• Gruevski sot duhet të paraqitet para komisionit anketutes

  14 Dhjetor, 2015

  gruevskiIsh ministrja e brendshme Gordana Jakullovska do të dëshmojë sot në orën 11.00 para Komisinoit Anketues për përgjimet, ndërsa kryeministri Nikolla Gruevski duhet të dëshmoj sot rreth orës 12.00.

  Seancat e planifikuara deri më tani kanë dështuar sepse nuk janë shfaqur si dëshmitar Zoran Stavreski, Martin Protugjer dhe Sasho Mihajllkov. Vetëm Gruevski dhe Stavreski kërkuan shtyrjen e afateve të përcaktuara ...

 • Kritika Tiranës dhe Prishtinës, Ivo Vajgl: Mister, çfarë ndodhi në Kumanovë

  14 Dhjetor, 2015

  IVO-VAJGLIvo Vajgl është një eurodeputet slloven, por lidhjet me shqiptarët dhe Shqipërinë i ka të hershme. Pasi rrëfen këtë raport, në cilësinë e raportuesit për Maqedoninë në Parlamentin Europian, ai flet për ngjarjen e Kumanovës, ku nuk nguron të qortojë si Tiranën, edhe Prishtinën.

  Ivo Vajgl, eurodeputet slloven: Me lopata, një nga një po shkojmë, ...

 • Rasti i “Kumanovës”: Familjarët: Të dënohen policët që rrahën të burgosurit

  12 Dhjetor, 2015

  KUMANOVAPas dhunës policore ndaj të akuzuarve për rastin e “Kumanovës”, kanë reaguar familjarët e të burgosurve. Ata përmes një reagimi me shkrim kanë shprehur shqetësimin e tyre për sjelljen brutale të policisë gjatë transferimit të të burgosurve në gjykatë, transmeton SHENJA. Ata gjithashtu kërkuan që policët urgjentisht të dënohen.

  “Ne familjarët e te paraburgusurve të rastit të Kumanovës jemi tejet ...

 • Rasti i Kumanovës, mbrotja paralajmëron bojkotin e gjykimit

  11 Dhjetor, 2015

  akuzuarit kumanovaTë akuzuarit në rastin “Lagja e trimave” kërcënojnë se do të bojkotojnë seancat gjyqësore, nëse institucionet nuk u garantojnë sigurinë. Kërcënimi vjen pas rasteve të shumta të ushtrimit ët dhunës ndaj tyre. Kërcënimi i tyre u artikulua sot nga avokatja mbrojtëse e disa prej të paraburgosurve, Artene Ademi-Iseini.

  Avokatja Iseini ka dorëzuar tashmë edhe shkresë në MPB, Ministrinë e ...

 • Përgjimet, komisioni hetimor në ngërç

  11 Dhjetor, 2015

  MijallkovAktorët e dyshuar të skandalit nuk paraqiten për të dëshmuar. Sot ftesës së komisionit nuk iu përgjigj as ish-shefi i shërbimit sekret Sasho Mijallkov

  Komisioni hetimor në parlamentin e Maqedonisë për skandalin e përgjimeve nuk po arrin të funksionojë ashtu siç është planifikuar, për shkak se deri më tani aty nuk janë paraqitur për të dëshmuar aktorët ...

 • Orav: Jeni me rekomandim të kushtëzuar, mos rrezikoni

  10 Dhjetor, 2015

  OravPas shkeljes së një sërë afatesh nga Marrëveshja e Përzhinws, ambasadori i BE-së në Maqedoni Aivo Orav i kujtoi klasës politike edhe një herë detyrimet që ka për të përmbushur. Ai kujtoi tërthorazi, se Maqedonia nuk do të donte të humbte edhe rekomandimin, pas kushtëzimit që iu vendos në Raportin e Progresit.

  “Rikujtoj se nuk ka më kohë të mbetur ...

 • ‘Përgjimet’, Protugeri dhe Stavrevski nuk u paraqitën për dëshmi

  10 Dhjetor, 2015

  komisioni hetimorAs shefi i kabinetit të kryeministrit Gruevski nuk u paraqit në komisionin hetimor parlamentar për të dhënë dëshminë e tij. Ndërkaq, pas anulimit edhe nga kryeministri një ditë më parë, zyrtarisht nga komisioni thanë se Gruevski do të paraqitet në 14 dhjetor, në orën 12, ndërkohë që për sa i përket zv/kryeministrit Stavrevski, ai do të dëshmojë në ...

 • Ambasadori Bailey, studentëve: Nëse doni ndryshim, ngriteni zërin!

  10 Dhjetor, 2015

  Amb Jess BaileyAmbasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Jess Bailey, iu bëri thirrje studentëve të Republikës së Maqedonisë që të ngrisin zërin për të drejtat e tyre.

  Ai tha se në Maqedoni, mundësia për veprim është gjithandej, prandaj ftoj studentët që të angazhohen gjatë zgjedhjeve, të raportojnë parregullsitë dhe korrupsionin në autoritetet kompetente ose ne media.

  “Mënyra e vetme që të ...

 • Tetova po thith helm dhe jo ajër

  9 Dhjetor, 2015

  protesta eco tetoveTetova mbrëmë dhe sot në mëngjes ka qenë sërish vendbanimi më i ndotur, pasi që grimat PM  ishin 798 mikrogram. Kjo shifër është shqetësuese dhe se alarmi është ndezur për Tetovën, pasi që qytetarët po thithin helm dhe jo ajër. Sipas këtyre shifrave, ndotja është 14 herë më e lartë sa niveli i zakonshëm.

  Një baze e huaj ...

 • Dyshime për fshehjen e provave për Kumanovën

  9 Dhjetor, 2015

  kumanova autoblindiEkspertët për çështje juridike kritikojnë procesin e gjykimit të të akuzuarve të rastit të Kumanovës.

  Sipas Osman Kadriut dhe Mersim Pollozhanit, gjykata po zvarritë dhe qëllimisht po mban në fshehtësi provat që ligjërisht duhej të paraqiten para të akuzuarve dhe avokatëve të tyre. Madje, Pollozhani dyshon se fshehja e provave i referohet faktit se shteti nuk posedon fare provat ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"