• Maqedoni, prokurorja Janeva në zyrat e DSK

  20 Tetor, 2016

  janevaNë Maqedoni, një ekip i Prokurorisë së Posaçme e kaloi natën në zyrat e Drejtorisë për Zbulim dhe Kundërzbulim (DSK) në pritje të qasjes tek dokumenta që kanë të bëjnë me përgjimet në masë të bisedave telefonike.

  Të mërkuren, kryeshefja e Prokurorisë së Posaçme, Katica Janeva e cila hyri në DSK për të hetuar çështjen, tha se DSK po krijon ...

 • Prokuroria Speciale zbarkoi në Ministrinë e Kulturës, konfiskohen dokumente për “Shkupi 2014”

  19 Tetor, 2016

  euro-shkupiProkuroria Speciale Publike (PSP), me urdhër të Gjykatës, dje ka  konfiskuar dokumentacion nga Ministria e Kulturës për lëndë që ka të bëjë me “Shkupi 201”, mësonBIRN, transmeton Portalb. Sipas informata jo-zyrtare, bëhet fjalë për dokumentacion për tender me vlerë prej rreth 1 milion euro për ndërtimin e Muzeut të Luftës Maqedonase.

  Sipas marrëveshjeve të cilat janë të dokumentuara ...

 • “Qymoja” ministër, harxhime skandaloze, punësime “fantome”, hotele luksoze, dreka e darka

  19 Tetor, 2016
  abdilaqim-ademiRaporti i Revizionit   në Ministrinë së Arsimit për vitin e kaluar  ka gjetur njerëz  Fantom , harxhime joracionale, shpenzimet pa masë në  hotele, benzinë si dhe dhe restorante.Të punësuarit  kanë harxhuar për taksi  jashtë orarit të punës, nuk janë gjetur  librat e përkthyera  të literaturës profesionale,  të punësuar Fantom që qytetarëve u kanë shpenzuar rreth 200 000   euro ...
 • Sela, Ostreni dhe Memedi e nënshkruajtën marrëveshjen për koalicion në zgjedhje

  19 Tetor, 2016

  marreveshjaËshtë arritur marrëveshje mes partive opozitare LR – PDSH, UNITETI dhe RDK, për koalicion në zgjedhjet e parakohshme parlamentare të parapara që të mbahen më 11 dhjetor, raporton Portalb.

  Me këtë rast, sot është krerët e partive, Ziadin Sela, Gëzim Ostreni dhe Vesel Memedi e kan nënshkruar marrrëveshjen për koalicion. Për pikat e marrëveshjes dhe platformën e koalicionit, Portalb do ua sjellë ...

 • Shpërndahet Parlamenti i Maqedonisë

  17 Tetor, 2016

  parlamenti-rmParlamenti i Maqedonisë u shpërnda me propozimin e Lidhjes Social Demokrate të opozitës dhe të partive më të vogla në aleancë me të, për t’i hapur kështu rrugën zgjedhjeve të planifikuara për më 11 dhjetor.

  Me 110 vota për dhe asnjë kundër parlamenti vendosi për shpërndarje.

  Lidhja Social Demokrate vlerësojnë se vendi për 10 vjetët e fundit po jeton në një ...

 • Mbajtja e zgjedhjeve – domosdoshmëri për Maqedoninë

  15 Tetor, 2016

  Komisioneri i BE Johannes Hahn kërkon në Shkup që kushtet e zgjedhjeve të realizohen plotësisht. Qytetarët duhet të marrin pjesë lirshëm në to.

  hahn-1Komisioneri i Bashkimit Evropian për Politikë të Fqinjësisë dhe Negociata për Zgjerim, Johannes Hahn, vizitën e tij në Shkup e filloi me një takim me kryeministrin teknik të Maqedonisë, Emil Dimitriev. Qëllimi i vizitës së Eurokomisionerit Hahn ...

 • Komisioneri Hahn viziton Maqedoninë

  15 Tetor, 2016

  hahnKomisioneri Europian për Zgjerim dhe Fqinjësi të mirë, Johannes Hahn ishte për një vizitë në Shkup ku u takua me drejtuesit kryesorë politikë dhe shtetërorë, të cilëve u kërkoi që të zbatohen reformat dhe të krijohen kushte për zgjedhje të lira në dhjetor të këtij viti.

  Ai u bëri thirrje të rinjve që të dalin sa më shumë në votime ...

 • Eurodeputeti godet politikanët në Maqedoni: Gjeni avokatë të mirë!

  13 Tetor, 2016

  vajgel

  “Disa politikanëve në Maqedoni veçmë u kam rekomanduar të gjejnë avokatë të mirë”, ka deklaruar eurodeputeti Ivo Vajgël, në një takim në Bruksel, me përfaqësues të mediumeve dhe të shoqërisë civile nga Maqedonia.

  të gjejnë avokatë të mirë”, ka deklaruar eurodeputeti Ivo Vajgël, në ...

 • Sela i përgjigjet pozitivisht inicijativës së Shoqatës së të burgosurve dhe përndjekurve politik

  11 Tetor, 2016

  shpetimLR-PDSH i përgjigjet pozitivisht inicijativës së Shoqatës së të burgosurve dhe të përndjekurve politik për bashkrendim të forcave opozitare jashtparlamentare e cila i ftoi të gjitha partitë opozitare shqiptare, disa ditë më parë.

  Më poshtë lexoni përgjigjen e kryetarit të LR-PDSH, Ziadin Sela:

  Tani është koha që kësaj politike të mbrapshtë të këtij pushteti, që përmes sistemit të tyre politik të ...

 • Prokuroria Speciale gati “Monstrën“, “Sopotin”, familjarët apelojnë të miratohen ligjet

  7 Tetor, 2016

  monstraProkuroria Speciale ka kompletuar rastet “Monstra” “Sopoti” dhe rasti i “Martin Neshkovskit”, kurse po pret votimin e ligjit, për të mbrojtur dëshmitarët që duan të dëshmojnë për këto raste. Kështu deklaroi anëtari i këshillit qendror të LSDM-së, Muhamed Zeqiri.

  “Dhe tani, Katica Janeva, thotë, e kanë kompletuar rastin “Monstra”, rastin “Sopoti” dhe rastin “Neshkovski”, janë 3 raste shumë të ndjeshme. ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"