• Ivanov nuk e jep mandatin, i kërkon garanci Zaevit

  10 Maj, 2017

  Ivanov zaevPresidenti Gjorge Ivanov i është përgjigjur letrës së kryetarit të Kuvendit për dhënien e mandatit Zoran Zaevit për formimin e qeverisë së re.

  Në letrën e kreut të shtetit thuhet se Ivanov pret nga lideri i LSDM-së të përmbushë premtimin e dhënë se “partnerët e koalicionit do të sigurojnë garanci për forcimin e karakterit unitar të shtetit dhe se ...

 • Rasti i Kumanovës – shkaqet e konfliktit mbeten enigmë

  9 Maj, 2017

  KumanovaEdhe dy vjet pas ngjarjeve të 9 dhe 10 majit të vitit 2015 në Lagjen e Trimave në Kumanovë, mbeten enigmat se çfarë në të vërtetë ndodhi në këtë zonë urbane të këtij qyteti, ku nga luftimet e ashpra mes forcave policore dhe një grupi të armatosur që prezantohej si Ushtria Çlirimtare Kombëtare mbeten të ...

 • The Observer: “Shqipëria e madhe” është realitet

  5 Maj, 2017

  AutochthonousPerëndimi duhet të heqë dorë nga fantazia se paqja afatgjate në Ballkan mund të arrihet me izolimin e Serbisë, por edhe Beogradi duhet të bëjë kompromis e ta njohë Kosovën shtet, ka vlerësuar në The Observer eksperti amerikan për siguri dhe ish-analisti i Agjencisë Kombëtare për Siguri (NSA) John Schindler, transmeton Koha.net.

  Sipas Schindlerit, “Shqipëria e madhe gjithsesi po vjen ...

 • DW para një muaji kishte paralajmëruar struktura paramilitare dhe luftë civile!

  5 Maj, 2017

  sulmet parlamentPërhapja e psikozës së konflikteve është vetëm një flluskë e kotë apo rrezik real në Maqedoni? Opinioni maqedonas pyet: kush qëndron pas të ashtuquajturit “Fronti Patriotik Maqedonas”, ndërsa autoritetet po heshtin. Ministri i Punëve të Brendshme “është në rrugë zyrtare”, ndërsa të tjerët nuk përgjigjen në pyetjet e Deutsche Welles.

  Mediat qeveritare njoftojnë se “qytetarët po mblidhen vullnetarisht dhe ...

 • Takim Xhaferi-Mogherini-Hahn në Bruksel

  4 Maj, 2017

  Xhaferi HahnKryetari i ri i parlamentit të Maqedonisë, Talat Xhaferi ndodhet në Bruksel, me ftesë të përfaqësuesve të lartë të Bashkimit Evropian. Në takimin e tij të parë në selinë e BE-së, zoti Xhaferi u prit nga shefja për politikës së jashtme të Bashkimit Evropian, Federica Mogherini dhe nga Komisioneri për Zgjerim, Johannes Hahn. Po ashtu, në axhendë janë ...

 • Detaje tjera kush është personi që gjakosi Selën

  3 Maj, 2017

  Kire GjorgjievskiDisa portale kanë zbuluar detaje për mashën maqedonase që është parë edhe në video duke e tërhequr zvarrë së bashkur me katër huliganët tjerë, liderin e Lëvizjes për Reforma në PDSH, Ziadin Sela.

  Ai është Kire Gjorgjievski nga Shkupi, dhe ka qenë ish-pjestar i forcave paramilitare maqedonase gjatë luftës së vitit 2001, ndërsa tani punon si shef në Shoqatën Aksionare ELEM ...

 • Roth: “Gruevski e ka humbur çdo kredi të mundshme”

  3 Maj, 2017

  RothInterivistë me sekretarin e shtetit në Ministrinë e Jashtme, Michael Roth. BE i mbështet të gjithë ata që duan t’a drejtojnë Maqednoninë drejt demokracisë, luftës kundër korrupcionit dhe te drejtës ligjore, pohon Roth.

  Deutsche Welle: Katër muaj kanë kaluar nga zgjedhjet ndërsa Maqedonia ende nuk e ka krijuar qeverinë. Të enjten patëm dhunë dramatike në Kuvend dhe shteti ishte shumë ...

 • Zaev për DW: Kjo që bën Gruevski është për të negociuar për amnestinë

  2 Maj, 2017

  ZaevDisa ditë pas së “enjtes së përgjakur“ dhe pas takimit dje me përfaqësuesin e SHBA-së, lideri i Partisë Social-Demokrate flet për hapat e radhës të shumicës paralamentare pas zgjedhjes së kryetarit të paralamentit.

  DW: Si e interpretoni deklaratën e Ivanovit, pas takimit me Hojt Ji që „partnerët e koalicionit të bashkohen dhe të sigurojmë garancionë për unitetin e shtetit, dhe ...

 • Deputetë të VMRO-DPMNE-së bllokojnë zyrën e Talat Xhaferit

  2 Maj, 2017

  XhaferiDeputetë të partisë VMRO-DPMNE e kanë zënë zyrën e kryetarit të parlamentit dhe nuk ia lirojnë atë kreut të sapozgjedhur, Talat Xhaferi. VMRO-ja thotë se zoti Xhaferi nuk u zgjodh në mënyrë të ligjshme. Por, ndryshe mendojnë ekspertët ligjorë në Maqedoni. Ndërkaq, Bashkimi Demokratik për Integrim thotë se po pret që vendimi për zgjedhjen e Xhaferit në krye të ...

 • Ziadi Sela për Strugalajm:U sulmuva nga dhunuesit e parlamentit!

  27 Prill, 2017

  sulmet ne parlamentKryetari i LR-PDSH-së Ziadin Sela në një prononcim për Strugalajm.com konfirmon se edhe ai ka qënë shënjestër e grupit që sulmoi deputetet në parlamentin e Maqedonisë.

  Edhe pse nuk pranoi të flas më shumë detaje Sela konfirmoi se ai ishte rrethuar dhe ndaj të tij është ushtruar dhunën .Sot në Maqedoni ndodhi e paimagjinueshmja ku deputete u sulmuan ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"