• MAQEDONIA QANË MOTI PËR PROTEKTORAT

  7 Tetor, 2016

  Interesante, kjo puna jonë e shqiptarëve. I gjithë populli shqiptar, i madh e i vogël merret me “politikë madhore”. Fenomen i çuditshëm, që nuk ndodhë askund në botë. E, asnjëri nga këto kalorës të arratisur nuk ka talent e prirje të paguhet nga shteti për politikë. Ato që paguhen për politikë, merren me biznese personale, familjare e miqësore. E, ato që nuk paguhen për këtë punë shtetërore (populli), merren me ...

 • Hetimi i rastit “Monstra” peng i partive në pushtet

  5 Tetor, 2016

  make-donijaRasti “Monstra” i dënimit të gjashtë shqiptarëve me burg të përjetshëm për vrasjen e pesë maqedonasve, pesë vite e gjysmë më parë, pranë një liqeni artificial në Smillkovcë të Shkupit, vështirë të rikthehet për hetim nga Prokuroria Speciale, pas hedhjes poshtë të një kërkese të saj për ndryshime në ligjin për dëshmitarët e mbrojtur.

  Veç këtij rasti, prokuroria nuk do ...

 • Alarmohet përmes muzikës për helmimin e Tetovës

  3 Tetor, 2016

  ndotja-tetove-muzikeArtistët tetovarë kanë protestuar në mënyrë të veçantë kundër ndotjes dhe deponisë së plehrave. Në mes të mbeturinave ata kanë luajtur suitën “Ajri” të Bahut në shenjë revolte kundër pikës së grumbullimit të plehrave në hyrje të Tetovës.

  Kjo protestë është organizuar nga organizata “Ecoguerilla” në prag të festivalit të filmit dhe poezisë “Ditët e Naimit”, kur pritet shumë ...

 • Ligjvënësi i Parlamentit Evropian Richard Howitt viziton Shkupin

  3 Tetor, 2016

  howittLigjvënësi i Parlamentit Evropian, Richard Howitt, i cili qëndroi të hënën në Shkup u takua me Prokuroren e Posaçme Katica Janeva. Gjatë një konference shtypi, mes tjerash, ai foli edhe për zgjedhjet e pritshme dhe për raportin e progresit të Komisionit Evropian që pritet të dalë brenda muajit.

  Ligjvënësi Howitt, i cili ka qenë raportues për Maqedoninë dhe ndihmës i ...

 • Politizimi i arsimit të lartë shqip në Maqedoni

  1 Tetor, 2016

  seeu-shkupHapja e dy Universiteteve të reja në Maqedoni, “Nënë Tereza” dhe “Dame Gruev”, si dhe përzgjedhja e stadit drejtues kryesisht me emra të politikës, ka nxitur reagime dhe kritika të shumta në opinion mbi vazhdimin e politizimit të arsimit të lartë në vend.

  Reagimet vijnë para së gjithash pas njoftimit të Ministrisë së Arsimit se Universiteti “Nënë Terezë” për rektor, ...

 • Maqedoni, përgatitje për universitetin e ri “Nënë Tereza”

  30 Shtator, 2016

  ministriMinistria e Arsimit në Maqedoni po bën përgatitjet për fillimin e punës së universitetit të ri shtetëror “Nënë Tereza” me mësim në gjuhën shqipe. Ministria ka bërë të ditur se emëron Aziz Pollozhanin në postin e rektorit të këtij universiteti.

  Megjithatë, ende nuk është kompletuar përbërja e mësimdhënësve dhe stafit të universitetit, ndërsa për fillim, procesi do të nisë në ...

 • Nipi i Abdilaqim Ademit në mesin e 10 të pasurve në Maqedoni

  29 Shtator, 2016

  qimaElemdin Ademi, nipi i sekretarit të përgjithshëm të BDI-së, Abdilaqim Ademi është në mesin e 10 shqiptarëve më të pasur në Maqedoni.

  Ai figuron në këtë listë të përpiluar nga kompania evropiane për pasuri “X Welt”, si pronar i kompanisë Screenmedia, kompanisë ndërtimore Eurovia, dhe aktivitete tjera, që sipas mediave kanë lidhur me këtë edhe emrin e Abdilaqim Ademit, që ...

 • Maqedoni: Padi për shpërdorim detyre ndaj katër zyrtarëve

  28 Shtator, 2016

  cekici-i-drejtesise-dhe-paretProkuroria Speciale e Maqedonisë ka ngritur edhe një padi të re ndaj zyrtarëve, nën akuzën e shpërdorimit të detyrës. Për keqpërdorim financiar akuzohen tre drejtues të Agjencisë për Siguri dhe Kundërzbulim dhe një zyrtar i Ministrisë së Punëve të Brendshme, të cilët gjatë procedurave të blerjes së disa pajisjeve nga Britania e Madhe kanë përvetësuar mbi 860 mijë euro.

  Prokurorja ...

 • Tetova në alarm, Gruevski toleron “Jugohromin”, ministri i BDI-së heshtë

  27 Shtator, 2016

  jugohrom“Deri në prill të vitit 2016 duhet t’i plotësonin standardet, ajo ishte vendimi i qeverisë që u soll para dy viteve, përderisa ajo nuk respektohet, do të merën masa ligjore”, u shpreh Vlladimir Peshevski, zëvendëskryeministër.

  Këtë deklaratë zëvendëskryeministri Peshevski e kishte dhënë në dhjetor të vitit të kaluar, i pyetur se çfarë do të ndërmerret nëse kombinati metalurgjik “Jugohrom” nuk ...

 • OBSH: Ndotja e ajrit shkakton 6,5 milionë vdekje në vit

  27 Shtator, 2016

  jugohromiNjë raport i ri nga Organizata Botërore e Shëndetësisë thotë se më shumë se 90 për qind e popullsisë së botës është e ekspozuar ndaj ndotjes së ajrit, gjë që kontribuon në një numër problemesh shëndetësore. Të dhënat e reja të publikuara sot nga agjencia e OKB-së tregojnë se problemi është më i përhapur në qytetet e mëdha, por ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"