• Kotzias prezanton projekt-marrëveshjen që do e sjell në Shkup

  9 Mars, 2018

  kotzias-Shefi i diplomacisë greke, Nikos Kotzias në mbledhjen joformale të qeverisë greke i ka prezantuar pikat kryesore të propozim-marrëveshjes që do t’i dorëzohet Shkupit për zgjidhjen e emrit, shkruan e përditshmja greke “Iefimerida”.

  Sipas kësaj gazete, janë propozuar madje edhe pikat e reja që janë shtuar në marrëveshje. Ndërsa Kotzias me dokumentin në fjalë do të aterojë në Shkup javën ...

 • Përpjekjet për shtrirjen e ndikimit rus në Maqedoni

  7 Mars, 2018

  Këshilltarë të lartë të presidentit rus Vladimir Putin kanë qëndruar së fundmi në Maqedoni tek një parti e re me qëndrime nacionaliste që në Shkup shikohet si përpjekje për shtrirjen e ndikimit rus në këtë vend të Ballkanit. Por, analistët mendojnë se këto përpjekje janë të kota pasi që popullata e Maqedonisë është e përcaktuar në masë të madhe për integrime euro-atlantike.

  Përpekjet ruse për shtrirjen e ndikimit në Maqedoni ...

 • Sinadinovski: Më rrahën se doja të hap kishë ortodokse

  6 Mars, 2018

  Branko-SinadinovskiMe lëndime në kokë dhe trup, me fytyrë të ënjtur dhe 6 dhëmbë të thyer. Kështu kaloj Branko Sinadinovski pas rrahjes brutale të dy personave afër banesës së tij një ditë më parë. Ai ka qenë edhe katër herë fizikisht i sulmuar por deri tash siç thotë, asnjëherë policia nuk i ka kapur sulmuesit.

  “Mu vërsulën si qen. Asnjë fjalë ...

 • Amantidis: Greqia kërkon ‘egra omnes’ ndërsa në proces janë të kënaqura dy palët

  2 Mars, 2018

  Ioannis-Amanatidis-Zv.shefi i diplomacisë greke, Ioannis Amanatidis në një intervistë për radion kombëtare greke ka thënë se vullneti i Zoran Zaev me deklaratat e tij tregon se ka hapësirë për të gjetur gjuhë të përbashkët lidhur me emrin, shkruan Telegrafi Maqedoni.

  Amantidis thotë se riemërimi i autostradës dhe aeroportit të Maqedonisë janë heqja e shenjave irredentiste.

  Ai thotë se Greqia kërkon ‘egra ...

 • Nuk ka marrëveshje Serbi-Maqedoni për çështjen e importit të miellit serb

  2 Mars, 2018

  miell-Maqedonia dhe Serbia nuk kanë arritur ndonjë ujdi rreth çështjes së miellit që ka ndikuar në vështirësitë e importit të miellit të Serbisë në Maqedoni.

  Ministri serb për Tergti, Turizëm dhe Telekomunikacion, Rasim Lajiq ka deklaruar se nuk ka marrëveshje me Ministrin maqedonas për Bujqësi, Pylltari dhe Ujra, Ljupço Nikollovski.

  Bisedimet do të vazhdojnë gjatë fundjavës, por nëse nuk do të ...

 • Konventa Kombëtare e Maqedonisë për Bashkimin Evropian

  2 Mars, 2018

  Në Shkup po mbahet një konferencë lidhur me sundimin e ligjit dhe arritjen e një konsensusi më të gjerë shoqëror për çështjet që ndërlidhen me procesin e integrimit të Maqedonisë në Bashkimin Evropian. Ekspertët e huaj dhe të vendit kanë shprehur shqetësime lidhur me pavarësinë e gjyqësorit dhe shkallën e lartë të korrupsionit në gjyqësor.

  Konventa Kombëtare për Bashkimin Evropian në Maqedoni mbështetet në modelin e Sllovakisë dhe si projekt ...

 • Mediat greke: Pritje të vogla për zgjidhjen e emrit të Maqedonisë

  27 Shkurt, 2018

  greqi-maqedoni-flamujtTë jemi të kujdesshëm në pritjet për çështjen e emrit me Shkupin, kanë thënë për “To Vima” qarqe nga diplomacia greke, duke e mbështetur këtë me qëndrimin e dallimeve midis të dyja palëve, për pika të caktuara të cilat ende janë të mëdha.

  Në tekstin me titull “Pritje të vogla për zgjidhjen e emrit të IJRM-së”, analizon se po bëhen ...

 • Juncker: Maqedonia është në rrugë të mbarë

  26 Shkurt, 2018

  Juncker 2Presidenti i Komisionit Evropian, Jean Claude Juncker në Maqedoni: Nuk jam në Shkup për të caktuar datën e çeljes së negociatave me BE-në, por për të thënë se Maqedonia është në rrugë të mbarë.

  Juncker përshëndeti kursin e reformave të Qeverisë së Maqedonisë, por tha se ajo duhet të bëjë ende shumë punë për marrjen e datës për fillimin ...

 • Presidenti i Komisionit Evropian viziton Shkupin

  26 Shkurt, 2018

  JunckerPresidenti i Komisionit Evropian Zhan-Klod Junker e filloi sot turneun e tij ballkanik me ndalesën e parë në Maqedoni, ku tha se ky vend ka bërë përparim, por se nuk kishte ardhur për të caktuar një datë për fillimin e bisedimeve me BE-në. Zoti Junker inkurajoi autoritetet në Shkup për një zgidhje të shpejtë të problemit të emrit të ...

 • Paga mesatare më e larta në Slloveni, më e ulëta në Maqedoni e Kosovë

  23 Shkurt, 2018

  denarSipas të dhënave të fundit zyrtare, pagat mesatare më të larta në rajon i ka Sllovenia dhe Kroacia, ndërsa më të ulëtat Kosova dhe Maqedonia.

  Të dhënat e Entit statistikor të Sllovenisë tregojnë se në fund të vitit 2017 paga mesatare neto mujore në Slloveni u rrit në 1.062 euro, që është një rritje nominale prej 3.1 për qind, kurse ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"