• Eurodeputeti godet politikanët në Maqedoni: Gjeni avokatë të mirë!

  13 Tetor, 2016

  vajgel

  “Disa politikanëve në Maqedoni veçmë u kam rekomanduar të gjejnë avokatë të mirë”, ka deklaruar eurodeputeti Ivo Vajgël, në një takim në Bruksel, me përfaqësues të mediumeve dhe të shoqërisë civile nga Maqedonia.

  të gjejnë avokatë të mirë”, ka deklaruar eurodeputeti Ivo Vajgël, në ...

 • Sela i përgjigjet pozitivisht inicijativës së Shoqatës së të burgosurve dhe përndjekurve politik

  11 Tetor, 2016

  shpetimLR-PDSH i përgjigjet pozitivisht inicijativës së Shoqatës së të burgosurve dhe të përndjekurve politik për bashkrendim të forcave opozitare jashtparlamentare e cila i ftoi të gjitha partitë opozitare shqiptare, disa ditë më parë.

  Më poshtë lexoni përgjigjen e kryetarit të LR-PDSH, Ziadin Sela:

  Tani është koha që kësaj politike të mbrapshtë të këtij pushteti, që përmes sistemit të tyre politik të ...

 • Prokuroria Speciale gati “Monstrën“, “Sopotin”, familjarët apelojnë të miratohen ligjet

  7 Tetor, 2016

  monstraProkuroria Speciale ka kompletuar rastet “Monstra” “Sopoti” dhe rasti i “Martin Neshkovskit”, kurse po pret votimin e ligjit, për të mbrojtur dëshmitarët që duan të dëshmojnë për këto raste. Kështu deklaroi anëtari i këshillit qendror të LSDM-së, Muhamed Zeqiri.

  “Dhe tani, Katica Janeva, thotë, e kanë kompletuar rastin “Monstra”, rastin “Sopoti” dhe rastin “Neshkovski”, janë 3 raste shumë të ndjeshme. ...

 • MAQEDONIA QANË MOTI PËR PROTEKTORAT

  7 Tetor, 2016

  Interesante, kjo puna jonë e shqiptarëve. I gjithë populli shqiptar, i madh e i vogël merret me “politikë madhore”. Fenomen i çuditshëm, që nuk ndodhë askund në botë. E, asnjëri nga këto kalorës të arratisur nuk ka talent e prirje të paguhet nga shteti për politikë. Ato që paguhen për politikë, merren me biznese personale, familjare e miqësore. E, ato që nuk paguhen për këtë punë shtetërore (populli), merren me ...

 • Hetimi i rastit “Monstra” peng i partive në pushtet

  5 Tetor, 2016

  make-donijaRasti “Monstra” i dënimit të gjashtë shqiptarëve me burg të përjetshëm për vrasjen e pesë maqedonasve, pesë vite e gjysmë më parë, pranë një liqeni artificial në Smillkovcë të Shkupit, vështirë të rikthehet për hetim nga Prokuroria Speciale, pas hedhjes poshtë të një kërkese të saj për ndryshime në ligjin për dëshmitarët e mbrojtur.

  Veç këtij rasti, prokuroria nuk do ...

 • Alarmohet përmes muzikës për helmimin e Tetovës

  3 Tetor, 2016

  ndotja-tetove-muzikeArtistët tetovarë kanë protestuar në mënyrë të veçantë kundër ndotjes dhe deponisë së plehrave. Në mes të mbeturinave ata kanë luajtur suitën “Ajri” të Bahut në shenjë revolte kundër pikës së grumbullimit të plehrave në hyrje të Tetovës.

  Kjo protestë është organizuar nga organizata “Ecoguerilla” në prag të festivalit të filmit dhe poezisë “Ditët e Naimit”, kur pritet shumë ...

 • Ligjvënësi i Parlamentit Evropian Richard Howitt viziton Shkupin

  3 Tetor, 2016

  howittLigjvënësi i Parlamentit Evropian, Richard Howitt, i cili qëndroi të hënën në Shkup u takua me Prokuroren e Posaçme Katica Janeva. Gjatë një konference shtypi, mes tjerash, ai foli edhe për zgjedhjet e pritshme dhe për raportin e progresit të Komisionit Evropian që pritet të dalë brenda muajit.

  Ligjvënësi Howitt, i cili ka qenë raportues për Maqedoninë dhe ndihmës i ...

 • Politizimi i arsimit të lartë shqip në Maqedoni

  1 Tetor, 2016

  seeu-shkupHapja e dy Universiteteve të reja në Maqedoni, “Nënë Tereza” dhe “Dame Gruev”, si dhe përzgjedhja e stadit drejtues kryesisht me emra të politikës, ka nxitur reagime dhe kritika të shumta në opinion mbi vazhdimin e politizimit të arsimit të lartë në vend.

  Reagimet vijnë para së gjithash pas njoftimit të Ministrisë së Arsimit se Universiteti “Nënë Terezë” për rektor, ...

 • Maqedoni, përgatitje për universitetin e ri “Nënë Tereza”

  30 Shtator, 2016

  ministriMinistria e Arsimit në Maqedoni po bën përgatitjet për fillimin e punës së universitetit të ri shtetëror “Nënë Tereza” me mësim në gjuhën shqipe. Ministria ka bërë të ditur se emëron Aziz Pollozhanin në postin e rektorit të këtij universiteti.

  Megjithatë, ende nuk është kompletuar përbërja e mësimdhënësve dhe stafit të universitetit, ndërsa për fillim, procesi do të nisë në ...

 • Nipi i Abdilaqim Ademit në mesin e 10 të pasurve në Maqedoni

  29 Shtator, 2016

  qimaElemdin Ademi, nipi i sekretarit të përgjithshëm të BDI-së, Abdilaqim Ademi është në mesin e 10 shqiptarëve më të pasur në Maqedoni.

  Ai figuron në këtë listë të përpiluar nga kompania evropiane për pasuri “X Welt”, si pronar i kompanisë Screenmedia, kompanisë ndërtimore Eurovia, dhe aktivitete tjera, që sipas mediave kanë lidhur me këtë edhe emrin e Abdilaqim Ademit, që ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"