• Gruevizmi u mposht, çfarë do të bëjmë me “gruevizmin”?

  18 Tetor, 2017

  GruevskiGruevski nuk do ta përcaktojë më fatin e Maqedonisë, ajo që do të ndodhë në Maqedoni mund ta përcaktojë fatin e Gruevskit. Detyra tani është të ndërtohet një sistem, në të cilin Gruevski nuk do të përsëritet më.

  Me kokë të ulur, të dielën, me 15 tetor Nikolla Gruevski paralajmëroi dorëheqjen e tij nga skena politike në Maqedoni. Gruevski nuk ...

 • ODIHR: Zgjedhjet në Maqedoni i kontribuan përforcimit të procesit demokratik

  17 Tetor, 2017

  OSCEMisioni i vëzhguesve të ODIHR-it pranë OSBE-së i bëri të hënën vlerësimet e para për zgjedhjet e së dielës, duke i cilësuar ato pëgjithësisht si të qeta që i kontribuan përforcimit të procesit demokratik. Liritë themelore në fushatë në përgjithësi u respektuan, nënvizon ODIHR.

  Megjithatë, Ambasadorja Audry Glover, shefe e misionit të IDIHR-it tha në një konferencë për mjetet e ...

 • Në rrethin e parë u zgjodhën 45 kandidatë, 35 tjerë shkojnë në balotazh

  16 Tetor, 2017

  Zgjedhjet-ne-Mk45 kandidatë për kryetarë komunash fituan në raundin e parë të zgjedhjeve lokale që u mbajtën dje, ndërsa 35 do të shkojnë në raundin e dytë më 29 tetor.

  Në raundin e parë janë zgjedhur kryetarët e komunave në Aerodrom, Haraçinë, Berovë, Manastir, Bogdanc, Bosillovë, Vallandovë, Vasilevë, Vevçan, Veles, Gjevgjeli, Gjorçe Petrov, Dellçevë, Demir Hisar, Dojran, Zelenikovë, Ilinden, Karposh, Kërçovë, ...

 • Rezultatet nga zgjedhjet lokale Tetovë 2017

  16 Tetor, 2017


   Sipas Komisionit shtetëror të zgjedhjeve në komunën e Tetovës nga numri i përgjithshëm i zgjedhësve të regjistruar në Listën zgjedhore

  82.887, prej gjithsejtë 117 vendvotimeve /gjegjësisht 117 vendvotimeve prej të cilave kanë arritur të dhëna del se

  39.955 ose 48,28% votues kanë votuar, prej të cilëve

  38.280 fletëvotime të vlefshme dhe

  1.675 të pa vlefshme  prej këtyre dalin këta rezultate:

  TEUTA ARIFI (BDI) 13.265 / 33,18% ndërsa për këshilltarë 10.648 / 26,65%

  BILALL KASAMI (BESA) ...

 • Zgjedhjet në Maqedoni: Kthesa e fundit për kapërcimin e krizës?

  16 Tetor, 2017

  zgjedhjetZgjedhjet lokale vlerësohen nga partitë politike në Maqedoni si të drejta e demokratike. Partitë shqiptare shprehen të kënaqura me rezultatet, LSDM feston fitoren në shumë komuna, ndërsa opozita e VMRO-DPMNE konteston.

  Ende nuk ka rezultate zyrtare pas zgjedhjeve lokale të 15 tetorit në Maqedoni, por partitë politike garuese kanë bërë të ditura rezultatet e përpunuara nga shtabet e tyre partiake.

  BDI ...

 • LSDM fituese në shumë komuna të Maqedonisë

  16 Tetor, 2017

  ZaevLidhja Social Demokrate e Maqedonisë ka shpallur fitoren në një numër komunash të vendit dhe epërsinë e votave në shumë komuna të tjera ku do të ketë balotazh pas dy javësh.

  Krerët e partisë dhe mbështetësit e saj festuan mbrëmë para selisë së qeverisë. Sipas LSDM-së, kandidatët e saj për kryetarë komunash kanë fituar që në raundin e parë në ...

 • Maqedoni: Zgjedhjet lokale si referendum për të ardhmen

  14 Tetor, 2017

  zgjedhjetQytetarët e Maqedonisë të dielen (15.10)votojnë në raundin e parë për zgjedhjet lokale, të cilat politikanët i kanë quajtur si një lloj referendumi, i cili do të përcaktojë të ardhmen e vendit.

  Dhjetë muaj pas zgjedhjeve parlamentare, qytetarët e Maqedonisë të dielën (15.10) sërish dalin në votime. Këtë radhë për të zgjedhur kryetarët e komunave dhe këshilltarët në 80 komuna ...

 • “Nga mesnata ndalohet çdo formë e propagandës zgjedhore”

  13 Tetor, 2017

  ZgjedhjetAgjencia për Shërbime Metiadike Audio dhe Audiovizuale (ASHMAA) njofton se sot në mbrëmje përfundon fushata zgjedhore e rrethit të parë të zgjedhjeve lokale dhe fillon heshtja zgjedhore, e cila do të zgjasë deri më 15 tetor në orën 19:00.

  Nga ASHMAA thonë se në këtë periudhë mund të raportohet për zgjedhjet dhe procesin e votimit, por ndalohen të gjitha format ...

 • Hutchison: Maqedonia mund të jetë anëtarja e radhës në NATO

  13 Tetor, 2017

  “Maqedonia është vendi i radhës që mund të përmbushë kriteret për anëtarësim në NATO dhe unë e mbështesë, por problemi është emri “Maqedonia”, i cili duhet të jetë i pranueshëm edhe për Greqinë”, deklaroi Kay Bailey Hutchison, ambasadore e përherëshme e SHBA-ve në NATO:

  E pyetur se si ambasadore a do të angazhohet që Maqedonia të bëhet anëtarja e 30-të e NATO-s, Hutchison tha se Aleanca ka politikën e “dyerve të ...
 • Maqedoni, 4 vjet burg për Pançe Angellovin për ngjarjet e 27 prillit

  13 Tetor, 2017

  SheqerinskaGjykata themelore e Shkupit dënoi sot me katër vjet burg Pançe Angellovin, personin që sulmoi deputeten Radmilla Sheqerinska, në ngjarjet e dhunshme të 27 prillit në parlamentin e Maqedonisë.

  Pançe Angellov, siç shihet në video, e tërhoqi për flokësh ish-deputeten Sheqerinska, aktualisht ministre e Mbrojtjes.

  Në aktpadi thuhet se Angellovi ishte me grupin e parë të protestuesve të dhunshëm që u ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"