• Maqedoni: Viti i ri shkollor me probleme të vjetra

  4 Shtator, 2017

  libratViti i ri shkollor ka filluar me probleme të vjetra në më shumë shkolla të Maqedonisë, të trashëguara nga vitet e kaluara, si mungesa e kushteve për mësim, mungesë të teksteve shkollore, ndërsa shumë prej teksteve tjera edhe këtë viti janë me gabime të shumta përmbajtjesore, gjuhësore, e madje edhe nxitëse dhe me paragjykime etnike.

  Ministrja ...

 • Sokoli: Ja kush ka ofruar para për rastin “Kumanova”

  31 Gusht, 2017

  komandant-sokoliKa dhënë sot fjalën e fundit, përfundimtare Sami Ukshini-Sokoli, në seancën gjyqësore për rastin “Kumanova”, shkruan gazeta Lajm.

  Ai ka zbuluar disa të pathëna deri më tash.

  “Kësaj gjykate nuk i besoj! Më 9 maj nuk kishte luftime, por jo edhe më 10 maj. Filmimet e prokurorisë janë qesharake. Prokuroria thotë se disa kanë ardhur për pare. Personave që janë vrarë ...

 • “Kumanova”, Sefaj: Gjithçka është gjellë e shërbimeve sekrete

  31 Gusht, 2017

  grupi i kuGenc Sefaj, njëri nga të akuzuarit në rastin “Kumanova”, në seancën e sotme gjyqësore ku dha fjalën e tij përfundimtare, kujtoi prokurorinë dhe gjykatën se organizatorët e vërtetë duhet t’i kërkojë diku tjetër, shkruan gazeta Lajm.

  “Po të kishte pasur luftime më 10 maj, ne këtu nuk do të ishim. Të njëjtit që na sollën këtu, vratë edhe ...

 • Maqedonia kërkon anëtarësim në NATO me emrin IRJM

  30 Gusht, 2017

  DimitrovMaqedonia mbetet e përkushtuar në ndërtimin e raporteve të mira me të gjitha shtetet fqinje, para se gjithash me Greqinë, me të cilën për më shumë se dy dekada ka mosmarrëveshje për çështjen e emrit. Kështu ka deklaruar ministri i Punëve të Jashtme, Nikolla Dimitrov, para vizitës të së enjtes në Shkup të shefit të ...

 • Aspiratat e Maqedonisë për anëtarësim në NATO

  30 Gusht, 2017
  Konferenca Georg Marshall NatoMaqedonia ka shtuar aspiratat për t’u bërë pjesë e NATO-s dhe shpreson se kjo do të ndodhë shpejt. Autoritetet lënë të kuptohet se janë të gatshme që në Aleancë të hyjnë me referencën e përkohshme FYROM (Republika ish-Jugosllave e Maqedonisë), që është në përdorim ndërkombëtar.
  Në një konferencë të organizuar nga Instituti për Kërkime Gjeostrategjike dhe Qendra ...
 • “Der Spiegel”: Në Ballkan Putini dhe Erdogani janë më të dashur sesa Merkel dhe BE

  28 Gusht, 2017

  erdogan-Në Ballkanin perëndimor ka rivalitete mes Rusisë, Kinës dhe SHBA. Humbësi më i madh është Bashkimi Europian: në fakt ata janë investuesit më të mëdhej në rajon, megjithatë ka pësuar rënie besueshmëria dhe magjia e saj, shkruan fillimisht magazina më e madhe e Europës “Der Spiegel”.

  Artikulli fillon me ministrin e jashtëm austriak Sebastian Kurz, që në fakt nuk është ...

 • Kosova në UNESCO, Zaev shuan shpresat për mbështetje të shpejtë

  26 Gusht, 2017

  zaev ramaKryeministri i Maqedonisë Zoran Zaev duket se ndërpreu të gjitha shpresat e Kosovës për anëtarësimin e saj në UNESCO, gjatë këtyre dy viteve.

  “Do të përgjigjem për qëndrimin e Maqedonisë në UNESCO,0 lidhur me Kosovën. Nuk është një pyetje që lidhet me këtë vit, nuk e di madje as nëse do të jetë për ...

 • Maqedonia dhe shërbimet sekrete serbe

  26 Gusht, 2017

  Goran Zhivaljevic sherbimi sekret serbZyra e presidentit maqedonas i hedh poshtë pretendimet e agjentit serb, i cili u gjet brenda parlamentit të Maqedonisë gjatë trazirave të dhunshme më 27 prill, se ai kishte lejen e autoriteteve maqedonase për të qenë aty.

  Prokuroria për kriminalitet të organizuar ka lënë të kuptohet se mund ta hetojë rastin nëse eventualisht presidenti Gjorgje Ivanov ...

 • Statistika e popullsisë për Kumanovën më 1919, ja sa shqiptarë kishte, e as një maqedonas

  25 Gusht, 2017

  kumanove2Në dy dekadat e para të shek. XX në Kosovë, e cila deri në vitin 1912 kishte statusin administrativ të vilajetit me kryeqendër Shkupin, në kuadër të Perandorisë Osmane, u përpunuan statistika të popullsisë nga provenienca të ndryshme. Pos organeve administrative osmane, që bënë regjistrimin e popullsisë së Vilajetit të Kosovës, edhe organet administrative serbe, malazeze, bullgare e austro-hungareze ...

 • Nga 1 tetori starton tarifa e lirë e energjisë, ja në çfarë ore

  24 Gusht, 2017

  rrymaNga muaji i tetorit do të kthehet tarifa e lirë ditore e energjisë elektrike, njoftuan sot nga  Qeveria e Maqedonisë.

  “Me këtë, rryma e lirë, do të jetë e qasshme çdo ditë nga 2 orë, nga ora 14 deri në orën 16, përfshirë edhe të shtunën. Ashtu edhe sikur deri më tani, tarifa e rrymës ngelet që të vlejë të ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"