• Dy vjet burg për ish-kryeministrin Gruevski

  23 Maj, 2018

  Gruevski 1Gjykata Themelore e Shkupit shpalli fajtor në seancën përfundimtare për rastin “Tanku” ish-kryeministrin Nikolla Gruevski dhe shqiptoi dënim me burg me 2 vjet.

  Ish-kryeministri Gruevski nuk ishte i pranishëm në seancën e sotme përfundimtare për rastin “Tanku”, ku edhe iu shqiptua dënimi. Vendim e publikoi gjykatësja Dobrilla Kacarska e cila pranoi kërkesën e PSP-së për dënim me burg për ...

 • Maqedoni: Dy vjet burg për ish-kryeministrin Nikolla Gruevksi

  23 Maj, 2018

  GruevskiGjykata penale në Shkup e dënoi me dy vjet burg ish-kryeministrin Nikolla Gruevski lidhur me një rast të blerjes së një makine Mercedes rreth 580 mijë euro me para të buxhetit të Ministrisë së punëve të brendshme, në vitin 2012. Gruevski akuzohej ngarkohej për veprën “pranim të dhuratës në bazë të ndikimit të jashtligjshëm”.

  Po ...

 • Maqedoni, ish-kryeministri Gruevski dënohet me dy vite burg

  23 Maj, 2018

  gruevskiIsh-kryeministri maqedonas, Nikola Gruevski është shpallur fajtor për atë që njihet si rasti “Tanku” dhe u dënua me 2 vite heqje lirie, ndërsa zëvendësministri i Brendshëm, Gjoko Popovski, me 6 vite e 6 muaj burgim.

  Gruevski, Popovski dhe ish-ministrja e Brendshme, Gordana Jankulovska, akuzoheshin për blerjen e paligjshme të një makine tip “Mercedes”, që do të përdorej për nevojat e ...

 • Kamennos: Nuk do të ketë zgjidhje për çështjen e emrit

  22 Maj, 2018

  Panos-Kamenos“Zgjidhje nuk do të ketë”, thotë ministri i Mbrojtjes i Greqisë dhe partner koalicioni në qeverinë greke, Panos Kammenos, në një intervistë për “Alfa989”.

  Lideri i “Grekëve të Pavarur” edhe një herë ka përsëritur qëndrimin se partia e tij nuk do të votojë për emër të ngjitur me termin Maqedonia, pa dallim nëse siç tha, do të quhet Maqedonia do ...

 • Shkup, 9 vjet burg për ish ndihmës ministrin e brendshëm

  22 Maj, 2018

  GjokoNjë gjykatë në Shkup e dënoi me nëntë vjet ish-ndihmës ministrin e punëve të brendshme, Gjoko Popovski për shkak të furnizimeve jo të ligjshme me automjete të policisë.

  Popovski, ish-zyrtar i lartë në qeverinë e VMRO-DPMNE-së akuzohej nga Pokuroria e posaçme për furnizimin publik me 300 automjete me çka kishte dëmtuar buxhetin e shtetit për mbi 450 mijë euro. ...

 • Përkthimi bastard i ofruar në pako, bashkë me identitetin dhe statusin prej bastardi

  22 Maj, 2018

  harta maqedoniaMenduat se ndonje analfabet, të cilët BDI i ka me bollëk, me urdhërin Ali Ahmetit, i cili edhe vet nuk shquhet për ndonjë intelegjencë, e përktheu gabim emrin e ri të propozuar për IRJM? Ia qëlluat, por pjesërisht! E vërteta nuk është aq e thjeshtë. Keni të drejtë kur mendoni se injorantët dhe të paqytetëruarit kanë gatishmërinë për ...

 • Tzanakopoulos: Emri të zgjidhet nga propozimet e Nimetz

  21 Maj, 2018

  Tzanakopoulos-Pala greke këmbëngul se zgjidhja më e mirë është zgjedhja e një emri është njëri nga ato propozimet e ndërmjetësuesit Nimetz, thotë një zëdhënës dhe ministër i qeverisë greke pa portofol Dimitris Tzanakopoulos, në një intervistë me radion greke “Real fim”, përcjell Telegrafi Maqedoni.

  Tnakopoulos përshëndeti pranimin e erga omnes, duke e përmendur atë si një zhvillim pozitiv dhe një ...

 • “Ilindenska” refuzohet nga Greqia

  20 Maj, 2018

  zaev1Edhe pse u mendua se zgjidhja përfundimtare e emrit të Maqedonisë ishte më pranë se kurrë, qeveria greke e përmbysi situatën. Një ditë pas konsultimeve me presidentin e vendit dhe aktorët politikë të shtetit helen, kryeministri Aleksis Tsipras është tërhequr nga propozimi «Republika Ilindenska Makedonija».

  Nga kabineti i shefit të ekzekutivit grek mbërriti reagimi se është për t’u përshëndetur fakti ...

 • “Republika Ilindenska Maqedonija” opsion për emrin e ri të Maqedonisë

  20 Maj, 2018

  Zaev CiprasKryeministri i Maqedonisë Zaev ka njoftuar se “Republika Ilindenase e Maqedonisë” është opsioni për të cilin janë marrë vesh me kryeministrin e Greqisë, Cipras, si zgjidhje e mundshme e kontestit për emrin.

  Sipas kryeministrit Zaev, të dyja qeveritë kanë ndarë mendimin se ky opsion është vendimi për zgjidhjen, që ruan dinjitetin maqedonas dhe raportet ndëretnike.

  “Informova se qeveritë e Maqedonisë ...

 • Iniciativa “Jean Monne” ndihmon dialogun parlamentar në Maqedoni

  20 Maj, 2018

  ParlamentiPërfaqësuesit e partive politike parlamentare në Kuvendin e Maqedonisë në Ohër kanë filluar bisedimet në kuadër të dialogut “Jean Monne”.

  Dialogu “Jean Monne” është ideuar nga tre eurodeputetët Ivo Wiegel, Knut Fleckenstein dhe Eduard Kukan. Deputetët e të gjitha grupeve parlamentare, të udhëhequr nga kryetari i parlamentit, Talat Xhaferi, dhe tre nënkryetarët, diskutojnë kryesisht çështjet që lidhen me ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"