• Ohër: Takim i Kartës së Adriatikut dhe SHBA

  18 Shtator, 2015
  karta e adreatikutNë Ohër të Maqedonisë po mbahet një konferencë e shefave të ushtrive të vendeve të Kartës së Adriatikut dhe Shteteve të Bashkuara të Amerikës, si partnerë të anëtarëve të grupit A 5.
  Në takim është diskutuar mbi sigurinë rajonale dhe globale.
  Presidenti maqedonas Gjorgje Ivanov, duke folur për bllokadën që po i bëhet vendit të tij ...
 • Maqedonia në fazën e verdhë alerte

  17 Shtator, 2015

  temperaturaGjatë ditës së sotme me valë të ngrohtë nga faza e verdhë (alerte) do të përfshihet territori i tërë Maqedonisë, gjegjësisht me temperatura deri në 40 gradë Celsius, të cilat e definojnë fazën e verdhë (alerte), njoftoi Ministria e Shëndetësisë në pajtim me paralajmërimin nga Meteo-alarmi i Drejtorisë për Punë Hidrometeorologjike.

  Qytetarët nga tërë vendi duhet t’i respektojnë rekomandimet e ...

 • Katica Janeva – prokurore e posaçme në Maqedoni

  16 Shtator, 2015

  Prokurorja e posaçme, emërimi i së cilës u miratua nga parlamenti do të hetojë mes tjerash aferën e përgjimeve që çoi në krizën politike

  prokurorja katica janevaParlamenti i Maqedonisë me 108 vota e miratoi të martën në mbrëmje kandidaturën e zonjës Katica Janeva për prokurore të posaçme. Ndërkaq, natën vonë, edhe Këshilli i prokurorëve publik votoi njëzëri për prokuroren e ...

 • Kush është Prokurorja Speciale, Katica Janeva

  15 Shtator, 2015

  prokurorja katica-janevaKatica Janeva është prokurorja nga Gjevgjelia, e cila ka një karrierë të pasur në fushën e drejtësisë.

  Ajo gjithashtu rrjedh nga një familje gjykatësish, ndërsa babai i saj ka qenë kryetar i Gjykatës së Gjevgjelisë.

  Janeva është e njohur edhe për përgaditjen e saj profesionale, për shkak të ndjekjes së shumë trajnimeve dhe praktikave profesionale në Akademinë vendore dhe në ...

 • ‘Prokurori special’, Zaev i kënaqur me arritjen e marrëveshjes

  15 Shtator, 2015

  zaevOpozita në Maqedoni është shprehur e kënaqur me arritjen e marrëveshjes për prokurorin special duke shpresuar në epilog lidhur me atë që njihet si aferë e përgjimeve. Lideri i lidhjes social-demokrate Zoran Zaev ka deklaruar për Radion Evropa e Lirë se zgjidhja ligjore garanton autonomi të plotë për prokuroren speciale, Katica Janeva.

  “Prokurori do të ketë një mandat prej katër ...

 • Si ishin paguar 7,5 milionë eurot, skema e dorëzimit të parave në Shkup dhe Tetovë

  15 Shtator, 2015

  vetura audiSipas dëshmisë të publikuar nga Gjykata e  Nju Jorkut janë të qarta edhe skemat e aktit korruptiv të dorëzimit të parave në mënyrë ilegale për aferën “Magjar Telekom”.

  Dëshmitari kyç ish-shefi i shërbimit sekret maqedonas, Slobodan Bogoevski, në rolin e ndërmjetësit ka shpjeguar skemën e dërgesës, por televizioni Telma është thirrur edhe në burime të tjera.

  Në dëshmi shpjegohet se ...

 • Ambasadorët ndërhyjnë për Prokurorin special

  14 Shtator, 2015

  prosecutorVMRO-DMPNE vazhdon të mbajë qëndrim të fortë ndaj skandalit të përgjimeve, duke çuar negociatat buzë dështimit sa i përket Prokurorit special, duke mos pranuar zëvendësit e tij për të cilët insiston LSDM dhe eksperti ndërkombëtarë Piter Wan Hojt.

  Midis qëndrimit të LSDM-së që Prokurori të punojë i pavarur, duke pasur dhe zëvendës të tij, dhe idesë së VMRO që Prokurori ...

 • Ambasadorët ndërhyjnë për Prokurorin special

  14 Shtator, 2015

  prosecutorVMRO-DMPNE vazhdon të mbajë qëndrim të fortë ndaj skandalit të përgjimeve, duke çuar negociatat buzë dështimit sa i përket Prokurorit special, duke mos pranuar zëvendësit e tij për të cilët insiston LSDM dhe eksperti ndërkombëtarë Piter Wan Hojt.

  Midis qëndrimit të LSDM-së që Prokurori të punojë i pavarur, duke pasur dhe zëvendës të tij, dhe idesë së VMRO që Prokurori ...

 • Maqedoni: Nuk ka plan B për prokurorin special

  12 Shtator, 2015

  drejtesiaZgjedhja e prokurorit special është pjesë e marrëveshjes së nënshkruar nga të gjitha partitë në Maqedoni.

  Në Maqedoni deri më 15 shtator duhet të zgjidhet prokuror special, i cili duhet të fillojë nga puna më 16 shtator. Kështu u shpreh ambasadori i BE-së në Maqedoni Aivo Orav. Sipas tij katër partitë më të mëdha në Maqedoni me marrëveshjen e qershorit ...

 • Mehmeti: “BDI kur flet për shërbime sekrete edhe amerikanët i konsideron si armiq?!”

  11 Shtator, 2015

  magyaer telekom ali musaShkrimtari dhe publicisti Kim Mehmeti ka komentuar akuzat e BDI-së ndaj mediave dhe disa personaliteteve publike, të cilat kanë denoncuar dhe akuzuar ashpër kreun e BDI-së për mitmarrje me rastin e skandalit me “Magjar Telekom” sipas dëshmisë së publikuar nga Gjykata e Nju Jorkut”.

  Ja komenti i plotë i Mehmetit:

  “Për t’i heshtur dhe frikësuar zërat që kërkojnë ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"