• Çfarë thotë Skënder Krasniqi për djalin e tij të njohur si Komandant Malisheva

  12 Gusht, 2015

  skender-krasniqiSkënder Krasniqi, babai i Muhamet Krasniqit – Komandant Malishevës gjithashtu ka shprehur shqetësime për skenaret dhe lajmet e lansuara për gjoja tentimit e vetëvrasjes së djalit të tij në burgun e Prilepit. Të afërm të Skënder Krasniqit kanë theksuar se lajmi është pritur me shqetësim të madh dhe se është kërkuar menjëherë ndërhyrja e avokatëve mbrojtës, por edhe faktorëve ...

 • Demiraj: Flisni o politikanë tradhtarë të Maqedonisë, po ju rrihen dhe vriten djemtë!

  11 Gusht, 2015

  dritan-demiraj“Te nderuar bashkekombas! Vellezer Shqiptare! Mbreme ne sheshin “Makedonia” ne Shkupin e trimave, kriminelet te drejtuar nga falangat shteterore sulmojne femije dhe gra te pafashem, deri ne demtime serioze fizike, aq dhunshem njelloj sic goditen njerezit nga Shteti Islamik ne Irak. 

  Deri kur politikanet tradhetare te Shqiptareve te Maqedonise do te rrine pa folur, reaguar, pa kundershtuar dhe pa i ...

 • “Komitët” sulmojnë disa shqiptarë nga Batinca e Shkupit

  10 Gusht, 2015

  shqiptar te rahurRikthehen incidentet e përgjakshme nëpër rrugët e Shkupit, ku në shënjestër sërish ishin disa të rinj shqiptarë. Pas ndeshjes midis Vardarit dhe Shkupit, dhjetëra persona kanë qenë cak i sulmit të huliganëve të cilët kanë goditur gjithçka që u dilte përpara duke mos kursyer as gratë e fëmijët. Burhan Ismaili, nga fshati Batincë i Shkupit I cili ...

 • 102 vjet nga copëtimi i trojeve shqiptare

  29 Korrik, 2015

  konferenca-e-londresKonferenca e ambasadorëve në Londër, mbajtur në 1912-1913 dhe njohur ndryshe edhe si “Konferenca e Paqes në Londër”, ishte një takim ndërkombëtar i gjashtë Fuqive të Mëdha të asaj kohe (Britania e Madhe, Franca, Gjermania, Austro-Hungaria, Rusia dhe Italia).

  Këto fuqi u mblodhën në dhjetor 1912 si pasojë e sukseseve të ushtrive të Ligës ballkanike kundër Perandorisë Osmane ...

 • Grupi i punës mblidhet sërish sot

  28 Korrik, 2015

  zaevPas tri orë diskutimesh ka përfunduar mbrëmë takimi i katër partive me përfaqësuesit e BE-së dhe OSBE-së. Pas takimit, asnjëra nga palët nuk ka dhënë deklaratë zyrtare për rezultatin e bisedimeve.

  Vetëm Përfaqësuesi i BE-së Pieter Van Hout pas takimit tha se ishte optimist që bisedime do të ketë edhe sot pasdite.

  Gjatë takimit të djeshëm supozohet se është biseduar për ...

 • Ndërkombëtarët nuk e duan asnjë nga ministrat aktual në qeverinë kalimtare

  28 Korrik, 2015

  qeveria bdiDiplomatë europerëndimor në Shkup  në qeverisjen e ardhshme nuk duan  asnjë nga ministrat aktual, sepse ata janë pjesë e skandaleve qeveritare dhe të një kabineti të korruptuar dhe kriminalizuar, që u zbardh me materialet e përgjimeve .

  “Asnjëri nga ministrat aktual nuk duhet të jetë pjesë e qeverisjes së përkohshme. Qeveria e re duhet të përbëhet nga njerëz kompetent ...

 • Zaev dosjen e “Monstra” do t’ia jap Prokurorit Special

  27 Korrik, 2015

  zaevLideri i LSDM-së, Zoran Zaev ka folur sërish për publikimin e materialeve të përgjimeve lidhur me rastin “Monstra”, që ka të bëjë me vrasjen e pesë maqedonasve, për të cilën vepër u dënuan 7 shqiptarë me burgim të përjetshëm.

  Zaev në intervistën për portalin MKD i pyetur se a do të publikoni përgjimet për “Monstra” edhe përkundër marrëveshjes politike, ai ...

 • Këtë javë më ngrohtë, temperaturat mbi 40 gradë Celsius

  27 Korrik, 2015

  termometriMot më i ngrohtë me temperatura mbi 40 gradë Celsius sipas paralajmërimeve të Drejtorisë për punë hidrometeorologjike, na presin gjatë kësaj jave.

  Moti sot do të jetë kryesisht me diell dhe më i nxehtë, me vranësira mesatare dhe me erë të dobët nga drejtimi i ndryshueshëm. Në pjesët lindore janë të mundshme reshje të përkohshme të shiut me bubullima të ...

 • Vritet me 5 plumba zyrtari i BDI-së në Strugë, kapet autori

  25 Korrik, 2015

  Artan Musliu alisa Argetim AsaniPërgjaket sërish Partia Bashkimi Demokratik për Integrim, brenda dy ditësh. Pas vrasje së ndodhur ditën e enjte, vritet sot me pesë plumba zyrtari i BDI-së në Strugë, Artan Musliu (Argëtim Asani).

  Ngjarja tragjike mësohet se ka ndodhur rreth orës 13:20. Incidenti u bë me dije filimisht nga mediat, ndërsa më pas u konfirmua edhe nga Ministria ...

 • A mundet prokurori special ta çojë Gruevskin pas hekurave?

  25 Korrik, 2015

  gruevskiProkurori special ka dëshmi dhe materiale të mjaftueshme për ngritjen e padive penale kundër kryeministrit maqedonas Nikolla Gruevski dhe njerëzve të afërt të tij, të përfshirë në përgjimet e publikuara që diktojnë vepra të mundshme penale.

  Kështu vlerëson kreu i LSDM-së, Zoran Zaev, në një intervistë për të përjavshmen “Fokus”. Ai shprehet i bindur se prokurorit special i mjaftojnë tre ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"