• Qeveria: Lojrat e fatit 500 metra larg shkollave fillore dhe të mesme

  8 Shkurt, 2023

  qeveriaQeveria e RMV-së në seancën e sotme të 127-të, ka vërtetuar Propozimin e Ligjit për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit për lojra të fatit dhe për lojrat argëtuese, propozuar nga Ministria e Financave.

   

  Me qëllim të mbrojtjes së të rinjve, me ndryshimet dhe plotësimet, propozphet që hapësirat afariste respektivisht vendpagesat e lojrave të fatit të jenë në largësi jo më ...

 • Sot ose nesër mbyllet marrëveshja për hyrjen e Aleancës për Shqiptarët në Qeveri

  8 Shkurt, 2023

  taravariNegociatat mes LSDM-së dhe Aleancës për Shqiptarët për zgjerimin e  shumicës janë drejt finalizimit duke qenë se të dy palët pranojnë se për një pjesë të madhe të çështjeve tashmë ka marrëveshje. Aleanca për Shqiptarët, marrëveshjen eventuale të grupeve të punës do ta kalojë në filtrin e Kuvendit Qendror.

   

  “Jemi nga përfundimi. Mund të them se një pjesë dërrmuese e ...

 • Ulen çmimet e derivateve të naftës

  7 Shkurt, 2023

  karburantiÇmimet e derivateve të naftës pas mesnates 06.02.2023 u ulën për 2 denarë për litër, ndërsa çmimi i naftës u ul për 1,5 denarë për litër.

  Sipas vendimit të fundit të KRRE-së, çmimet e kraburanteve pas mesnates 06.02.2023 do të jenë:

  Eurosuper BS-95 -82 denarë/l

  Eurosuper BS-98 -84 denarë/l

  Nafta -78 denarë/l

  Vaji Ekstra i lehtë 77 denarë/l

   

 • Nxehen gjakrat në Shkup dhe Sofje për incidentet në kufi

  6 Shkurt, 2023

  MPJ BullgariseTre shtetasit bullgarë të ndaluar një ditë më parë nga policia e vendit në vendkalimin me Bullgarinë, Deve Bair, janë gjobitur me nga 300 euro dhe u është ndaluar hyrja në Maqedoni për tre vjet. Në kumtesën e policisë thuhet se tre personat e moshës nga 35 deri 54, fillimisht verbalisht, paturpësisht dhe me sjellje të pahijshme, kurse ...

 • Moti sot do të jetë do të jetë me vranësira të ndryshueshme me reshje të kohëpaskohshme bore në male

  4 Shkurt, 2023

  Moti boreMoti sot do të jetë me vranësira të ndryshueshme me reshje të kohëpaskohshme bore në male dhe në vendet më të larta dhe reshje shiu e bore në zonat më të ulëta. Pasdite do të fillojë të fryjë erë e fortë veriperëndimore, e cila do të vazhdojë gjatë gjithë natës, ku në shumë vende do të jetë e ...

 • Targat e automjeteve MK, deri në datën 12 shkurt 2024 duhet t’i ndërrohen me shenjën NMK

  3 Shkurt, 2023

  Targat_NMKMinistria e Punëve të Brendshme ka njoftuar së fundmi se qytetarët dhe personat juridikë, përkatësisht pronarët e automjeteve, deri në datën 12 shkurt 2024 duhet t’i ndërrojnë targat nga shënimi MK me shenjën NMK.

  Ndërrimin e targave me shenjë MK me NMK duhet ta bëjnë qytetarët në stacionet e autorizuara për kontrollim teknik dhe do të kushtojë nga 1400 deri ...

 • Qeveria pas nënshkrimit të Marrëveshjes për Korridoret 8 dhe 10-D: Investojmë në infrastrukturë, Maqedonia e Veriut bëhet rrugë e rëndësishme për transport

  3 Shkurt, 2023

  Koridori 8Kryetari i Qeverisë së Republikës së Maqedonisë së Veriut, Dimitar Kovaçevski, sot mori pjesë në nënshkrimin e Marrëveshjes për Mbikëqyrës dhe Këshilltar të konsulencës juridike për ndërtimin e Korridorit 8 dhe Korridorit 10-D, ku mbajti fjalim.

   

  Marrëveshja është nënshkruar me kompaninë “IRD ENGINEERING” e cila është përzgjedhur për mbikëqyrjen dhe menaxhimin e transaksioneve për ndërtimin e Korridorit 8 dhe ...

 • Tetova po zbrazet, për pesë muaj shuhen tetë paralele

  3 Shkurt, 2023

  shkollaVetëm për katër muaj rreth 200 nxënës të shkollave fillore edhe të mesme nga komuna e Tetovës janë shpërngulur jashtë vendit. Sipas përllogaritjeve, rreth tetë paralele janë shuar vetëm për pesë muaj në Tetovë.

   

  Nga sektori për arsim në komunën e Tetovës thonë se këta të dhëna janë shqetësuese pasi që shkollat janë duke ngelur pa nxënës.

  “Me fillimin e gjysme ...

 • Nënshkruhet marrëveshja e Korridorit 8 dhe 10-D

  2 Shkurt, 2023

  korridori-8Sot në Qeveri, drejtori i Ndërmarrjes Publike për Rrugë Shtetërore, Ejup Rustemi dhe Paolo Orisni, drejtor i Kompanisë “IRD Engineering”, e përzgjedhur si firmë këshilluese për mbikëqyrjen e transaksioneve, nënshkruan marrëveshjen nën prezencën e kryeministrit Kovaçevski, zv/kryeministrit Artan Grubi si dhe ministri i Transportit dhe Lidhjeve, Bllagoj Boçvarski.

   

  Korridori 8 lidh Detin Adriatik me Detin e Zi. Ky korridor nis ...

 • Deputetët bullgarë miratuan deklaratën për Maqedoninë e Veriut, dënojnë manifestimet antibullgare

  2 Shkurt, 2023

  Parlamenti BullgarKuvendi Popullor i Bullgarisë miratoi sot një deklaratë “duke dënuar manifestimet antibullgare në Republikën e Maqedonisë së Veriut”. Deklarata u mbështet nga 185 deputetë, ndërsa një abstenoi, transmeton “BTA”.

  Në Parlament janë dorëzuar katër draft deklarata, nga GERB-SDS, “Vazhdojmë me ndryshimet”, “Bullgaria Demokratike” dhe “Rilindja”, në bazë të të cilave është përgatitur dhe votuar drafti i përbashkët i propozuar ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"