• Ish-kryeministri Gruevski merret në pyetje

  10 Qershor, 2016

  Gruevski

  Ish-kryeministri maqedonas, Nikolla Gruevski, është marrë në pyetje nga Gjykata penale e Shkupit lidhur me përfshirjen e tij në rrënimin e një objekti të një afaristi, rast ky që ishte pjesë e asaj që njihet si aferë e përgjimeve.

  Gruevski në pyetje është marrë nga prokurorët e prokurorisë speciale e themeluar për hetimin e dhjetëra zyrtarëve të përfshirë në vepra ...

 • Juratoviç: BE të pozicionohet qartë për Ballkanin Perëndimor

  9 Qershor, 2016

  Komisioni i Politikës së Jashtme në Bundestagun gjerman pati në rend të ditës (08.06) edhe zhvillimet në Maqedoni. Për DW flet deputeti socialdemokrat Josip Juratoviç.

  deputeti JosipDW: Në rendin e ditës të Komisionit parlamentar për Politikën e Jashtme ishte edhe gjendja aktuale në Maqedoni, çfarë të reje ka pas bisedimeve të zhvilluara?

  Josip Juratoviç: Për fat të keq nuk ka detyrimisht ...

 • Johannes Haindl: Riafirmoni marrëveshjen e Përzhinos

  9 Qershor, 2016

  I ngarkuari i posaçëm i Gjermanisë për të ndihmuar në zgjidhjen e krizës në Maqedoni Johannes Haindl brenda një muaji e vizitoi për herë të tretë Maqedoninë. Ai theksoi rëndësinë e zbatimit të marrëveshjes së Përzhinos.

  Johannes Haindl“Ka dalje për krizën politike, dhe ky është lajmi i mirë. Është këtu marrëveshja e Përzhinos. Lajmi i keq është se procesi është ...

 • Ivanov, anulon vendimin për faljen

  6 Qershor, 2016

  ivanovPresidenti i Maqedonisë, Gjorge Ivanov, anuloi të hënën faljet që ai kishte dhënë për 34 zyrtarë të implikuar në një skandal përgjimesh qëka shkaktuar trazira politike në atë vend, duke plotësuar kështu kërkesat nga opozita, Bashkimi Evropian dhe Shtetet e Bashkuara.

  Në një marrëveshje të ndërmjetësuar nga Bashkimi Evropian vitin e kaluar,partitë politike në Maqedoni u pajtuan për mbajtjen e ...

 • The Indenpendent: Në Maqedoni keq e më keq

  3 Qershor, 2016

  protestat mkTimothy Less, Drejtor i Nova Europa – konsulenca të riskut politik në një analizë  në ”The Independent” vlerëson se Maqedonia është një vend i farvër dhe me institucione të dobëta, pa traditë demokratike dhe me trashëgimi të pakënaqësive etnike, që tani ka ngelur të mbrojë veten në një botë të rrezikshme.

  Sipas tij, zhvillimet në këtë vend janë duke u bërë ...

 • Lube Boshkovski lirohet nga burgu

  3 Qershor, 2016

  Ish-ministri i brendshëm dhe kryetari i partisë të Bashkuar për Maqedoninë është liruar sot nga burgu. Lajmi bëhet i ditur nga “Fokus”, që thekson se së shpejti do të jap detaje për lirimin e tij.

  Ai vuajti 5 vite burg, pasi që më 5 qershor 2011 u arrestuar para një restoranti ekskluziv në qendër të Shkupit, për financim të paligjshëm të fushatës zgjedhore. Rasti i tij u notua edhe nga Departamenti ...

 • Së shpejti formohet qeveri e re, ministra do të ketë edhe LSDM-ja

  3 Qershor, 2016

  Sipas tij Shumë shpjet do ët formohet qeveri e re ku do të marrë pjesë edhe opozita ku ministrat tonë nuk do të mund të kenë obstruksione në çdo hap.
  Stevo Pendarosvki para protestuesve vlerësoi qëndresën e jashtëzakonshme që ata kanë bërë gjatë këtyre dy muajve të fundit kundër kësaj qeverisje diktatoriale.
  Pendarovski deklaroi se nuk ka kurrfarë dileme në suksesin e “Revolucionit të Larmë” dhe se sipas tij tashmë ...

 • Komandant Hoxha tregon se kush dha urdhër për ti sulmuar djemtë e UÇK-së në Kumanovë

  31 Maj, 2016

  xhezair shaqiriXhezair Shaqiri, i njohur si komandant Hoxha sërish ka komentuar rastin e Kumanovës dhe vendimin qeveritar për ti nderuar policët e rënën më 9 maj në Lagjen e Trimave në Kumanovë, njofton agjencia e lajmeve INA.


  Ai madje nuk habitet me vendimin e VMRO-BDI për ngritjen e përmendoreve policëve të vrarë në Kumanovë.

  “Unë nuk po vërej skandal në ...

 • Sërish shtyhet gjyqi për Kumanovën, nuk u lejuan avokatët dhe të dyshuarit

  31 Maj, 2016

  gjykimi i kumanovesProcesi gjyqësor për Lagjen e Trimave nuk filloi edhe sot edhe pas shtyrjes së tri seancave me radhë.

  Në Gjykatën Supreme nuk u lejua që të hyjnë avokatët dhe të dyshuarit e këtij rasti.

  Paraprakisht aty arritën të hyjnë vetëm prokurorët që hynë aty përmes korridoreve të Gjykatës Themelore. Gjykimi është shtyer për 6 qershor. (ina)

 • Beqiri: Agjenti iranian pastron paratë e djalit të ministrit të brendshëm Çavkov

  31 Maj, 2016

  zahir beqirZahir Beqir , i njohur si Çaushi i akuzuar në procesi kryesor “Fabrika e aferave” për letërnjoftime false ka drejtuar akuza ndaj djalit të ministrit aktual të MPB-së, për pastrim parash me një agjent Iranian.

  Sipas Beqirit, agjenti Iranian Majkl Civik që jeton në Strumicë, përmes një kompanie në Honkong po pastron para për Ivan Çavkovin, djalin e ministrit ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"