrim, arritën të sigurojnë vetëm 35 vota nga dy të tretat e nevojshme në parlamentin prej 123 vendesh, për ta detyruar presidentin e vendit ...

 • Tensione në Shkup – përplasje e protesuesve me policinë

  21 Qershor, 2016

  protesta shkupProtesta masive janë mbajtur në Shkup të hënën në mbrëmje në organizim të revolucionit shumëngjyrësh ndërsa në to kanë marrë pjesë edhe drejtuesit e opozitës së bashkuar të udhëhequr nga Lidhja Social-Demokrate. Protestat që kanë zgjatur deri pak para mesnatës janë përshkruar me tensione të shumta.

  Policia ishte në shënjestër të protestuesve që hodhën gjësende të forta, në momentin ...

 • Protesta dhe kundërprotesta në Shkup, situatë e tensionuar

  20 Qershor, 2016

  protesta shkupShkupi nuk do të jetë i qetë sot! Në ora 11 ka paraljmëruar protestë Lëvizja Qytetare për Mbrojtjen e Maqedonisë (LQMM) për të mbrojtur Gjykatën Themelore ndërsa nga ana tjetër ‘Revolucioni i Larmë’ gjithashtu ka paralajmëruar protestë masive në ora 19.00 në Shkup para Prokurorisë Speciale Publike.

   

  ”Kësaj qeverisje kriminelesh dhe të korruptuarish i kemi dhënë shumë hapësirë dhe ...

 • Stavreski iku, por la borxh prej 4,3 miliardë euro

  17 Qershor, 2016

  stavreskiIsh-ministri i financave dhe kryeministër Zoran Stavreski në nëntë vitet e fundit vazhdimisht ishte pjesë e ekipit të VMRO-DPMNE-së, i angazhuar për çështje ekonomike. Për këtë periudhë, edhe përskaj asaj se në opinion do të mbahet në mend për bisedat telefonike me ministren e mëparshme të punëve të brendshme, Gordana Jankullovska, dhe deklaratat që kishin të bëjnë me politikat ...

 • Analistët: BESA ngritet, BDI bie! Anketa e fundit e IRI-t nuk përbën aspak habi

  16 Qershor, 2016

  iriRezultatet e terenit nga anketa e Institutit Republikan Amerikan (IRI) për matjen e rejtingut të partive politike tregoi ndryshime të mëdha në skenën politike shqiptare. Gazeta “Utriniski” shkruan se pas BDI-së menjëherë radhitet partia e sapoformuar Lëvizja BESA, e cila kohë më parë ishte pjesë e organizimitë të protestës madhështore me mbi 30 mijë persona më 9 Maj në ...

 • Shkup: Ndërkombëtarët po hartojnë listën e gjykatësve të pa korruptuar

  14 Qershor, 2016

  katicaBurime partiake të gazetës “ Sloboben pecat” thonë se ndërkombëtarët janë duke përgatitur një listë të gjykatësve që nuk janë të korruptuar, për t’i udhëhequr lëndët e hapura nga Prokuroria Speciale.

  Në këtë mënyrë do të plotësohet kërkesat e disa partive për formimin e një departmenti të posaqëm gjyqësor, që do të punonte në këto lëndë.

  Burimet më tej theksojnë se, ...

 • Deri në fund të javës marrëveshja për Qeveri të re të zgjeruar

  14 Qershor, 2016

  Deri në fund të javës katër partitë nënshkruese të Marrëveshjes së Përzhinës do të arrijnë marrëveshje për formimin e Qeverisë së re të zgjeruar.

  Lajmi bëhet i ditur për INA nga burime partiake brenda një partie nënshkruese të kësaj marrëveshje. Në kuadër të qeverisë së re pritet të përfshihen kryesisht emra të rinj nga VMRO-DPMNE, por do të ketë ndryshime edhe tek ministrat e BDI-së, pasi që një pjesë ...

 • Xhes Bejli dhe Orav në aksion, së shpejti marrëveshja për zgjidhjen e krizës politike

  14 Qershor, 2016

  bejli-oravAmbasadorët e SHBA-ve dhe BE-së, Xhes Bejli dhe Aivo Orav kanë zhvilluar sot takime të ndara me përfaqësues të partive parlametare, të cilat kanë firmosur marrëveshjen e Përzhinës.

  “Sikur edhe ditëve tjera, edhe sot patëm takime me përfaqësues të partive politike.  Shpresojnë se ditëve në vijim do të ketë përparim”, deklaroi shkurt ambasadori Bejli.

  Të njëjtim qëndrim e shpalosi edhe ambasadori ...

 • Benzinat lirohen, çmimi i dizelit i njëjtë

  13 Qershor, 2016

  karburantiPrej sonte në mesnatë benzinat lirohen për gjysmë denari deri në një denarë për një litër, ndërsa çmimi i karburantëve dizel mbetet i njëjtë, vendosi sot Komisioni rregullator për energjetikë (KRRE).

  Me vendimin bëhet zvogëlimi i çmimeve rafinerike të derivateve të naftës në mesatare për 0,24 për qind dhe rritje të çmimeve me pakicë për 0,11 për qind në mesatare.

  Çmimi ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"