• ‘Grupi i Kumanovës’, përfundoi seanca e sotme gjyqësore

  25 Shkurt, 2016

  policia mkPërfundoi seanca e sotme gjyqësore e “Grupit të Kumanovë”, të akuzuar për ngjarjet e 9 dhe 10 majit në Lagjen e Trimave.
  Në seancën e sotme ka dëshmuar mes tjerash dhe Artizana Fejzullahu, e bija e Fadil Fejzullahut një prej 29 të dyshuarve. Artizana u mor në pyetje gjerë e gjatë mbi rrethanat ë luftimeve, vendndodhjen e babait ...

 • Zgjedhjet parlamentare në Maqedoni me 5 qershor

  24 Shkurt, 2016

  Parlamenti i rmMe 83 vota pro dhe 3 kundër deputetët e Parlamentit të Maqedonisë kan miratuar vendimin për çfuqizimin e vendimit për shpërbërjen e Parlamentit me 24 shkurt siq ishte paraparë me votimin në janar.

  Deputetët kanë votuar për shpërbërjen e Parlamentit me 7 prill 2016, ndërsa zgjedhjet e parakohshme parlamentare duhet të mbahen më 5 qershor. Për datën e ...

 • Ministrat dhe zv/ministrat e LSDM-së parashtruan dorëheqjet e tyre

  23 Shkurt, 2016

  Ministri i PBSot ministrat dhe zv/ ministrat nga radhët e LSDM-së parashtruan dorëheqjet e tyre nga funksioni në Qeverinë e Republikës së Maqedonisë.

  “Në rast se mbetet në fuqi vendimi për shpërbërjen e Kuvendit, të miratuar më 18 janar 2016, kërkojmë që paraprakisht dorëheqjet të konstatohen. Në pajtim me marrëveshjen e Përzhinës, Qeveria në të cilën marrim pjesë u formua ...

 • Maqedonia e mbyll kufirin për afganët

  22 Shkurt, 2016

  refugjatetÇdo ditë në Greqi mbërrijnë me mijëra refugjatë. Shumica e tyre duan të kalojnë nëpërmjet Maqedonisë për në Veri. Kjo rrugë për afganët është bllokuar. Refugjatët duket se po përgatiten për një itinerar të ri.

  Në krizën e refugjatëve nuk po përvijohet shtensionim. Sipas Organizatës për Refugjatët të OKB-së, UNHCR, vetëm të shtunën në Greqi mbërritën 3772 vetë. Jo më ...

 • SHBA, BE sugjerojnë shtyrjen e zgjedhjeve në Maqedoni

  22 Shkurt, 2016

  Ambasadori SHBA EUAmbasadori amerikan në Shkup Jess Baily dhe ai i Bashkimit Evropian Aivo Orav vlerësojnë se në Maqedoni nuk ka kushte për mbajtjen e zgjedhjeve të besueshme në datën e caktuar, që është 24 prilli.

  Ambaasdori amerikan, megjithatë tha se data mbetet të caktohet nga drejtuesit politikë të Maqedonisë, ndërsa theksoi se zgjedhjet do të duhej të mbaheshin ...

 • Rasti ‘Titanik’, Gjykata hedhë poshtë të gjitha akesat e Janevës

  19 Shkurt, 2016

  gjykata shkupGjykata penale e Shkupit refuzoi ankesat e mbetura të Katica Janevës me çka përfundimisht nuk do të ketë paraburgim për Gordana Jankullovskën, Kiril Bozhinovskin dhe dy persona të tjerë të akuzuar në rastin “Titanik”. Ditë më parë u konfirmuar se paraburgim nuk do të ketë as për Ismet Gurin dhe Edmond Temellko.

  “Vendimi me të cilin refuzohet propozimi për ...

 • Zgjedhjet e 24 prillit, sytë kah ndërkombëtarët

  19 Shkurt, 2016

  Bejli OravAmbasadori i Bashkimit Europian dhe ai i SHBA-ve Aivo Orav dhe Xhes Bejli nesër pasdite do të bëjnë të ditur vlerësimin e faktorit ndërkombëtar nëse vendi ka arritur të përmbushë kushtet për zgjedhje të parakohshme më 24 prill.

  Kështu konfirmojnë burimet e Alsat kurse jozyrtarisht mësohet se euroambasadori Aivo Orav ndodhet në Bruksel për të konkretizuar raportin i cili ...

 • ‘Titanik’, “Gjykata mban krahun e të dyshuarve”

  19 Shkurt, 2016

  Jankullovska“Gjykata mori anë”. Këto janë komentet pas vendimit të djeshëm të Këshillit penal i cili refuzoi ankesat e PSP-së për paraburgimin e të dyshuarve në rastin “Titanik”. Sipas të gjitha kritereve dhe përvojës të deritanishme në gjyqësor, paraburgim për të dyshuarit duhej të ketë, thotë avokati Zvonko Davidoviq. Për të, vendimi i Gjykatës është e paligjshme, pasi për herë ...

 • Debati në ‘Rruga drejt’: Gjykata speciale, e domosdoshme

  19 Shkurt, 2016

  rruga drejtPa formimin e një gjykate speciale, prokuroria speciale do ta ketë të vështirë të kryej punën e saj. Kështu ka vlerësuar Ermira Asani Salija nga Lëvizja Besa në emisionin “Rruga drejt…” Fajin për politizimin e gjykatave, ajo e ka adresuar tek koalicioni VMRO-BDI.

  ”Skajshmërisht janë fajtor për politizimin e gjykatave dhe për këtë tani më gjykatat janë të rrënuara ...

 • Këshilli penal, refuzon kërkesat e Janevës

  18 Shkurt, 2016

  KATICAKëshilli penal i Gjykatës themelore Shkupi 1 i refuzoi katër ankesat e para të Katica Janevës, me çka përfundimisht konfirmohet se Mile Janakievski, Edmond Temelko dhe dy persona tjerë do të mbrohen në liri derisa zgjatë hetimi për rastin “Titanik”.

  “Këshilli penal i përbërë nga tre gjykatës për çdo lëndë veç e veç lidhur me ankesën e Prokurorisë ku si ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"