• Qeveria maqedonase ka plan për reforma

  28 Qershor, 2018

  Zaev MogheriniZëdhënësi i qeverisë së Maqedonisë Mile Boshnjakovski thotë se qeveria i ka të qarta detyrimet që duhet të përmbushë deri në qershor të vitit të ardhshëm sukurse ka kërkuar BE-ja.

  Rezultate evidente në reformimin e gjyqësorit, hetime aktive dhe përmbyllje të rasteve korruptive dhe kriminale përfshi edhe nivelet e larta – këto janë detyrimet që duhet të arrihen Reformim ...

 • Ivanov nuk e nënshkruan vendimin për ndryshimin e emrit të Maqedonisë

  26 Qershor, 2018

  ivanovPresidenti maqedonas Gjorgje Ivanov ka bërë të ditur se nuk e nënshkruan vendimin e parlamentit për ratifikimin e marrëveshjes për ndryshimin e emrit të Maqedonisë.

  “Nuk kam mandat që ta nënshkruaj vendimin. Një nga shtyllat e politikës sime të programit parazgjedhor ka qenë se nuk pranoj ndryshimin e Kushtetutës me qëllim ndryshimin e emrit kushtetues”, nënvizon Ivanov në një komunikatë ...

 • Greqia i dërgon letër KE-së dhe NATO-s për marrëveshjen me Maqedoninë

  25 Qershor, 2018

  Zaev-TsiprasGreqia sot në mëngjes i ka dërguar letër Këshillit Evropian dhe NATO-s për t’i njoftuar rreth marrëveshjes me Maqedoninë për zgjidhjen e emrit të arritur para një jave në Prespë.

  Në letrën e dërguar nga Greqia drejt KE-së dhe NATO-s theksohet se ajo nuk do të kundërshtojë ...

 • Konferencë në Vjenë: Pjesëmarrja e publikut në krijimin e politikave të Ballkani Perëndimor

  23 Qershor, 2018

  ish ura e guritPjesëmarrja e Publikut në krijimin e politikave të vendeve të Ballkanit Perëndimor është tema e konferencës çka mbahet nga sot në Vjenë, në të cilën marrin pjesë udhëheqësit të fushës nga ministritë e drejtësisë, ministritë për administratë dhe ndërmarrjeve publike dhe ministrit për integrime evropiane të vendeve të rajonit, përcjell Telegrafi Maqedoni.

  Konferencën e organizon Këshilli rajonal ...

 • Zaev të martën në Austri, të mërkurën në Poloni

  23 Qershor, 2018

  zaevKryeministri Zoran Zaev, i shoqëruar nga delegacioni qeveritar, më 26 qershor zyrtarisht do ta vizitojë Vjenën, ndërsa do të jetë edhe në vizitë pune në Poloni, përcjell Telegrafi Maqedoni.

  Siç njoftojnë nga konferenca e shtypit, Zaev në Vjenë do të realizoj takime me Kancelarin e Republikës së Austrisë, Sebastijan Kurtz, me çka do të kenë konferencë të përbashkët.

  Zaev do të ...

 • KE-ja rekomandoi të fillohen bisedimet për anëtarësim në BE për Maqedoninë

  22 Qershor, 2018

  Flamuri BEKomisioni Evropian deklaroi sot se në raportimet e sivjetshme për Maqedoninë dhe Shqipërinë, rekomandon bisedimet për anëtarësim në Bashkimin Evropian.

  “Vendimi është në dorën e Këshillit Evropian. Në e mbaruam punën tonë”, thotë Zëdhënësi i Komisionit.

  Të martën javën tjetër është paraparë që Këshilli i BE-së të rishikojë çështjen në seancë në Luksemburg. Pritet që atëherë të vendosin se a do ...

 • Shkup, parlamenti ratifikon marrëveshjen për emrin

  20 Qershor, 2018

  zaevParlamenti i Maqedonisë e ratifikoi marrëveshjen me Greqinë për ndryshimin e emrit. 69 ligjvënës që ishin të pranishëm në seancën plenare votuan pro, ndërsa opozita maqedonase e drejtuar nga VMRO-DPMNE e bojkotoi seancën.

  Ky akt i ratifikimit i hap rrugën referendumit të paralajmëruar për në shtator ose tetor, ku qytetarët e Maqedonisë do të deklarohen nëse duan që emri i ...

 • Pavlopoulos: Zgjidhja e çështjes së emrit dhe ndryshimet kushtetuese parakushte për anëtarësim të IRJM-së në BE dhe NATO

  18 Qershor, 2018

  Prokopis-PavlopoulosZgjidhja e çështjes së emrit nuk do të përhap irredentizëm dhe ndryshimet kushtetuese janë parakushtet për përparimin e Maqedonisë në NATO dhe BE, sipas Kryetarit grek Prokopis Pavlopoulos.

  Ashtu siç deklaroi korrespondentja e AIM në Athinë, edhe pas nënshkrimit të marrëveshjes, për Pavlapoulos parakushtet për integrimet euro-atlantike janë të njëjta. Qëndrimet e tij i tha pas takimit me Kryetarin e ...

 • Athina dhe Shkupi nënshkruajnë marrëveshjen historike për emrin e Maqedonisë

  17 Qershor, 2018

  tcipas ZaevMaqedonia dhe Greqia e kanë zgjedhur më në fund – pas 27 vitesh – problemin me emrin e kësaj ish-republike të Jugosllavisë. Në Psarades u nënshkrua marrëveshja për emrin e ri.

  Marrëveshja historikë është nënshkruar në fshatin Psarades, në zonën kufitare të Prespës. Emri i ri i Ish-Republikës Jugosllave të Maqedonisë është North Macedonia (Maqedonia e Veriut apo në ...

 • Zaev: Marrëveshja për emrin hap perspektivën evropiane të Maqedonisë

  13 Qershor, 2018

  zaev cipras 1Kryeministri i Maqedonisë, Zoran Zaev dha detaje për arritjen e marrëveshjes për emrin. Emri i ri i Maqedonisë “Republika e Maqedonisë së Veriut” do të jetë i përkthyeshëm dhe për përdorim të përgjithshëm, ka thënë Zaev.

  Kryeministri i Maqedonisë Zoran Zaev është shprehur se zgjidhja e çështjes së emrit është një marrëveshje historike, e cila i hap rrugë ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"