• LSDM fituese në shumë komuna të Maqedonisë

  16 Tetor, 2017

  ZaevLidhja Social Demokrate e Maqedonisë ka shpallur fitoren në një numër komunash të vendit dhe epërsinë e votave në shumë komuna të tjera ku do të ketë balotazh pas dy javësh.

  Krerët e partisë dhe mbështetësit e saj festuan mbrëmë para selisë së qeverisë. Sipas LSDM-së, kandidatët e saj për kryetarë komunash kanë fituar që në raundin e parë në ...

 • Maqedoni: Zgjedhjet lokale si referendum për të ardhmen

  14 Tetor, 2017

  zgjedhjetQytetarët e Maqedonisë të dielen (15.10)votojnë në raundin e parë për zgjedhjet lokale, të cilat politikanët i kanë quajtur si një lloj referendumi, i cili do të përcaktojë të ardhmen e vendit.

  Dhjetë muaj pas zgjedhjeve parlamentare, qytetarët e Maqedonisë të dielën (15.10) sërish dalin në votime. Këtë radhë për të zgjedhur kryetarët e komunave dhe këshilltarët në 80 komuna ...

 • “Nga mesnata ndalohet çdo formë e propagandës zgjedhore”

  13 Tetor, 2017

  ZgjedhjetAgjencia për Shërbime Metiadike Audio dhe Audiovizuale (ASHMAA) njofton se sot në mbrëmje përfundon fushata zgjedhore e rrethit të parë të zgjedhjeve lokale dhe fillon heshtja zgjedhore, e cila do të zgjasë deri më 15 tetor në orën 19:00.

  Nga ASHMAA thonë se në këtë periudhë mund të raportohet për zgjedhjet dhe procesin e votimit, por ndalohen të gjitha format ...

 • Hutchison: Maqedonia mund të jetë anëtarja e radhës në NATO

  13 Tetor, 2017

  “Maqedonia është vendi i radhës që mund të përmbushë kriteret për anëtarësim në NATO dhe unë e mbështesë, por problemi është emri “Maqedonia”, i cili duhet të jetë i pranueshëm edhe për Greqinë”, deklaroi Kay Bailey Hutchison, ambasadore e përherëshme e SHBA-ve në NATO:

  E pyetur se si ambasadore a do të angazhohet që Maqedonia të bëhet anëtarja e 30-të e NATO-s, Hutchison tha se Aleanca ka politikën e “dyerve të ...
 • Maqedoni, 4 vjet burg për Pançe Angellovin për ngjarjet e 27 prillit

  13 Tetor, 2017

  SheqerinskaGjykata themelore e Shkupit dënoi sot me katër vjet burg Pançe Angellovin, personin që sulmoi deputeten Radmilla Sheqerinska, në ngjarjet e dhunshme të 27 prillit në parlamentin e Maqedonisë.

  Pançe Angellov, siç shihet në video, e tërhoqi për flokësh ish-deputeten Sheqerinska, aktualisht ministre e Mbrojtjes.

  Në aktpadi thuhet se Angellovi ishte me grupin e parë të protestuesve të dhunshëm që u ...

 • Mediat në Maqedoni gjatë kësaj fushate zgjedhore më profesionale nga vitet e kaluara

  12 Tetor, 2017

  klubi i gazetareveSot në Klubin e gazetarëve u mbajt debat në temën “Puna e mediave në fushatë zgjedhore, përvoja dhe sfida”, përcjell Telegrafi Maqedoni. Në këtë debat fjalime mbajtën drejtori i ASHMAA-së, Zoran Trajçevski, kryetari i CIVIL, Xhabir Deralla dhe kryetari i SHGM-së, Naser Selmani.

  Zoran Trajçevski vlerësoi se për zgjedhjet lokale mediat lajmërojnë në mënyrë shumë më të barabartë ...

 • Zgjedhjet vendore në Maqedoni, fushata në Gostivar

  11 Tetor, 2017

  gvKëtë të dielë në Maqedoni mbahen zgjedhjet vendore. Kandidatët për kryetar të komunës së Gostivarit folën me Zërin e Amerikës mbi planet e tyre për zgjidhjen e problemeve me të cilat ndeshen banorët e këtij qyteti.

  Nevzat Bejta është kandidat i Bashkimit Demokratik për Integrim dhe ai garon për një mandat të dytë katërvjeçar për kryetar të komunës së Gostivarit. ...

 • Maqedonia para zgjedhjeve lokale – Atmosferë e qetë

  11 Tetor, 2017

  zgjedhjetFushata për zgjedhjet lokale në Maqedoni ka hyrë në javën përfundimtare. Kritika ka për përzgjedhjen e kandidatëve mbi bazën e kënaqjes së interesave të klaneve të caktuara.

  Tanimë partitë, koalicionet dhe kandidatët e pavarur i kanë prezantuar programet tyre zgjedhore para elektoratit. Njohësit e çështjeve politike thonë se në Maqedoni ende faktor përcaktues për atë se kujt do t`ia besojnë ...

 • Megjashi kërkon të mos keqpërdoren fëmijët gjatë fushatës zgjedhore

  9 Tetor, 2017

  MegjashiAmbasada e parë e fëmijëve “Megjashi” ka reaguar në lidhje me keqpërdorimin e fëmijëve për qëllime politike dhe praninë e tyre në tubime partiake.

  “Për shkak të numrit të madh të ankesave nga qytetarët për keqpërdorimin e fëmijëve para zgjedhjeve lokale nga gjitha partitë politike, Megjashi përsëri ju bën thirrje partive t’i kursejnë fëmijët nga çdo përfshirje në fushatë dhe ...

 • Maqedoni: A do të ketë rigjykim të rastit “Monstra”?

  5 Tetor, 2017

  cekici i drejtesiseGjashtë persona janë dënuar me burg të përjetshëm në Maqedoni për vrasjen e pesë të rinjve maqedonas më 2012. Për rastin e koduar si “Monstra” ka pasur mjaft kontestime dhe reagime të shumta deri në protesta e trazira.

  Prokuroria e Maqedonisë për shkak të fakteve kontestuese në aktakuzë në rastin “Monstra”, propozon që të ndërpriten vendimet e shkallës ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"