• Maqedonia arreston 7 persona, dyshohet se luftuan në Siri dhe Irak

  8 Gusht, 2018

  policia maqedoneShtatë persona, të cilët dyshohet se kanë marrë pjesë aktive në luftërat në Siri dhe Irak, janë arrestuar gjatë një aksioni policor në Maqedoni.

  Personat e arrestuar janë nga mosha 23 deri 47-vjeç, për të cilët nga policia maqedonase njofton se ka pasur dhe fletarrest ndërkombëtar.

  “Janë arrestuar shtatë shtetas të Maqedonisë, për të cilët ekzistojnë dyshime se si ...

 • Pse nuk duhet shqiptarët të dalin në referendum dhe të votojnë marreveshjen për emrin e IRJM

  29 Korrik, 2018

  Më 17 shkurt 2018, ministrat e jashtëm të Greqisë dhe IRJM, në prani të dy kryeministrave, ndërmjetësuesit të OKB-së për çështjen e emrit, përfaqësuesve të BE dhe OKB, nënshkruan marreveshjen për ndryshimet lidhur me emrin e IRJM. Nëse IRJM do të arrijë që, pas ratifikimit në parlamanet, t’a kalojë këtë marrëveshje në referendumin e parashikuar dhe të përmbylli të gjitha procedurat e brendshme, marreveshja është parashikuar të ratifikohet edhe në ...

 • Maqedonia në NATO “për një vit e gjysmë”

  25 Korrik, 2018

  James McKee dhe Stevo PendarovskiMaqedonia nisi të mërkurën formalisht bisedimet e anëtarësimit në NATO, pasi më 12 korrik mori ftesën.

  Në Shkup arriti një delegacion i NATO-s, i udhëhequr nga drejtori për çështje evropiane dhe globale, James McKee, i cili me institucionet e Maqedonisë do të bisedojë për çështje ...

 • Maqedoni: Çështja e referendumit mollë sherri

  24 Korrik, 2018

  Parlamenti rmMinistri i shtetit për Evropën në Ministrinë e Punëve të Jashtme të Gjermanisë, Michael Roth, gjatë vizitës në Shkup deklaroi, se do të ishte tragjike nëse rruga e mëtejshme drejt Bashkimit Evropian do të pengohej.

  Liderët e katër partive më të mëdha në Maqedoni pas takimeve maratonë kanë arritur marrëveshje për zgjedhjen e KSHZ-së, për Ligjin për financim të ...

 • Maqedoni: Marrëveshje për qeveri teknike, por jo për referendum

  24 Korrik, 2018

  ZaevPartitë në pushtet në Maqedoni kanë pranuar formimin e një qeverie teknike para referendumit të pritshëm për ndryshimin e emrit të Maqedonisë. Ky model do të praktikohet para të gjitha zgedhjeve parlamentare.

  Ndërkohë, drejtuesit e partive kryesore të pushtetit dhe të opozitës pas më shumë se tetë orë diskutimesh nuk arritën të afrojnë qëndrimet në lidhje me ...

 • Cilat janë 5 profesionet më të paguara në Maqedoni?

  21 Korrik, 2018

  denarEnti Shtetëror për Statistika i shpalli të dhënat për rrogën mesatare NETO të muajit maj të këtij viti dhe ku mund të shihet punëtorë më të paguar janë në sektorin e programimit kompjuterik me rrogë mesatare prej 55.842 denarëve.

  Në vendin e dytë është sektori i transportit ajror me rrogë mesatare prej 52.076 denarëve, kurse në vend të tret është ...

 • Maqedoni: Takim i partive politike për referendumin

  19 Korrik, 2018

  partite maqedonePyetja e referendumit të ardhshëm mund të jetë: A jeni për anëtarësim në BE dhe në NATO me pranimin e marrëveshjes mes Republikës së Maqedonisë dhe Republikës së Greqisë?

  Kryeministri i Maqedonisë Zoran Zaev pas takimit me liderët e partive politike të përfaqësuara në Kuvendin e Maqedonisë është shprehur lidhur me referendumin e ardhshëm. Ai ka thënë, se pyetja ...

 • Takimi i liderëve për përgatitje të referendumit në Maqedoni

  18 Korrik, 2018

  Në Klubin e Deputetëve të Maqedonisë momentalisht fillon takimi i liderëve për përgatitje për referendum, takimi i liderëve vjen pas thirrjes të Kryeministrit Zoran Zaev.

  Në takim marrin pjesë Kryetarët e partive politike me më shumë se dy deputetë bashkë me një përfaqësues nga partia, përcjell Telegrafi Maqedoni.

  Në takim marrin pjesë Zoran Zaevi si Kryetari i LSDM-së me Radmila Sheqerinskën, Hristijan Mickoski me Tanja Karakamisheva nga OBRM-PDUKM-ја, Ali Ahmeti dhe Bujar ...

 • Zaev: Turp për Mickoskin, nesër edhe një takim liderësh

  18 Korrik, 2018

  zoran-zaevPas takimit të liderëve që u thirr nga Kryeministri Zoran Zaev për të biseduar për përgatitjet e Maqedonisë për referendum, Zoran Zaev deklaroi:

  “Ju prezantova përfaqësuesve të partive mënyrën e referendumit dhe mënyrën e pyetjes për këtë proces. ‘A jeni për integrim në familjen evropiane të Maqedonisë sipas marrëveshjes me Greqinë?’ do të jetë përafërsisht pyetja e referendumit. Nesër nga ...

 • Zaev: Afaristët prorusë po financojnë protestat e dhunshme në Maqedoni

  16 Korrik, 2018

  ZaevKryeministri i Maqedonisë, Zoran Zaev, ka akuzuar afaristë të caktuar grekë, të cilët sipas tij financojnë grupe në Maqedoni për të shkaktuar trazira para referendumit, në të cilin qytetarët duhet të deklarohen se a e mbështesin marrëveshjen me Greqinë për zgjidhjen e kontestit shumëvjeçar të emrit.

  Kryeministri Zaev në një intervistë për ueb-faqen BuzzFeed ka thënë se “afaristët që bëjnë ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"