• Shqiptarët duan të jenë pjesë e vendimmarrjes për emrin e ri

  10 Shkurt, 2018

  protestaBisedimet për zgjidhjen e kontestit të emrit me Greqinë, kanë shtuar zërat në mesin e shqiptarëve se edhe ata duan të jenë pjesë e mbylljes së këtij problemi, apo që zgjidhja e mundshme të reflektojë karakterin shumetnik të Maqedonisë.

  Forumi i intelektualëve shqiptarë, vlerëson se çdo zgjidhje që mund arrihet, nuk do të jetë e ...

 • Zoran Zaev: Jemi të gatshëm të pranojmë emër me përcaktim gjeografik

  8 Shkurt, 2018

  zaevKryeministri i Ish Republikës Jugosllave të Maqedonisë Zoran Zaev deklaroi dje se qeveria e vendit të tij është e gatshme që të pranojë një emër me përcaktim gjeografik.

  Gjithashtu, ai tha se këshilli i Ministrave të IRJM-së, vendosi të ndryshoj emrin e aeroportit të kryeqytetit të vendit nga aeroporti ndërkombëtar «Aleksandri i Madh» në «Aeroporti ndërkombëtar i Shkupit» dhe të ...

 • Defektet në furnizimin me ujë të tetovarëve nuk janë mënjanuar plotësisht

  6 Shkurt, 2018

  TetovaDy defekte të mëdha lanë pa ujë të pijshëm banorët e Tetovës gjatë fundjavës. Për shkak të riparimeve, furnizimi me ujë do të jetë i vështirë më tutje, përcjell Telegrafi Maqedoni.

  Punëtorët publik të ndërrmarjes komunale intervenuan në sistemin e ujsjellësit. duke filluar nga zonat malore të Leshnicë dhe Burimeve të Vakëfit.

  Dëmi është riparuar gjatë fundjavës në tubin e Leshincës, ...

 • Mijra njerëz protestuan në Sýntagma për emrin e vendit fqinj

  5 Shkurt, 2018

  greqia protesta ertMe parrullën kryesore «Greqia e bashkuar kurrë nuk mposhtet», mijra njerëz nga çdo skaj i Greqisë, morrën pjesë në tubimin që u zhvillua dje në Sýntagma, për të protestuar kundër përdorimit të termit «Maqedonia» në emrin e vendit fqinj.

  Folësi kryesor ishte kompozitori Míkis Theodorákis, i cili u prit me entusiazëm dhe duartrokitje nga të gjithë.

  Grekët sot të ...

 • Protesta në Athinë për emrin e Maqedonisë

  5 Shkurt, 2018

  protesta athine 2Dhjetëra mijëra demonstrues marshuan të dielën në Athinë për të protestuar ndaj një kompromisi të mundshëm mes Greqisë dhe Maqedonisë për emrin.

  Policia vlerësoi se rreth 140,000 njerëz morën pjesë në tubim ndërsa organizatorët e marshit pretenduan se 1.5 milion njerëz nga Greqia dhe diaspora greke u mblodhën për t’i bërë thirrje qeverisë kundër ndërmjetësimit të një ...

 • Protesta masive në Athinë: Maqedonia është greke

  5 Shkurt, 2018

  maqedonia greqiRezistenca e nacionalistëve, populistëve të djathtë, konservatorëve dhe klerikëve kundër një kompromisi në debatin e emrit me Maqedoninë po zgjerohet: qindra mijëra grekë protestuan në Athinë.

  Dy javë pas tubimit të madh në Selanik qindra-mijëra demonstrues protestuan në Athinë nën moton emri i  Maqedonisë i takon vetëm Greqisë. “Maqedonia është greke dhe vetëm greke”, “Ne jemi maqedonasit e vërtetë” ...

 • Greqi-Maqedoni: Grindje me pasoja

  5 Shkurt, 2018

  maqedonia grekeMosmarrëveshja për emrin midis Greqisë dhe Maqedonisë mund të ketë ndikim në stabilitetin e gjithë Evropës Juglindore, mendon Reinhard Veser.

  Mosmarrëveshja për emrin midis Greqisë dhe Maqedonisë është më shumë se një shfaqje teatrale mes dy shteteve. Ajo mund të ketë ndikim në stabilitetin e gjithë Evropës Juglindore. Për shkak se Athina nuk dëshiron të lejojë që Maqedonia të ...

 • Maqedonia dhe Greqia – Të bashkuara në grindjen për emrin

  3 Shkurt, 2018

  rm grTë dielën në Athinë qindra mijëra vetë duan të demonstrojnë kundër një kompromisi lidhur me çështjen e emrit të Maqedonisë. Po kthehet nacionalizmi në Greqi?

  Ishte demonstrata më e madhe në historinë greke të pasluftës: Mbi njëmilionë vetë protestuan në shkurt 1992 në Selanik, kundër një kompromisi të mundshëm në grindjen për emrin e Maqedonisë. Kjo u pasua nga ...

 • Matthew Nimetz në Maqedoni për bisedimet mbi emrin

  1 Shkurt, 2018
  Nimitz1Ndërmjetësi i Kombeve të Bashkuara për çështjen e emrit midis Greqisë dhe Maqedonisë, ambasadori Matthew Nimetz ka mbërritur në Shkup ku të enjten do të takohet me drejtuesit shtetërorë dhe politikë lidhur me zhvillimet rreth emrit të Maqedonisë.
  Zoti Nimetz vjen në Shkup nga Athina, ku kishte diskutuar mbi pesë propozimet e tij për emërtimin republikës ish-jugosllave. Ai tha ...
 • Shkup: Matthew Nimetz optimist për zgjidhjen e kontestit të emrit

  1 Shkurt, 2018

  NimitzNdërmjetësuesi i OKB-së Nimetz, pas takimit krerët më të lartë shtetërorë në Shkup dhe pas takimeve më parë në Athinë, deklaroi, se procesi shkon përpara, tek të dyja palët ka vullnet që të gjendet zgjidhje për emrin.

  “Besoj se zgjidhja e mundur është qendrueshme. Ka dallim në qeëndrimet mes dy vendeve, por unë jam optimist. Vij nga Athina ku dëgjova ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"