• Zaev: Nuk i njoh gjykatat, janë në shërbim të Gruevskit

  1 Korrik, 2015

  zaevPas vendimit të djeshëm të Gjykatës Themelore Shkupi 1 për refuzimin e ankesave të mbrojtjes lidhur me propozim aktakuzën kundër liderit të LSDM-së, Zoran Zaev publikoi ndërprerjen e bashkëpunimit me gjykatat lidhur me rastin “Puçi”, të cilin e quan të montuar politikisht.

  Ai theksoi se nuk do të merr pjesë në seancat gjyqësore lidhur me këtë rast dhe u bëri ...

 • Zaev të hënën vazhdon me publikimin e “bombave” të tjera

  1 Korrik, 2015

  zaevNëse nuk zgjidhet kriza politike në Maqedoni deri të hënën, atëherë Zaev paralajmëron se do të vazhdojë me publikimin e “bombave”.

  “Pozicionet tona janë të qarta dhe nuk mund të lëvizim nga kërkesa për largimin e Gruevskit. Nëse nuk ndodh kjo atëherë nuk mund të krijohen kushte minimale për organizimin e zgjedhjeve fer dhe demokratike. Derisa të mos zgjidhet pika ...

 • Mali Sharr sot shpallet zonë e mbrojtur

  30 Qershor, 2015

  mali sharrNë Institutin për mjedis jetësor dhe shëndet pranë Universitetit të Evropës Juglindore në Tetovë sot do të mbahet prezantim i aktiviteteve për shpalljen e Malit Sharr zonë të mbrojtur.

  Do të prezantohet edhe GEF projekti “Arritje e mbrojtjes së biodiversitetit përmes krijimit dhe menaxhimit efikas me zonat e mbrojtura dhe integrimin e mbrojtjes së biodiversitetit në planifikimin e qëllimit ...

 • Maqedoni, sërish pa marrëveshje takimi i krerëve politikë

  29 Qershor, 2015

  besa ali thaci tradhetarNjë tjetër përpjekje e udhëheqësve politikë në Shkup, për t’i dhënë fund krizës së thellë në të cilën është zhytur vendi, ka dështuar. E vetmja gjë, për të cilën kanë rëndë dakord drejtuesit e 4 partive kryesore, në takimin e së hënës, është që bisedimet të vazhdojnë në ditët në vijim.

  Pas takimit, në emër të VMRO-DPMNE-së, ...

 • Çfar do të ndodh me Maqedoninë dhe Shqipërinë nëse Greqia largohet nga eurozona

  29 Qershor, 2015

  Derisa bota është në pritje të përgjigjes së Bankës Qendrore Evropiane (BQE) për të vazhduar furnizimin e Greqisë me para të freskëta, dhe derisa vijnë deklaratat e shefave të shteteve të eurozonës se Greqia nuk do të dalë nga eurozona, dhe po bëhet thirrje që të negociohet me Athinën, është zbuluar një plan që deri më tani ishte ruajtur mirë dhe që quhet “Operacioni Shqipëria”, që kishte për qëllim parandalimin ...

 • Funksionarët e BDI-së po stolisen me tituj shkencorë

  24 Qershor, 2015

  diplomaSiç mëson INA, janë me dhjetëra funksionarë që duke shfrytëzuar benefitet e pushtetit po pajisen me tituj shkencorë.

  Funksionarët e BDI-së vazhdojnë të stolisen dhe pajisen me tituj shkencor, derisa po vazhdojnë paralelisht mandatet e tyre zyrtare nëpër ministri, komuna, Parlament dhe funksione të tjera.

  Siç mëson INA, janë me dhjetëra funksionarë që paralelisht duke shfrytëzuar benefitet dhe pozitën e pushtetit ...

 • Lajçak: Maqedonia, vendi i vetëm ku është më keq se para 10 viteve

  24 Qershor, 2015

  lajcakMinistri i jashtëm sllovak, Miroslav Lajçak në Luksemburg në Këshillin e ministrave të punëve të jashtme të BE-së, ku u nxorën konkludimet për Maqedoninë, për mediumet përshkroi debatin ministror për Maqedoninë.

  “Duhet hetim i pavarur dhe objektiv. Nëse ajo nuk bëhet atëher është e mundshme që të ketë destabilizim në Maqedoni”-kështu ka deklaruar ministri i jashtëm sllovak, Mirosllav Lajçak për ...

 • BE, thirrje Maqedonisë t’i japë fund krizës

  24 Qershor, 2015

  Këshilli i Ministrave të Jashtëm të Bashkimit Evropian u ka këruar të marten drejtuesve politikë të Maqedonisë që t’i japin fund krizës politike dhe të gjejnë një zgjidhje të qëndrueshme, në bazë të marrëveshjes së 2 qershorit.

  Këshilli ka miratuar konkluzionet për Maqedoninë, duke kërkuar realizimin e shpejtë të reformave dhe hetime mbi veprimet e mundshme kriminale që dalin nga skandali i përgjimeve.

  Ministri i Jashtëm i Letonisë, Edgars Rinkēvičs, vendi i ...

 • Kriza politike: Gruevski të dorëhiqet në tetor, ministrat të kenë mbikëqyrës me të drejtë veto-je

  23 Qershor, 2015

  gruevskiKryeministri aktual Nikolla Gruevski të mbetet në krye të Qeverisë deri në tetor të këtij viti, ndërsa në udhëheqjen e ministrive të kyçen mbikëqyrës me të drejtë veto-je në vendimet e ministrit. Ky është skenari më i përfolur si zgjidhje e mundshme më 29 qershor, në takimin final mes palëve. Sipas burimeve të ndryshme, ky skenar është shqyrtuar edhe ...

 • Aksioni policorë në Kumanovë, Çavkov: Nuk ka nevojë për hetim ndërkombëtarë

  23 Qershor, 2015

  CavkovMinistri i punëve të  brendshme ende nuk e ka lexuar raportin e Komisionit Evropian, ku  qartë thuhet se Drejtoria e Sigurimit dhe Kundërzbulimit në emër të pushtetit i kontrollon bartësit e funksionarëve të larta në Maqedoni. Gjatë vizitës së sotme në Kumanovë Mitko Çavkov megjithatë, tha se ka kuptuar diçka nga mediat rreth vërejtjeve.  Në pyetjet e Alsatit ai ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"