• Maqedoni, protesta pas zgjedhjeve

  16 Dhjetor, 2016

  presioni-ndaj-kshzRezultati i ngushtë i zgjedhjeve të 11 dhjetorit në Maqedoni po rrezikon të shtojë tensionet në vend.

  Qindra protestues, mbështetës të partisë VMRO-DPMNE dhe funksionarë të saj, u mblodhën para selisë së Komisionit Shtetëror të Zgjedhjeve që po shqyrton disa ankesa të opozitës. Protestuesit thanë se askush nuk guxon t’ia rrëmbejë fitoren partisë së tyre. Ata brohorisnin parulla fyese ndaj ...

 • Milloshoski: KSHZ, mllefin e keni tek dera

  15 Dhjetor, 2016

  antonio-milloshoskiDeputeti dhe ish-ministri i OBRM-PDUKM-së Antonio Milloshoski i është kërcënuar KSHZ-së sonte para selisë të këtij institucioni dhe ka bërë deklarata të forta për procesin e ankimimit, shkruan Telegrafi Maqedoni.

  “Ne dolëm të votojmë me drejtësi dhe tani duam që KSHZ të punojë me drejtësi. Nëse nuk punojnë me drejtësi, ky popull do të tregoj mllefin ndaj tyre. Nuk duam ...

 • Komisioni i zgjedhjeve në Maqedoni shqyrton ankesat

  15 Dhjetor, 2016

  kshzKomisioni Shtetëror i Zgjedhjeve në Maqedoni është mbledhur në seancë për shqyrtimin e ankesave të paraqitura nga Lëvizja Besa dhe Lidhja Social Demokrate. Deri në orët e vona të pasdites komisioni ka miratuar vetëm një prej tetë ankesave të Lëvizjes Besa, për hapjen e një kutie votimi dhe rinumërimin e votave nga kjo kuti që vjen prej zonës së ...

 • Ekspertët shuajnë dilemat: Me 61 deputetë mund të formohet Qeveria

  14 Dhjetor, 2016

  qeveria-rmTë drejtë për të formuar Qeveri janë të nevojshëm 61 deputetë nga 120, sa janë zgjedhur në zgjedhjet e 11 dhjetorit, pasi që partitë nuk kanë fituar asnjë mandat nga diaspora. Këtë sqarim e jep profesori i së drejtës kushtetuese, Osman Kadriu.  Ai po ashtu thotë se në Maqedoni ndodhi diçka e befasishme, pasi që ky proces zgjedhor përfundoi ...

 • Ahmeti refuzon Tiranën? BDI e vetme drejt koalicionit

  14 Dhjetor, 2016

  ahmetiPër herë të parë Maqedonia është në dorën e shqiptareve. Dy partitë e mëdha janë pothuajse barazim në rezultat dhe asnjëra nuk bën dot pa shqiptarët.

  Por as partitë shqiptare nuk bëjnë dot pa BDI-në e Ali Ahmetit, e cila edhe pse nën presion arriti të marrë 10 deputetë.

  Ky është numri magjik që i dha ...

 • Zgjidhje apo krizë, çfarë po ndodh në Maqedoni?

  14 Dhjetor, 2016

  shabna-muratiPër të mësuar më shumë mbi situatën në Maqedoni pas zgjedhjeve të së dielës, i ftuar në studion e lajmeve të Top Channel ka qenë ish-ambasadori i Shqipërisë në Shkup, Shaban Murati.

  TCH: Zoti Murati, çelësi i krijimit të qeverisë së re në Maqedoni këtë herë është në duart e shqiptarëve, veçanërisht BDI-së së Ali ...

 • Maqedoni: Formimi i Qeverisë me shumë të panjohura

  14 Dhjetor, 2016

  Pas zgjedhjeve të parakohshme parlamentare në Maqedoni po duket i vështirë krijimi i qeverisë: VMRO-ja nxiton të formojë qeverinë, ndërsa sipas partisë opozitare LSDM, “regjimi nuk mund të krijojë qeveri”.

  zgjedhjet-rmDuhet sa më parë të formohet qeveria e re, të vazhdojmë me ritmin e fuqishëm të punës dhe të kthehemi në shtigjet e ekonomisë dhe të gjitha reformave, duke i ...

 • Maqedoni, pritjet për koalicionin qeveritar

  14 Dhjetor, 2016

  analisti-arsim-zekolliDy parti politike në Maqedoni kanë paraqitur ankesa për parregullsi në zgjedhjet parlamentare të së dielës, ndërsa presin ndryshimin e rezultatit në të mirë të tyre. Ndërkohë, analistët mendojnë se partitë shqiptare e kanë në duar fatin e qeverisë së re dhe se ato nuk duhet hequr dorë nga kushtet e tyre. Në një zhvillim lidhur me zgjedhjet në ...

 • Maqedoni, ndërmjetësimi i Ramës

  13 Dhjetor, 2016

  merkel-ediKriza politike paszgjedhore në Maqedoni spostohet në Shqipëri.

  Kryeministri Edi Rama ka thirrur në negociata sekrete krerët e katër partive shqiptare që morën deputetë në zgjedhje. Të gjtha partitë kanë pranuar ftesën dhe kanë mbërritur në Tiranë. Burime për Top Channel thonë se Tirana po kërkon të bashkojë të gjithë faktorin shqiptar.

  Edi Rama lëshoi mesazhe ...

 • Po vlon policia, VMRO dhe LSDM afër luftës në Kumanovë!?

  13 Dhjetor, 2016

  policia-vmro-kumanoveZhvillime dramatike në policinë e Kumanovës. Pjesëtarë të policisë që janë nën kontroll të VMRO-DPMNE-së, kanë bastisur shtëpinë e kryeshefit të policisë që është nga radhët e LSDM-së, njoftojnë ekskluzivisht për Gazetën Lajm burime policore. Sipas tyre, kryeshefi akuzohet për kqpërdorim të pozitës zyrtare dhe agjitim për LSDM-në. Në Kumanovë sonte ka ndeshje basketbollistike dhe policët e afërt me ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"