• Borrell këtë javë në Tiranë dhe Shkup

  13 Mars, 2023

  BorellPërfaqësuesi i lartë i Bashkimit Evropian për politikë të jashtme dhe siguri, Josep Borrell, këtë javë do të vizitojë Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut. Fillimisht, ai do të ketë takime me krerët e qeverive të këtyre dy shteteve, në kuadër të Këshillit të Stabilizim Asociimit. Ndërkaq, më 18 mars ai do të organizojë takimin midis kryeministrit të Kosovës, Albin ...

 • AI: Intelektualët kanë përgjegjësi të lartë për të ndihmuar në zhvillimin e shoqërisë dhe për të ngritur nivelin intelektual të të tjerëve.

  12 Mars, 2023

  3 majmunetKur i vëzhgon veprimet e disa “intelektualëve” në jetën e përditshme, veçanërisht nëpër rrjetet sociale, të cilët servilosen tek ata që kanë pushtet ose që mund të marin pushtet, fillon dhe dyshon në personalitetin e tyre, titullin e tyre, pastaj edhe tek ata që i pajisën me tituj.

  Nisur nga kureshtja se çfarë përgjigje do të mar për këtë ...

 • BE i jep 80 milionë euro Maqedonisë së Veriut për të përballuar krizën energjitike

  10 Mars, 2023

  Ambasadori i BE David GeerMaqedonia e Veriut mori ndihmën prej 80 milionë euro nga Bashkimi Evropian për të përballuar krizën energjitike. Ky fond do të shërbejë si ndihmë për konsumatorët familjarë, shkollat, kompanitë publike lidhur me shpenzimet e energjisë elektrike, përkatësisht për përballjen me masat anti-krizë të cilat do t’i ndërmarrë qeveria në Shkup.

   

  Paketën prej 80 milionë euro e ...

 • Gashi: Islami politik bëri atë që s’mundi ta bëjë Serbia – përçarjen e popullit

  9 Mars, 2023

  GashiShukrije Gashi, drejtoreshë e Organizatës për Menaxhimin e Konflikteve, tha se përçarjen e popullit kosovar nuk ka arritur ta bëjë Serbia, por këtë sipas saj, e ka bërë islami politik.

   

  Ajo tha në Konfrontin e KTV-së të mërkurën, se përçarja e popullit nisi nga grupe të islamit politik që i kushtëzonin të rejat kosovare për mësimin e gjuhës angleze ose ...

 • Bechtel Enka do të ndërtojë 110 km rrugë në Maqedoninë e Veriut

  8 Mars, 2023

  Koridori 8Qeveria e Maqedonisë së Veriut dhe konsorciumi “Bechtel Enka” firmosën në Shkup marrëveshjen për ndërtimin e pjesëve të autostradës së korridorit 8 dhe 10-d në një gjatësi prej rreth 110 kilometrash. Projekti do të kushtojë 1.3 miliardë euro. Autoritetet e quajnë një projekt madhor që do të lehtësojë trafikun dhe lidhjen me vendet fqinje. Por, opozita maqedonase hedh ...

 • Maqedoni, kërcënimet ruse dhe iraniane “mund të jenë dërguar nga shtete tjera”

  7 Mars, 2023

  sulme kibernetikeNjohësit e çështjeve të sigurisë thonë se mesazhet kërcënuese përmes internetit për vendosje bombash në objektet shkollore dhe institucione të tjera, jo detyrimisht vijnë nga Rusia dhe Irani, ashtu siç pretendojnë drejtuesit e Ministrisë së Punëve të Brendshme të Maqedonisë së Veriut.

   

  Dhjetëra shkolla fillore dhe të mesme, objekte të institucioneve, aeroporte, spitale e stacione policore, që nga tetori ...

 • Pse ikin shqiptarët!? Pollogu, si rajoni i dytë më i populluar në vend, qëndron më së keqi me vetëm 762 vende aktive pune për 10.000 banorë

  6 Mars, 2023

  punesimeIndikatorët e punësimit 2022: rajonet ku jetojnë shqiptarët me më së paku mundësi punësimi

   

  Enti Shtetëror i Statistikave ka publikuar të dhënat për vendet aktive të punës dhe ato të lira në nivel shteti për tremujorin e katërt të vitit 2022.

   

  Instituti për Politika Publike Arbën Xhaferi i ka analizuar këto të dhëna nga pikëpamja rajonale:

  Rajoni i Shkupit është dukshëm rajoni ...

 • A u duhet shqiptarëve në ish-IRJM një “Asociacion i Komunave Shqiptare”?

  2 Mars, 2023

  Maqedonia etnike harta

   

  Ishte vetëm çështje kohe kur ndonjëra nga partitë shqiptare në ish-IRJM do të abuzonte me situatën delikate të krijuar me insistimin e Serbisë për “Republikën Serbska” në Kosovë, duke bërë paralelizma mes serbëve në Kosovë dhe shqiptarëve në ish-IRJM.  Dhe ashtu ndodhi.

   

  Partia erdoganiste Alternativa, e sapodëbuar nga koalicioni qeverisës me LSDM dhe BDI, doli me “shashkën patriotike” ...

 • Maratonë pas mesnate, riorganizohet qeveria maqedonase: hyjnë ministrat shqiptarë

  28 Shkurt, 2023

  parlamenti mkNë një votim maratonë pas mesnate, parlamenti maqedonas i dha dritën jeshile riorganizimit të qeverisë së vendit fqinj, në mënyrë që në të përfshihen edhe ministra të Aleancës për Shqiptarët, e cila është bërë pjesë e mazhorancës.

   

  Kësaj partie i kalon portofoli i ministrisë së Drejtësisë, në krye të të cilës është vendosur Krenar Lloga, ministria e shëndetësisë frerët ...

 • Kërkohet asociacion i komunave shqiptare në Maqedoninë e V.

  27 Shkurt, 2023

  shkupiPartia Alternativa në Maqedoninë e Veriut po kërkon asociacion të komunave shqiptare, ashtu siç kërkojnë serbët në Kosovë.

  “Në kohën kur Kosova gjendet para marrëveshjes finale për normalizimin e marrëdhënieve me Serbinë, dhe kur secili diplomat perëndimor që shkon në Prishtinë e përsërit refrenin ‘të bëhet Asociacioni i komunave me shumicë serbe në Kosovë’, pyetja që duhet të shtrohet është ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"