• Rasti ‘Sopoti’, seanca shtyhet për më 23 shkurt

  8 Shkurt, 2016

  sopotSeanca për rastin e Sopotit është anuluar edhe gjatë ditës së sotme.

  Avokati Naser Raufi pretendon se arsyeja e anulimit është se seanca duhet të kaloj në duart e prokurores speciale. Seanca shtyhet për më 23 shkurt.

  “Arsyet nuk i dimë zyrtarisht pasi që nuk ishte prezent as trupi gjyqësorë, por sipas meje e arsye është se këtë lëndë duhet që ...

 • Rriten çmimet e karburantëve

  8 Shkurt, 2016

  Komisioni Rregullator për Energjetikë ka vendosur që të rritë çmimin e karburantëve për 0.5 ose gjegjësisht 2 denarë.

  Kështu që nga mesnata çmimi e i Eurosuper -95 dhe Eurosuper-98 do të rritet për 0.5 denarë dhe do të jetë 58 dhe 60 denarë për liter, ndërsa Eurodizeli nga mesnata do të shitet më shtrejtë për 2 denarë dhe çmimi I ri do të jetë 41 denarë për litër.

  alsat

 • Sinadinovski: Skenaret e errëta të Vasko Eftovit kundër shqiptarëve ortodoks

  8 Shkurt, 2016

  branislav SinandinovskiBranisllav Sinadinovski, nismëtar i themelimit të Bashkësisë Fetare të Shqiptarëve Ortodoks në Maqedoni ka reaguar ndaj gazetarit maqedonas Vasko Eftov i njohur me emisionin “Në qendër”, i cili po përgatit një emision special, për të diskredituar shqiptarët ortodoks dhe për të futur huti dhe përçarje mes tyre.

  Këtë e ka theksuar për INA, prof.dr. Branislav Sinadinovski.

  Sipas tij, Eftov në ...

 • Die Welt: Shkupi si Disneylandi, vendi i zhvatur nga korrupsioni dhe shpërngulja masive

  8 Shkurt, 2016


  shkupiThuajse të gjitha mediat ndërkombëtare kanë dërguar korrespondentët e saj në Maqedoni, pasi tema e refugjatëve është aktualizuar ndjeshëm dhe Maqedonia pritet të marrë rolin e saj mbrojtës ndaj zonës Shengen, pas dështimit të Greqisë në brigjet lindore turke. Por a mund ta luajë këtë rol, Maqedonia që ndodhet në krizë të thellë ...

 • Ja skenari i montuar që e detyroi Harun Aliun të dal në mal

  4 Shkurt, 2016

  harun-aliuVrasja e një pjesëtari të njësitit special “Tigrat” të Maqedonisë në vitin 2008 i’u mvesh komandantit legjendar Harun Aliu – komandant Kushtrimit, i cili ishte një figurë e respektuar ndër shqiptarët dhe kryetar i Alternativës Kombëtare në Maqedoni.

  Më 4 shkurt të vitit 2010 u dënua me burgim të përjetshëm nën akuzën se së bashku me tre persona tjerë ka ...

 • Pendarovski: BDI dhe PDSh s’duan t’ia dinë për shqiptarët

  4 Shkurt, 2016

  Stevo-PendarovskiIsh-kandidati për president nga rradhët e LSDM-së, Stevo Pendarovski ka akuzuar rëndë dy partitë e mëdha shqiptare, BDI dhe PDSh, se për të përfituar thela pushteti në zgjedhjet e afërta, po bashkëpunojnë ngushtë me VMRO-në e Gruevskit për të falsifikuar votat.

  Këtë akuzë ai e ka mbështur në faktin se falsifikatorë të njohur nga radhët e tyre janë ende aktiv, ...

 • Maqedoni, të rinjtë e arsimuar gjithnjë e më larg vendit

  4 Shkurt, 2016

  truri-maqedoniMungesa e perspektivës në vend po e shton gjithnjë e më shumë numrin e të rinjve, që largohen nga Maqedonia sapo përfundojnë shkollimin e lartë.

  Në kërkim të një jete më të mirë jashtë vendit, nga Maqedonia janë larguar shumë mjekë dhe të rinj të papunë, të profileve të ndryshme. Për të përcaktuar numrin e ...

 • Zyrtarë të lartë shqiptarë në Maqedoni, pjesë e skandaleve seksuale

  2 Shkurt, 2016

  foto-aferat MaqedoniMes materialeve të përgjimeve në Maqedoni janë edhe qindra biseda dashurie dhe romance të qeveritarëve dhe politikanëve.

  Këto materiale që cenojnë privatësinë e shumë personaliteteve, nuk dihet se a janë hapur apo ku do të përfundojnë, pasi ka dyshime se ato mund të shpërndahen në opinion dhe rrjetet sociale, por edhe mund të përdoren si dëshmi kushtëzuese ndaj viktimave ...

 • Maqedoni: “Zgjedhjet mund të shtyhen!”

  2 Shkurt, 2016

  Maqedonia ka perspektivë evropiane. Por kjo varet nga reformat dhe nga përfundimi i krizës së brendshme politike, thotë ministri i shtetit për Evropën Michael Roth.

  Michael RothDeutsche Welle: Maqedonia gjendet maktualisht në një krizë të rëndë politike. Partitë në pushtet kritikohen për korrupsion dhe keqpërdorim të pushtetit. Të martën në Shkup mblidhen përfaqësuesit e qeverisë, opozitës dhe aktivistët e shoqërisë civile, për ...

 • LSDM, dakord për pastrimin e listës zgjedhore

  2 Shkurt, 2016

  ZaevNë Maqedoni, Lidhja Social Demokrate e opozitës ka rënë dakord të martën mbi metodologjinë për pastrimin e listës zgjedhore. Kjo vlerësohet si arritje e marrëveshjes midis katër partive kryesore për listën zgjedhore, që mund t’i hapë rrugën zgjedhjeve të parakohëshme parlamentare në vend. Të dhënat e votuesve, në bazë të metodologjisë së propozuar nga Komisioni Shtetëror i Zgjedhjeve, do ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"