• Maqedonas apo bullgarë? Sofja kërkon të flasë, ligji favorizon Shkupin

  3 Tetor, 2017

  ditmirDebati mbi projekt-ligjin për pakicat kombëtare, ka hasur kundërshtitë e tij nga Bullgaria. Përfaqësia diplomatike e Sofjes i është drejtuar zyrtarisht me një email Kuvendit të Shqipërisë, ku kërkon të jetë pjesë e tryezës së diskutimit që do të mbahet të martën.

  Kërkesë kjo, e cila është pranuar dhe dy përfaqësues të Ambasadës Bullgare do ...

 • Fjalimi i rrallë i Gjergj Kastriotit në shtratin e vdekjes, botuar në Gjermani 238 vjet më parë

  2 Tetor, 2017

  Gjegj Kastrioti

  549 vjet më parë vdiq Heroi Kombëtar i Shqiptarëve, Gjergj Kastrioti Skënderbeu.

  Ai lindi në vitin 1405 dhe ishte fëmija i parafundit në familjen me shumë fëmijë të Gjonit e të Vojsavës. Këta kishin katër djem (Stanishën, Reposhin, Konstandinin e Gjergjin) dhe pesë vajza (Marën, Jellën, Angjelinën, Vlajkën e Mamicën).

  Kur lindi Gjergji, i ati Gjon Kastrioti, ishte sundimtar i ...

 • “Turqia mbetet prioritet në politikën e jashtme për Maqedoninë”

  29 Shtator, 2017

  “Turqia mbetet prioritet në politikën e jashtme për Maqedoninë”Turqia ka qenë dhe do të jetë në majën e prioriteteve të jashtme politike të Maqedonisë. Vëllimi i investimeve të huaja nga Turqia në Ballkan dhe Maqedoni është i konsiderueshëm, por ende ekziston hapësirë për përmirësim, u vlerësua në panel diskutimin që mbrëmë në Shkup e organizoi Shoqata e studentëve të diplomuar nga universitetet e ...

 • Shtyhet sërish procesi gjyqësor ndaj Gruevskit

  28 Shtator, 2017

  GruevskiPër të gjashtën herë me radhë, Gjykata Penale në Shkup ka shtyrë rastin, që në opinion njihet si “Shuplakat”,me ç`rast në bisedat e përgjuara dëgjohet se si ish-kryeministri Nikolla Gruevskiurdhëron që të goditet me shuplakë kryetari i Komunës Qendër, Adrej Zhernovski. Ky rast kishte ndodhur në ditën kur ishte caktuar debati për ndryshimin e planit ...

 • Maqedonia dhe Greqia në pikën zero në kontestin rreth emrit

  28 Shtator, 2017

  greqi-maqedoniZgjidhja e kontestit më të madh që ka Maqedonisë me shtetet fqinje, përkatësisht atij të çështjes së emrit që kontestohet nga Greqia, mbetet vetëm në deklarata politike, përderisa nuk ka ndonjë propozim konkret nga palët.

  Ndërmjetësuesi i Organizatës së Kombeve të Bashkuara, Mathhew Nimetz ka paralajmëruar se nga fundi i këtij viti apo në fillim të vitit 2018 mund të ...

 • Gjykata Penale përsëri refuzon “bombat” në rastet “Toplik”, “Tenderët” dhe “Tortura”

  27 Shtator, 2017

  Gjykata-PenaleGjykata Penale me kërkesë të mbrojtjes refuzoi që bisedat telefonike të përdoren si dëshmi në rastet e PSP-së, “Tenderët”, “Toplik” dhe “Tortura”.

  Në arsyetim shkruan se bisedat telfonike nuk pranohen së dëshmi, pasi janë të siguruar në mënyrë jolidjore dhe në kundërshtim me Kushtetutën, përcjell Telegrafi Maqedoni.

  Në rastin “Tenderët” e akuzuar është ish-ministrja e Kulturës, Elizabeta Kançeska-Milevska, për manipulime me ...

 • Zgjedhjet lokale: LSDM dhe VMRO joshin votuesit shqiptarë

  26 Shtator, 2017

  zgjedhjetPartitë politike në Maqedoni janë përfshirë nga ethet e fushatës për zgjedhjet lokale të 15 Tetorit. Janë zgjedhjet e para që organizohen nga qeveria e re pas krizës së rëndë, që kaloi Maqedonia në tre vitet e fundit.

  Gara politike në Maqedoni ka filluar. Kreu i BDI-së, Ali Ahmeti ka theksuar se kandidatët e partisë së tij kanë projekte të ...

 • Maqedoni, fillon fushata parazgjedhore

  25 Shtator, 2017

  fushata maqedoniSot në Maqedoni ka filluar zyrtarisht fushata parazgjedhore për zgjedhjet vendore që do të mbahen më 15 tetor. Disa prej partive garojnë me kandidatë për kryetarë komunash edhe atje ku dihet se nuk fitojnë për shkak të përbërjes etnike të votuesve, por për të llogaritur në fund votat e përgjithshme të fituara në shkallë vendi. Procesi do të ...

 • Nimetz: Në kohën e duhur do të jap propozim të ri për çështjen e emrit

  23 Shtator, 2017

  Matthew-NimetzMarrëdhëniet ndërmjet Greqisë dhe Maqedonisë gjatë muajve të fundit janë përmirësuar dukshëm dhe ka vullnet nga të dyja palët për gjetjen e zgjidhjes për çështjen e emrit, gjë që do ta forcojë stabilitetin e rajonit, vlerësoi ndërmjetësuesi Matthew Nimetz në një intervistë për agjencinë e lajmeve IBNA pas takimit me ministrin për punë të jashtme të Greqisë, Nikos Kotzias ...

 • SHBA i dhuron Maqedonisë ndihma kundër trafiqeve

  22 Shtator, 2017

  pajisje rmShtetet e Bashkuara i dhuruan policisë maqedonase paisje dhe mjete me vlerë prej 207 mijë dollarësh, si ndihmë në luftën kundër kontrabandës dhe trafiqeve të ndryshme.

  Këto paisje, përfshirë kompjuterë, automjete partullimi dhe një automjet terreni, iu dorëzuan policisë nga ambasada amerikane.

  Ambasadori amerikan, Jess Baily tha se paisje të ngjashme i janë dhuruar Maqedonisë për më shumë vite:

  “SHBA janë ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"