• Shkrimi i Gjergj Fishtës 102 vjet më parë: Shqiptarët presin çfarë u jep Europa

  5 Dhjetor, 2015

  Duket se gjërat nuk kanë ndryshuar shumë edhe sot.

  Figura e shquar e letrave shqipe Gjergj Fishta vjen në rolin e profetit në këtë shkrim të 102 viteve më parë.

  Komenet janë të tepërta.

  gishta

  (mapo)

 • Hamaçek: Pa zgjidhjen e problemeve të brendshme harrojeni NATO-n dhe BE-në

  4 Dhjetor, 2015

  Ceku Jan HamacekAnëtarësimi i Maqedonisë në NATO dhe BE, varet nga vetë ju. Pa zgjidhjen e problemeve të brendshme politike dhe etnike, harrojeni integrimin në strukturat euro-atlantike. Kështu u shpreh kryetari i parlamentit të Republikës së Çekisë Jan Hamaçek sot në Shkup para deputetëve të kuvendit republikan.

  “Nuk kam ardhur për tiu këshilluar. Maqedonia është vendi juaj, dhe ju mbani ...

 • Skender Rexhepi: Dua debat me Mijallkovin

  4 Dhjetor, 2015

  Skender Rexhepi, i njohur si Zejd, në themelimin e këshillit komunal të Lëvizjes Besa në Tetovë ka kërkuar debat, me atë që i ri pas Menduh Thaçit e ju e dini kush është ai, tha ai duke aluduar në Sasho Mijalkovin, ish drejtorin e drejtorisë për siguri kombëtare, njofton Telegrafi.

  Në mes tjerash Rexhepi tha ‘Lëvizja BESA është modeste dhe për fat të keq këtë modesti po e keqpërdorin partitë tjera ...

 • Ndotja e ajrit shkakton vdekje të parakohshme

  4 Dhjetor, 2015

  ndotja me filterNdotja e ajrit vazhdon të dëmtojë shëndetin e përgjithshëm të evropianëve dhe ul cilësinë e jetës dhe jetëgjatësinë.

  Ndotja e ajrit përbën sipas Agjencisë Evropiane të Mjedisit (EEA) “rrezikun më të madh shëndetësor të varur prej mjedisit në Evropë”. Ndotja e ajrit u shkurton jetën njerëzve. Përveç kësaj, ajo favorizon sëmundje të rënda si sëmundje të zemrës, të ...

 • Skandal: Peshevski, ndotjen nuk e bën Jugohromi por ngrohja me dru!

  2 Dhjetor, 2015

  PESHEVSKISituata me ndotjen e ajrit në Shkup dhe Tetovë është rezultat i kombinimit të shumë efekteve, e jo vetëm e industrisë. Pjesë më të madhe në ndotje ka ndotja me drunj për ngrohje, sepse atje emisioni i grimcave është mjaft i madh, vlerësoi sot zëvendëskryeministri për Çështje Ekonomike Vllladimir Peshevski.

  Bëjmë gjithçka që nuk është bërë në vitet e fundit dhe mendoj ...

 • Maqedonia vijon të mbetet jashtë NATO-s

  2 Dhjetor, 2015

  Autoritetet e Shkupit  nuk e humbin optimizmin për anëtarësimin e vendit në NATO, megjithëse akoma nuk kanë arritur të gjejnë një zgjidhje për problemin që me vite po mban të bllokuar integrimin e Maqedonisë në Aleancën e Atlantikut të veriut.

  Pasi uroi zyrtarët e Malit të Zi për ftesën e marrë për anëtarësim, ministri maqedonas i Mbrojtjes, Zoran Jolevski, tha se Maqedonia ka plotësuar të gjitha ...

 • Qeveria sot mori 72 milionë euro borxh nga bankat vendore

  1 Dhjetor, 2015

  euroLideri i LSDM-së, Zoran Zaev thotë se huamarrja e sotme e qeverisë në bankat vendore është e paligjshme. Ai nga bankat kërkoi të nisen nga interesi i shtetit dhe i qytetarëve dhe mos ta financojnë qeverinë. Zaev porositi se Komisionit Shtetëror i Zgjedhjeve, me refuzimin e vetos, por edhe bankat do të përballen me përgjegjësi penale.

  “LSDM-ja do të bëjë ...

 • Spasovski: Letërnjoftimet e falsifikuara janë të kërçovarëve, gostivarasve ….

  30 Nentor, 2015

  SpasovskiMinistri i Punëve të Brendshme, Oliver Spasovski vërtetoi se letërnjoftimet e dorëzuara në këtë dikaster nga gazetari Lubvisha Arsiq janë të falsifikuar, njofton agjencia e lajmeve INA.

  “Nga hetimet e para është vërtetuar se këto dokumente janë falsifikuar dhe se nga 105 ekzemplarë rreth 90 personave u është vjedhur identiteti. Bëhet fjalë për qytetar nga Kumanova, Kërcova, Shtipi dhe Gostivari”.

  Sipas ...

 • Albin Kurti proklamon idenë për bashkim kombëtar

  28 Nentor, 2015

  Albin-Kurti_ne-manifestimin-Per-RepublikenBashkimi Kombëtar i shqiptarëve nuk e cenon BE-në, por e forcon atë. Madje, bashkimi kombëtar është gur i të vërtetës për Bashkimin Evropian”, ka thënë Kurti.

  Deputeti i Vetëvendosjes, Albin Kurti, i cili është në kërkim të policisë, në fjalimin e tij para pjesëmarrësve të manifestimit të opozitës, e ka parë të nevojshme të proklamojë idenë për bashkimin e Kosovës ...

 • VMRO-DPMNE kërkon llogaridhënie për letërnjoftimet e rrejshme nga MPB!

  27 Nentor, 2015

  id maqedoniseVMRO-DPMNE kërkon llogari nga ministri i ri i brendshëm Oliver Spasosvki për skandalin e falsifikimit të 30 mijë letërnjoftimeve. Deputeti i VMRO-së Antonio Milloshoski kërkoi nga Spasovski që të mos fshihet por të dalë dhe të shpjegojë skandalin.

  “VMRO kërkon nga ju si ministër teknik i punëve të brendshme, pas një jave, të mos fshiheni, të dilni dhe publikisht ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"