• Apelet e Uashingtonit për Maqedoninë

  22 Prill, 2017

  Hahn zaevQëndrimi i Uashingtonit është i qartë: Qytetarët i kanë zgjedhur përfaqësuesit e parlamentit në dhjetor, po ashtu ka një shumicë të qartë në Parlament e cila pret që të formojë qeverinë, prandaj ajo duhet të krijohet.

  Uashingtoni fton autoritetet e Maqedonisë të formojnë pa vonesë qeverinë e re. Politikanët në Maqedoni të cilët përpiqen që të bllokojnë formimin e ...

 • SHBA-të, shpresa për zgjidhjen e krizës në Maqedoni

  20 Prill, 2017

  MakedonijaReagimi i Departamentit të Shtetit të SHBA-së, mbi krizën institucionale në Maqedoni dhe kërkesa për formimin pa vonesa të Qeverisë së re, shihet në Shkup si një shpresë për zhbllokimin e krizës së rëndë në vend.

  Njohësit e çështjeve ndërkombëtare, thonë se pozicionet e partive janë aq të betonuara, sa që vështirë mund të ketë lëvizje nga vijat e tyre ...

 • DASH, thirrje autoriteteve të Maqedonisë të formojnë qeverinë e re

  19 Prill, 2017

  Department of StateUashingtoni u bëri sot thirrje autoriteteve të Maqedonisë të formojnë pa vonesë qeverinë e re. Një zëdhënës i Departamentit të Shtetit i tha Zërit të Amerikës se pas zgjedhjeve të dhjetorit, ka një shumicë të qartë në parlament dhe qeveria e re duhet të formohet pa vonesa të mëtejshme që vendi të rifillojë reformat e duhura për ...

 • Maqedoni: Mbledhja maratonë e parlamentit ende pa rezultat

  19 Prill, 2017

  Deputetët në parlamentin e Maqedonisë as në seancën e katërmbëdhjetë të mbledhjes konstituuese nuk kanë arritur marrëveshje për zgjedhjen e kryeparlamentarit.

  parlamenti mkNë rrjedhën e deritanishme të debatit deputetët e VMRO-DPMNE-së kërkojnë nga ata të LSDM-së të heqin dorë nga marrëveshja me partitë politike shqiptare dhe të shkohet në zgjedhje të reja. Nga LSDM, ndërkaq, konsiderojnë se me debatin nuk ...

 • Bild, Ivanovit: Edhe sikur të donte ai të takohet me mua, nuk do isha takuar!

  18 Prill, 2017

  Karl BildDëgjova edhe pse më herët nuk e dija se Presidenti Gjorge Ivanov nuk do të takohet me mua. Jam i lumtur për shkak se nuk kam shumë kohë, kështu që edhe sikur të donte ai të takoheshim, nuk do të kisha kohë për një takim të tillë, pasi duhet të takohem me lojtarët kryesor në skenën politike, njofton ...

 • Gjermania planifikon të merr rol më të madh në Ballkan, shkak kriza në Maqedoni

  18 Prill, 2017

  GjermaniaGjermania është e vendosur të merr rol më të madh në Ballkanin Perëndimor, ndërsa shkak për këtë është kriza politike në Maqedoni, shkruan portali evropian European Western Balkans, duke iu referuar burimeve jo zyrtare diplomatike. Sipas këtij mediumi, në Gjermani, është rritur interes për situatën në Ballkanin Perëndimor dhe në drejtim të kësaj po përgatitet një strategji e cila ...

 • Në Maqedoni krijohen struktura paramilitare?

  13 Prill, 2017

  GruevskiNë Maqedoni krijohet një “bllok patriotik” për mbrojtjen e vendit me të gjitha mjetet. Pas këtij fronti të përbashkët qëndrojnë forcat politike!

  Përhapja e psikozës së konflikteve është vetëm një fluskë e kotë apo rrezik real në Maqedoni? Opinioni maqedonas pyet: kush qëndron pas të ashtuquajturit “Fronti Patriotik Maqedonas”, ndërsa autoritetet po heshtin. Ministri i Punëve të Brendshme “është në ...

 • 7 Prill, 2017

  Parlamenti rmNë Maqedoni po vazhdon ngërçi politik me bllokimin e procesit të zgjedhjes së kreut të parlamentit dhe formimit të qeverisë. Shumica e re parlamentare, ku bëjnë pjesë Lidhja Social Demokrate me partitë shqiptare, po përpiqen të gjejnë një zgjidhje, ndërsa VMRO-DPMNE kërcënon me trazira, nëse qeverisjen e marrin social-demokratët.

  Procesi i zgjedhjes së kreut të parlamentit, me këtë edhe ...

 • Eurodeputetët mesazh të fortë Maqedonisë

  5 Prill, 2017

  Vajgl Kukan FlekensteinNe nuk shohim ndonjë arsyetim të cirkut që po përdoret në Parlament për shtyrjen zgjedhjes së kryetarit të ri të Parlamentet dhe formimit të qeverisë së re, thuhet në deklaratën e përbashkët të tre deputetëve Ivo Vajgl, Eduard Kukan dhe Knut Flekenshtajn pas takimit me homologun maqedonas Nikolla Poposki, në Strasburg.

  Sonte pritet të fillojë edhe seance plenare ...

 • A mund të jetë jokushtetuese një qeveri pa miratimin e kryetarit të shtetit?

  4 Prill, 2017

  Proteste-Flamuri-shqiptar-maqedonasSeanca për zgjedhjen e kryetarit të Kuvendit të Maqedonisë, ka hasur në obstruksione të partive politike në Maqedoni, gjegjësisht nga grupi parlamentar i OBRM-PDUKM-së. Deri më tani replikat dhe kundër replikat gjatë seancave konstituive, në Kuvendi për diskutim janë paraqitur mbi 50 deputetë, por vetëm disa nga e kanë shfrytëzuar foltoren e Kuvendit, edhe atë për Platformën shqiptare. E ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"