• IFIMES: BDI një kukull në duart e Gruevskit

  27 Prill, 2016

  bdiZgjedhjet e parakohshme parlamentare të cilat ishin paraparë të mbahen më 24 prill, janë shtyer në deri më muajin qershor.

  Zgjedhjet janë pasojë e marrëveshjes së Përzhinës, e arritur mes katër liderëve të partive më të mëdha në Maqedoni. Ky dokument

  Kështu fillon analiza e Institutit Ndërkombëtar për Studimet në Lindjen e Mesme dhe Ballkan (IFIMES)  për zhvillimet e fundit politike ...

 • Maqedonia “fundoset” tutje sa i përket lirisë së shprehjes

  27 Prill, 2016

  liria e shprehjesNë raportin për vitin 2015 të organizatës për të drejtat e njeriut, “Freedom House”, Maqedonia nga vendi “pjesërisht i lirë”, ka kaluar në vendin e 136-të, apo në grupin e vendeve të cilësuara si “aspak të lira”, ku bën pjesë Rusia, Turqia dhe vende tjera aziatike dhe afrikane.

  Rënien më të madhe në lirinë e shtypit, njohësit e ...

 • Brukseli me masa të reja për Maqedoninë

  26 Prill, 2016

  MAJA-BEBrukseli nuk ka hequr dorë nga vendosja e masave të reja ndaj Maqedonisë pas dështimit të Marrëveshjes politike dhe mospërmbushjes së reformave urgjente prioritare.

  Madje, situata në vend sipas zëdhënëses së Komisionit Evropian Maja Kocijançiq vazhdon të përbëjë shqetësim të madh për Brukselin.

  Unioni, i cili ka mbetur pa opsione për të ndërhyrë në zgjidhjen e krizës, në dorë ka vetëm ...

 • Krizë dhe protesta në Maqedoni

  26 Prill, 2016

  protesta mkNë Shkup dhe në qytete të tjera të Maqedonisë po zhvillohen për çdo ditë protesta për të kundërshtuar vendimin e presidentit Gjorgje Ivanov për faljen e dhjetra politikanëve, bashkëpunëtorëve të tyre dhe funksionarëve qeveritarë, të dyshuar për manipulime zgjedhore dhe vepra të tjera penale.

  Ekspertët thonë se presidenti është ai që duhet ta tërheqë vendimin, sepse në të kundërt, ...

 • Athina pezullon çështjen e emrit me Maqedoninë: S’do bisedojmë për ca kohë

  22 Prill, 2016

  KoxiasMinistri i Punëve të Jashtme të Greqisë, Nikos Koxias, përpara takimit të sotëm me shefin e diplomacisë maqedonase, Nikolla Poposki, ka thënë se çështja e emrin nuk është temë e bisedimeve për momentin për shkak të krizës së brendshme në Maqedoni.

  Të dy ministrat janë takuar në margjinat e takimit rajonal për krizën e refugjatëve, i cili dje dhe sot është ...

 • Protesta e kundër protesta në Shkup

  22 Prill, 2016

  protesta shkup 1Të enjten në mbrëmje në Shkup u zhvillua protesta e shoqërisë civile me pjesëmarrjen e disa mijëra qytetarëve, të cilët kundërshtojnë vendimin e presidentit Gjorgje Ivanov, për të falur një numër politikanësh dhe bashkëpunëtorësh të tyre të dyshuar për manipulime zgjedhore, korrupsion dhe vepra të tjera penale.

  Protestuesit mbështesin Prokurorinë e Posaçme, e cila ka hapur disa raste ...

 • Dёshton ndёrmjetёsimi i BE-sё nё Maqedoni

  22 Prill, 2016

  Maqedoni ndodhet nё krizё shtetёrore qysh prej mё gjatё se njё viti. BE-ja donte tё ndihmonte. Por bisedimet nё Vjenё nuk do tё zhvillohen, sepse njёra nga paritё nuk do tё marrё pjesё.

  protesta shkupBashkimi Europian e anuloi pak para fillimit takimin e planifikuar pёr tё premten (22.04) nё Vjenё pёr zgjidhjen e krizёs politike nё Maqedoni. Zёdhёnsja e politikёs ...

 • DW: BE-ja, sanksione për Nikolla Gruevskin

  21 Prill, 2016

  BENë Bruksel mendojnë seriozisht për vendosjen e sanksioneve kundër funksionarëve të lartë të vendit, konfirmuan për Dojçe Vele burime të BE-së. Plani është përgatitur dhe me siguri do të parashihen një sërë masash ndaj individëve të caktuar, por edhe ndaj shtetit dhe së shpejti do të hyjë në procedurë përmes KE-së.

  Një politikan i BE-së i cili këmbënguli në anonimitet, ...

 • Shtypi gjerman: Maqedonia – një shtet në shkatërrim

  21 Prill, 2016

  Shkup_policia-gati-per-protesteNjë javë pas vendimit të Presidentit të Maqedonisë, Gjorgje Ivanov, që të amnistojë 56 politikanë e bashkëpunëtorë të tyre nga akuzat për veprimtari kriminale, mijëra qytetarë të këtij vendi po protestojnë çdo ditë kundër këtij vendimi, shkruan shtypi gjerman.

  Dita e sotme, e enjte, është paralajmëruar si “Dita D”, sepse në rrugë do të dalin edhe mbështetësit e pushtetit aktual, ...

 • Maqedoni, tubime paralele mes përkrahësve të pushtetit dhe të opozitës

  21 Prill, 2016

  prot-shkupMbështetësit e opozitës dhe të pushtetit kanë protestuar paralelisht nëpër rrugët e Shkupit. Mijëra përkrahës të partisë së Nikola Gruevskit u tubuan para Parlamentit, për të mbështetur vendimin për zgjedhjet e parakohshme më 5 qershor.

  Ata vlerësojnë se, zgjedhjet do t’i japin fund krizës politike dhe skenarëve ogurzi të opozitës maqedonase për vendin.

  “Krizën politike në ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"