• Maqedoni: Formimi i Qeverisë me shumë të panjohura

  14 Dhjetor, 2016

  Pas zgjedhjeve të parakohshme parlamentare në Maqedoni po duket i vështirë krijimi i qeverisë: VMRO-ja nxiton të formojë qeverinë, ndërsa sipas partisë opozitare LSDM, “regjimi nuk mund të krijojë qeveri”.

  zgjedhjet-rmDuhet sa më parë të formohet qeveria e re, të vazhdojmë me ritmin e fuqishëm të punës dhe të kthehemi në shtigjet e ekonomisë dhe të gjitha reformave, duke i ...

 • Maqedoni, pritjet për koalicionin qeveritar

  14 Dhjetor, 2016

  analisti-arsim-zekolliDy parti politike në Maqedoni kanë paraqitur ankesa për parregullsi në zgjedhjet parlamentare të së dielës, ndërsa presin ndryshimin e rezultatit në të mirë të tyre. Ndërkohë, analistët mendojnë se partitë shqiptare e kanë në duar fatin e qeverisë së re dhe se ato nuk duhet hequr dorë nga kushtet e tyre. Në një zhvillim lidhur me zgjedhjet në ...

 • Maqedoni, ndërmjetësimi i Ramës

  13 Dhjetor, 2016

  merkel-ediKriza politike paszgjedhore në Maqedoni spostohet në Shqipëri.

  Kryeministri Edi Rama ka thirrur në negociata sekrete krerët e katër partive shqiptare që morën deputetë në zgjedhje. Të gjtha partitë kanë pranuar ftesën dhe kanë mbërritur në Tiranë. Burime për Top Channel thonë se Tirana po kërkon të bashkojë të gjithë faktorin shqiptar.

  Edi Rama lëshoi mesazhe ...

 • Po vlon policia, VMRO dhe LSDM afër luftës në Kumanovë!?

  13 Dhjetor, 2016

  policia-vmro-kumanoveZhvillime dramatike në policinë e Kumanovës. Pjesëtarë të policisë që janë nën kontroll të VMRO-DPMNE-së, kanë bastisur shtëpinë e kryeshefit të policisë që është nga radhët e LSDM-së, njoftojnë ekskluzivisht për Gazetën Lajm burime policore. Sipas tyre, kryeshefi akuzohet për kqpërdorim të pozitës zyrtare dhe agjitim për LSDM-në. Në Kumanovë sonte ka ndeshje basketbollistike dhe policët e afërt me ...

 • Opozita maqedonase nuk njeh rezultatin zyrtar të zgjedhjeve

  13 Dhjetor, 2016

  zgjedhjet-mkdNë Maqedoni, Lidhja Social Demokrate (LSDM) e opozitës nuk e njeh rezultatin e shpallur nga Komisioni Shtetëror i Zgjedhjeve, sipas të cilit ajo ka marrë 49 vende, kurse partia rivale VMRO-DPMNE, 51 vende në parlament.

  Socialdemokratët pretendojnë të marrin një vend më shumë në zonën e gjashtë zgjedhore pas ankesave që do të paraqesin. Edhe Lëvizja Besa ka paralajmëruar ankesë ...

 • KSHZ publikon rezultatet e zgjedhjeve në Maqedoni

  12 Dhjetor, 2016

  zeadin-selaKomisioni Shtetëror i Zgjedhjeve në Maqedoni publikoi rezultatet e para të zgjedhjeve të së dielës, sipas të cilave VMRO DPMNE-ja ka fituar 51 deputetë apo dy më shumë se LSDM-ja që ka 49 mandate.

  Bashkimi Demokratik për Integrim ka fituar 10 mandate, Lëvizja ...

 • Zgjedhjet parlamentare – Maqedonia 2016

  12 Dhjetor, 2016

  Komisioni shtetëror i zgjedhjeve shpalli zyrtarisht edhe gjithsejtë mandatet e fituara

   

  VMRO-DPMNE- 51

  LSDM – 49

  BDI- 10

  LËVIZJA BESA- 5

  ALEANCA PËR SHQIPTARËT- 3

  PDSH- 2

 • Zgjedhjet parlamentare – Maqedonia 2016

  12 Dhjetor, 2016

  Sipas Komisionit shtetëror të zgjedhjeve prej 99,72 % vendvotimeve të numëruara gjegjësisht 3514 prej 3524 vendvotimeve të procesuara, nga gjithsejtë  pjesëmarrës në votime 1.189,481 / 66,88% rezulton

   Partia;  ; Numri i votave; Përqindje**

  1.VMRO-DPMNE etj. – 452.709-38,06% /

  2.PDSH- 31.017- 2,61%

  3.BDI- 86.812 – 7,30%

  4.LSDM etj- 436.469 – 36,69%

  5.KPNDD – BLLOKU I TRETË- 10.083 – 0,85%

  6.PPD – 1.142 – ...

 • Heshtje parazgjedhore në Maqedoni

  10 Dhjetor, 2016

  shkupiSot në Maqedoni është heshtje parazgjedhore. Nesër mbahen zgjedhjet e parakohëshme parlamentare, për çka dy herë me radhë pati dështuar data e mbajtjes së tyre, gjatë vitit, për shkak të mosmarrëveshjeve ndërmjet katër partive më të mëdha në vend. Rrjedha e këtyre zgjedhjeve do të diktojë rrugën e Maqedonisë drejt integrimeve. Vëzhguesit vendas, ndërkohë, njoftojnë për shkelje në disa ...

 • Hy në fuqi heshtja zgjedhore, të dielën votimet për zgjedhjet e parakohshme parlamentare

  10 Dhjetor, 2016

  zgjedhje-rmNë mesnatë përfundoi fushata zgjedhore 20 ditëshe dhe se hyn në fuqi heshtja zgjedhore për zgjedhjet e parakohshme parlamentare në Maqedoni.

  Të shtunën apo më 10 dhjetor do të votojë diaspora, të sëmurët, të burgosurit dhe personat nën arrest.

  Në zgjedhje marrin pjesë 11 subjekte politike: 6 parti dhe 5 koalicione me 58 lista për deputetë me 1092 ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"