• Manojllovski: Maqedonasit i quajnë shqiptarët e Rekës së Epërme “shkreti”

  19 Janar, 2017
  manojlovskiDeputeti i i parë shqiptarë ortodoks nga radhët e Bashkimit Demorkatik për Integrim, Branko Manojlovski për “Faktor 24”, ka shpjeguar arsyet pse ka ardhur nga SHBA-të për të jetuar në Maqedoni, pse ka pranuar të kandidojë për deputet në zgjedhjet e 11 dhjetorit si dhe për jetën e tij të mëhershme.

  Ai ka deklaruar se është nga Reka e Epërme ...

 • Një tjetër raport për korrupsionin në Maqedoni

  18 Janar, 2017

  korupsioniMaqedonia nuk ka përmbushur as minimumin e rekomandimeve të organizatave relevante ndërkombëtare që kanë të bëjnë me luftën kundër korrupsionit në institucionet shtetërore.

  Në raportin më të ri të grupit të shteteve kundër korrupsionit i njohur si GRECO (The group of States against Corruption), Maqedonia ka përmbushur vetëm 3 nga 19 rekomandimet për luftë kundër korrupsionit në Kuvend, gjyqësi dhe ...

 • Këto produkte të Serbisë, mund të zëvendësohen lehtë me ato vendore

  18 Janar, 2017

  bojkoto-barkodin serbNëpërmjet konsumimit të produkteve nga Serbia, Kosova fqinjit verior ia jep miliona euro. Vetëm gjatë vitit të kaluar, nga Kosova në Serbi kanë shkuar rreth 390 milionë euro.

  Por, janë shumë produkte të Serbisë që mund të zëvendësohen mirë me ato vendore. Ndërsa, nëse merren për bazë prodhimet nga Shqipëria dhe të tjerat nga shtetet mike, importi i produkteve ...

 • “Në Ballkan ende nuk është zgjidhur çështja shqiptare, serbe dhe maqedonase”

  17 Janar, 2017
  “Në Ballkan ende nuk është zgjidhur çështja shqiptare, serbe dhe maqedonase”
  flamujt ballkan“Ballkani nuk mund të jetë i qëndrueshëm pasi tri çështje etnike janë të pazgjidhura”, thotë drejtori i Institutit për Studime sllovene në Moskë, Konstantin Nikiforov.Në një interviste dhënë agjencisë së lajmeve Tass, Nikiforov tha, se Ballkani ende nuk e ka të zhvilluar si duhet ekonominë dhe ...
 • Ju flet Kadare

  16 Janar, 2017
  ISRAEL-ALBANIA-LITERATURE-NOBEL-KADAREËshtë një verbëri e pafalshme, për të cilën duhet të ndihemi fajtorë të gjithë. Në fund të fundit është një projekt i hershëm serb, famëkeqi drafti i Cubriloviçit, i cili ka parashtruar rrugën për të tërhequr në kurth shqiptarët. Thelbi i kurthit ka qenë armiqësimi shqiptarë – Evropë. Në këtë draft, një vend i veçantë i kushtohej rolit që ...
 • VMRO-ja refuzon kërkesat e BDI-së për qeverinë e re

  13 Janar, 2017

  gruevskiFormimi i qeverisë së re të Maqedonisë nga VMRO DPMNE, duket i pamundur bazuar në qëndrimin e saj të fundit ku përjashton çdo mundësi për të biseduar me Bashkimin Demokratik për Integrim të Ali Ahmetit, e cila të enjten në mbrëmje doli me platformën e saj për negociata me mandatarin Nikolla Gruevski.

  Nga BDI-ja thanë se nuk kanë preferenca për ...

 • Maqedoni: Partitë paraqesin shpalosin kushtet për krijimin e qeverisë

  13 Janar, 2017

  Zyrtarizmi i gjuhës shqipe, zgjatja e mandatit të Prokurorisë Speciale, përshpejtimi i procesit të eurointegrimeve, janë çështjet kyçe për të cilat BDI-ja nuk do të lëshojë pe gjatë negociatave për formimin e qeverisë..

  parlamentiKjo u bë e ditur në mbledhjen e kryesisë së partisë, ku u tha se koalicionimi i mundshëm me të dyja partitë VMRO-DPMNE dhe LSDM vlerësohet njësoj ...

 • Nano Ruzhin: Gruevski nën presion të madh; Osman Kadriu: VMRO nuk do të ketë rezultat për qeveri të re

  12 Janar, 2017
  gruevskiNjëzet ditët të cilat i kanë në dispozicion partitë politike për krijimin e qeverisë së re do të jenë përplot me parashikime në heshtje, strategji dhe taktizime, vlerëson profesori universitar, Nano Ruzhin.
  Sipas tij, vetë liderët e VMRO-DPMNE-së dhe BDI-së ndodhen në presion serioz, madje edhe nga vetë anëtarësia e tyre se në ç’drejtim duhet të shkojnë.
  “Në këto çaste mendoj ...
 • Çfarë po `ngatërrojnë` serbët në Bosnjë? Gjermanët: Nëse krijohet Serbia e madhe, s’mund të ndalojmë Shqipërinë e madhe

  11 Janar, 2017

  shqiperia_etnikeNë Bosnjë dhe Hercegovinë serbët dëshirojnë të përfundojnë bashkëqeverisjen me myslimanët  dhe kroatët. Një rrezik për Ballkanin, shkruan analisti Stefen Honig për median gjermane volksstimme.de. Nuk është më tabu, se kufijtë e Europës mund të ndryshojnë në të ardhmen.

  Rusia e Vladimir Putinit tregon fakte për pushtimin e Krimesë, presidenti turk Rexhep Taip Erdogan, flet për Turqinë e madhe dhe ...

 • Shqipëria e Etnike, zgjidhje për Ballkanin

  11 Janar, 2017

  timothy-lessTimothy Less, ish sekretar i ambasadës së Mbretërisë së Bashkuar në Shkup, përsëri ka dalë me tezën e tij se zgjidhja më e qëndrueshme në Ballkan është krijimi i Shqipërisë së Madhe, Serbisë së Madhe dhe Kroacisë së Madhe.

  Less propozon që të ndryshohen kufijtë e Ballkanit, ndërkaq rolin kryesor në këtë drejtim duhet ta ketë SHBA-ja. Ai konsideron se ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"