• Maqedoni – Edhe 50 milionë euro për çmendurinë baroke të Gruevskit

  18 Shkurt, 2016

  shkupiPartia më e madhe opozitare në Maqedoni, Lidhja Socialdemokrate e Maqedonisë, ka akuzuar ish-kryeministrin dhe lider të VMRO-DPMNE-së Nikolla Gruevski për 50 milionë euro shtesë të planifikuara për ndërtimin e godinave të stilit barok.

  Nënkryetari i LSDM-së Damjan Mancevski këto investime i ka konsideruar si gjenocid ndaj qytetarëve të Shkupit.

  “Ish-kryeministri Nikolla Gruevski vazhdon me gjenocidin ndaj qytetarëve ...

 • “Magjar Telekom”, Prokuroria Themelore nuk i’a dorëzon dosjen Prokurorisë Speciale

  17 Shkurt, 2016

   

  gjygji shkupProkuroria Themelore Publike në Shkup nuk ia dorëzon Prokurorisë Publike lëndën “Magjar Telekom”, por edhe një lëndë tjetër.

  Kjo Prokurori po mban peng këto dosje, duke kërkuar nga Këshilli i Prokurorëve Publik se rasti korruptiv dhe kriminal “Magjar Telekom” a bie mbi kompetencat e Prokurorisë Speciale dhe se a del nga përmbajtja e bisedave të përgjuara.  Prokuroria Themelore Publike ...

 • Han: Vlerësimi i KSHZ-së, vendimtar për datën e zgjedhjeve

  16 Shkurt, 2016

  HanZgjedhjet e parakohshme do të mbahen vetëm nëse vlerëson KSHZ-ja dhe OSBE/ODIHR. Kështu ka vlerësuar komisioneri për zgjerim Johanes Han pas takimit me zëvendëskryeministrin Fatmir Besimi dhe me organizatën “Miqtë e Maqedonisë” në Bruksel.

  “Gjithçka varet nga rezultati i Institucioneve ndërkombëtare dhe i KSHZ-së, se si do ta vlerësojnë pjekurinë e përgatitjes së zgjedhjeve. Pastaj duhet të sjellin vendimin”, tha ...

 • Gazetarja shqiptaro-amerikane paralajmëron konflikte të reja në Ballkan

  16 Shkurt, 2016

  protesta shkupMaqedonia rrezikohet gjatë kësaj vere nga një luftë e re. Shqiptarët do organizojnë kryengritjet në Maqedoni dhe në Luginën e Preshevës. Kështu shkruan në artikullin e fundit gazetarja e njohur shqiptaro-amerikane, Klara Buda.

  Sipas saj, incidentet do të përfshijnë edhe Serbinë pasi do të aktivizohen mbi 1 mijë “terroristë të fshehur” në provincën e Sanxhakut të cilët kanë për ...

 • Zgjedhjet në Maqedoni, pritet fjala e fundit e ndërkombëtarëve

  16 Shkurt, 2016

  zaev gruevskiDeri në fund të kësaj jave, përfaqësuesit e SHBA-ve dhe ata të BE-së në Shkup pritet të japin vlerësimin e tyre, nëse në Maqedoni janë përmbushur kushtet e nevojshme për zgjedhje demokratike më 24 prill.

  Partia më e madhe maqedonase, VMRO-DPMNE, e drejtuar nga ish-kryeministri Nikola Gruevski, vlerëson se janë plotësuar të gjitha pikat ...

 • Maqedoni: Prokuroria Speciale godet krimin zgjedhor

  16 Shkurt, 2016

  Prokuroria Speciale në Maqedoni në kuadër të aksionit të emërtuar “Titanik” ka hapur dhjetra procedura hetimore për veprën penale mashtrim zgjedhor.

  Katica“Prokuroria Speciale ka hapur procedurë hetimore për vepra penale që kanë të bëjnë me shkeljet gjatë procesit zgjedhor, shkeljet gjatë votimit, pastaj shkeljet e lirive dhe të drejtave të njeriut, sigurinë e përgjithshme dhe atë të pronës, si dhe ...

 • Ohridsky: Ja emrat e politikanëve shqiptarë që do t’i hetojë Prokuroja speciale

  15 Shkurt, 2016

  KATICAProkurorja special Katica Janeva, para vetes do të përballet me sfidë serioze, pikërisht atë që e pret populli i Maqedonisë, por edhe faktori ndërkombëtarë.

  Redaksia e “OhridSky” muaj më parë kishte shkruar se  FBI-ja amerikane, BIA serbe, prokurores speciale Janeva do t’i dorëzojnë materiale që kanë të bëjnë me aktivitetet kriminale të qeverisë së VMRO-DPMNE-së, ku si frontmenë kryesorë në ...

 • Maqedoni: Prokuroria speciale kërkon sërish masën e paraburgimit

  15 Shkurt, 2016

  KaticaProkuroria speciale në Maqedoni ka njoftuar se ka paraqitur ankesë ndaj vendimeve të Gjykatës penale në Shkup për mosmiratimin e kërkesës për paraburgimin e të dyshuarve në rastin “Titanik”, që ka të bëjë me manipulime në zgjedhje. Këshilli i Gjykatës themelore Shkupi 1, duhet të marrë vendim brenda një afati prej 48 orësh në lidhje me ankesën e Prokurorisë ...

 • Reagon Prokuroria Speciale, pasi Gjykata nuk shpalli paraburgime

  13 Shkurt, 2016

  KATICAProkurorja Speciale pritet të bëj ankesë pasi që Gjykata për Krime nuk shpalli masë paraburgimi apo ndalese për 8 të dyshuarit për keqpërdorime dhe manipulime në zgjedhjet e kaluara, mes të cilëve ishin ish-ministrja e brendshme Gordana Jankullovska dhe ish-ministri i transportit dhe lidhjeve, Mile Janakievski.

  Pas refuzimit të kërkesës së Prokurorisë Speciale, kjo e fundit ka reaguar nëpërmjet një ...

 • Gjykata refuzoi katër nga nëntë kërkesat e Katica Janevës për paraburgim

  13 Shkurt, 2016

  gjykata cekiciGjykata penale e Shkupit refuzoi katër kërkesat e Katica Janevës për paraburgimin e personave për të cilët Prokuroria Speciale publikoi se ka dyshim të bazuar, për kryerje të veprave të rënda penale. Gjykatësja ka vendosur se do të mbrohen në liri gjatë hetimit të Janevës: Mile Janakievski, Edmond Temellko, një i punësuar në MPB dhe një person që ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"