• Në Ohër priten investime nga Katari

  4 Nentor, 2017

  OhriA fitoi Ohri një Subrata Roj të ri? Kjo është pyetja aktuale për shkak të takimit të kryetarit të ri të komunës së Ohrit, Jovan Stojanovski me sheikun e Katarit, Al Thani. Siç kishin njoftuar nga komuna, sheiku ka qenë i interesuar të investojë në turizmin e Ohrit, ndërsa i janë prezantuar më shumë lokacione të lira për ndërtimin ...

 • “Aleanca për Shqiptarët nuk largohet nga qeveria”

  31 Tetor, 2017

  aleanca-për-shqiptarëtTreshja e koalicionit qeveritar, LSDM, BDI dhe Aleanca për Shqiptarët, do të vazhdojë të mbetet e njëjtë. Zyrtarisht nga Qeveria deklaruan se në këtë institucion nuk ka pasur dhe nuk do të ketë një debat të tillë, duke na adresuar për përgjigje te partitë. Nga partia e Ziadin Selës përsërisin qëndrimin e tyre se janë të përcaktuar për reforma ...

 • Nëntori, muaji i gjykimeve të “nxehta” në Maqedoni

  31 Tetor, 2017

  Grupi-i-Kumanoves-ne-gjykate-Procesi gjyqësor për “Lagjen e Trimave”, para përmbushjes së dy viteve nga ngritja e aktakuzës, në fillim të muaji nëntor pritet të marrë fund, shkruan gazeta KOHA.

  Caktimin e miratimit të aktgjykimit, Gjykata Penale e Shkupit për këtë lëndë e ka paraparë ta kumtojë me datë 2 nëntor. Lënda gjyqësor për ngjarjet e Kumanovës, që ndodhën në prill dhe maj ...

 • OSBE/ODIHR: Balotazhi në Maqedoni, kryesisht demokratik

  30 Tetor, 2017

  zgjedhjet kutiteMisioni vëzhgues i OSBE/ODIHR balotazhin e së dielës e ka vlerësuar kryesisht demokratik, por me disa parregullsi të regjistruara në disa qendra të votimit si presione ndaj votuesve, tentime për blerje të votës, votimi familjar e parregullsi tjera më të vogla. Përkundër kësaj, dita e zgjedhjeve sipas misionit vëzhgues është menaxhuar mirë, kurse publikimi ...

 • Maqedoni: Kontestime të rezultateve në zgjedhjet e balotazhit

  30 Tetor, 2017

  zgjedhjet fletvotimeLSDM dhe BDI shpallin fitoren në zgjedhjet lokale të së dielës. 35 komuna të Maqedonisë dolën në balotazh. LSDM dhe VMRO-DPMNE garuan në 20 komuna ndërsa partitë shqiptare në 15 komuna.

  35 komuna të Maqedonisë dolën në balotazh të dielën. LSDM dhe VMRO-DPMNE garuan në 20 komuna ndërsa partitë shqiptare në 15 komuna. Partitë politike ishin të parat që ...

 • LSDM e BDI shpallin fitoren në zgjedhjet komunale

  30 Tetor, 2017

  zgjedhjetLidhja Social Demokrate dhe Bashkimi Demokratik për Integrim po festojnë fitoren pas balotazhit të së dielës në zgjedhjet vendore.

  BDI-ja shpalli fitoren e kandidatëve të saj për kryetarë komunash në Tetovë, Strugë, Çair, Dibër të madhe, Likovë, Tearcë, Dollnen, ndërsa në raundin e parë fitoi Kërçovën dhe Pllasnicën, një komunë të vogël pranë Kërçovës.

  Aleanca për Shqiptarët ka fituar Gostivarin dhe ...

 • Maqedoni: Balotazhi i zgjedhjeve lokale

  28 Tetor, 2017

  zgjedhjetBalotazhi për pushtetin lokal të dielën (29.10) zhvillohet në 35 komuna, përkatësisht në 1.517 qendra votimi, ku të drejtë vote kanë 833.710 qytetarë. Në raundin e dytë marrin pjesë 70 kandidatë për kryetarë komunash.

  Raundi i parë i zgjedhjeve u mbajt më 15 tetor, ku u zgjedh kryetari i bashkisë së Shkupit dhe kryetarët e 45 komunave. Në raundin e ...

 • Maqedoni, fotografimi i fletëvotimit në zgjedhje dënohet me 3 deri në 5 vite burg

  27 Tetor, 2017

  fletevotimeNga Ministria e Punëve të Brendshme informojnë se 10 persona që janë ndaluar nga policia ditën e zgjedhjeve për shkak se janë kapur duke fotografuar votën, rrezikojnë të dënohen prej 3-5 vite heqje lirie. Shumica e të ndaluarve gravitojnë në Qytetin e Shkupit dhe ndaj të njëjtëve është ngritur akuzë për shkelje të Kodit Zgjedhor.

  Në rrethin parë të zgjedhjeve ...

 • 5.101 vëzhgues të akredituar për rrethin e dytë të zgjedhjeve lokale në Maqedoni

  27 Tetor, 2017

  osbe-odihrPër rrethin e dytë të Zgjedhjeve lokale në Maqedoni që do të mbahen më 29 tetor Komisioni Shtetëror i Zgjedhjeve ka akredituar 5.101 vëzhgues vendor dhe të huaj, si dhe 20 gazetarë të huaj. KSHZ për rrethin e dytë të zgjedhjeve ka akredituar numër shtesë të vëzhguesve dhe gazetarëve.

  Nga vëzhguesit vendor numër më të madh të vëzhguesve ka MOST ...

 • Shkupi do të bëhet me stacion filtrues për ujëra të zeza

  27 Tetor, 2017

  Precistitelna-stanicaQeveria e Republikës së Maqedonisë në mbledhjen e sotme të 33-të e shqyrtoi dhe miratoi informatën për realizimin e projektit “Stacioni filtrues për ujëra të zeza në Shkup”.

  Është pranuar informata për lidhjen e kontratës dypalëshe për bashkëfinancim të projektit “Përmirësim i infrastrukturës për grumbullimin e ujërave të zeza për Qytetin e Shkupit” mes Komisionit Evropian dhe Qeverisë së Republikës ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"