• Situatë e paqartë politike në Maqedoninë e Veriut, pasi kryeministri Zaev ofroi dorëheqjen

  5 Nentor, 2021

  ZaevNë Maqedoninë e Veriut mund të pasojë një krizë politike pas dorëheqjes së kryeministrit Zoran Zaev, i cili ende nuk e ka dorëzuar atë në parlament, ndërsa opozita maqedonase kërkon me çdo kusht zgjedhje të parakohshme.

  Partia e zotit Zaev thotë se ai po bën konsulta me një pjesë të partive të koalicionit, por se ai është i vendosur lidhur ...

 • Opozita maqedonase synon kthimin e emrit “Maqedoni”

  4 Nentor, 2021

  rmFitorja e opozitës maqedonase në zgjedhjet lokale dhe kërkesa e saj për zgjedhje të parakohshme parlamentare, ka nxitur debate lidhur me të ardhmen e Marrëveshjes së Prespës, pasi drejtuesit e disa asambleve të reja komunale, kanë kthyer në përdorim emrin e vjetër të shtetit, Republika e Maqedonisë.

  Marrëveshja e Prespës për ndryshimin e emrit “Maqedoni” në “Maqedoni të Veriut”, ishte arritur më ...

 • Opozita kërkon zgjedhje, Zaevi hesht

  3 Nentor, 2021

  zaevPartia opozitare maqedonase, VMRO-DPMNE, e cila fitoi bindshëm në zgjedhjet lokale në Maqedoninë e Veriut, të mërkurën doli me kërkesën për zgjedhje të parakohshme parlamentare, sa më shpejt që të jetë e mundur.

  Kjo parti, para, por edhe pa, fitores në zgjedhjet lokale, synonte rrëzimin e qeverisë përmes krijimit të një shumice të re parlamentare. Por, lideri i VMRO DPMNE-së, Hristijan ...

 • Vazhdojnë problemet me ujin e pijshëm më Tetovë – për shkak të erës dhe shijes së pakëndshme nuk sygjerohet të përdore për të pirë, ndërsa prej dje nuk funksionon furnizimi me ujë.

  3 Nentor, 2021

  stacioni i filtrimitËshtë viti i pestë që uji i pijshëm në Tetovë, në muajin nëntor ka shije dhe erë të pakëndshme. Qendra për Shëndet Publik tha se uji kimikisht dhe biologjikisht është i sigurt për t’u pirë, por megjithatë rekomandon që të mos përdoret në ditët në vijim derisa të zhduket kjo shije e pakëndshme, ata thonë se vazhdimisht ...

 • Stalini dhe Pula

  2 Nentor, 2021

  BDI BESA ZaeviNë një nga takimet e tij të zakonshme, Stalini kërkoi që t’i çohej një pulë:

  Ai e kapi atë dhe e mbajti të shtrënguar me njërën dorë ndërsa me dorën tjetër filloi t’i shkulte puplat.

  Pula bërtiste nga dhimbja dhe përpiqeshe të shpëtonte në çfarëdo lloj mënyre pa pasur sukses, pasi Stalini e kishte kapur shumë fort dhe dhimbja ishte shumë ...

 • Partitë e koalicionit nuk e pranojnë dorëheqjen e Zaevit

  1 Nentor, 2021

  zaevPartitë e koalicionit qeveritar në Maqedoninë e Veriut nuk e pranojnë dorëheqjen e kryeministrit, Zoran Zaev, të cilën e bëri të ditur të dielën (31 tetor) në mbrëmje pas disfatës së thellë të partisë së tij në zgjedhjet lokale.

  Drejtuesit e Bashkimit Demokratik për Integrim (BDI), të Lëvizjes Besa, të PDSH-së, dhe partitë tjera më të vogla maqedonase, thanë pas ...

 • Jep dorëheqjen kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev pas humjes së thellë në zgjedhjet lokale

  31 Tetor, 2021

  ZaevKryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, sonte dha dorëheqjen pasi partia e tij humbi në raundin e dytë të zgjedhjeve për pushtetin komunal. Ai shpalli edhe dorëheqjen nga posti i kryetarit të Lidhjes Social Demokrate.

  “Unë marr përgjegjësinë për këto zhvillime dhe jap dorëheqjen nga posti i kryeministrit dhe kryetarit të partisë,” tha zoti Zaev, socialdemokratët e të cilit ...

 • KSHZ: BILJAL KASAMI 21.564 (54,86%) TEUTA ARIFI 16.509 (42,00%)

  31 Tetor, 2021

  zgjedhjet

   

  Në Tetovë sipas KSHZ-së në Tetovë, prej gjithsej numrit të përgjithshëm të votuesve në listën e votuesve 85.577, nga 117 qendrave të votimit,  kanë votuar 39.305 (45,98%) dhe 1.232 fletëvotime të pavlefshme BILJAL KASAMI fitoi 21.564 vota (54,86%) ndërsa TEUTA ARIFI 16.509 vota (42,00%)

  Bashkimi Demokratik për Integrim tha se është fituese në këto zgjedhje, ndonëse humbi Tetovën që vlerësohet si ...

 • Shqiptarët që nuk deklarohen Shqiptarë… Historia e harruar – Gjurmë Shqiptare

  31 Tetor, 2021

  Marin Mema

  Dhjetra mijëra shqiptarë të harruar…

  Ata flasin ende gjuhën shqipe, por nuk deklarohen shqiptarë…

  Cila është historia e tyre?

  Si u asimiluan?

  Çfarë ndodh sot në këtë zonë që dikur ishte pjesë e territoreve shqiptare?

  Presioni, dhuna, joshja…

  Gazetar: Marin Mema

  Ndiqeni ne YouTube:

  #GjurmëShqiptare#TopChannel

 • Ambasada gjermane në Shkup: Në tre muajt e ardhshëm nuk do të ketë listë të hapur për termine

  29 Tetor, 2021

  ambasada-gjermane-MKAmbasada gjermane ka njoftuar mëngjesin e sotëm detajet e rezervimit të vizave në muajt e ardhshëm. Njofton se për shkak të problemeve teknike gjatë regjistrimit të fundit të termineve më 5 tetor 2021, janë regjistruar më shumë persona se sa lejohet nga lista e pritjes.

  Ambasada vendosi të mos fshijë “datat e mbivendosura”, por t’u japë të gjithë personave të ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"