• UÇK: Ali Ahmeti, Menduh Thaçi dhe disa politikanë nga Kosova do ndëshkohen për tradhtinë në Kumanovë!

  26 Maj, 2015

  uck-mNë media është shpërndarë dhe është publikuar  një komunikatë e një grupi që e quajnë veten Ushtria Çlirimtare Kombëtare, e nëpërmjet së cilës paralajmërohet se drejtësia do e ndëshkojë rëndë  bandën e Ali Ahmetit, Menduh Thaçit dhe disa politikanëve të Kosovës, të cilët, në bashkëpunim me vrasësit e popullit shqiptar, Nikolla Gruevskin, Sasha Mijallkovin dhe Gordana Jankullovskën, organizuan masakrën ...

 • Ohridsky: “Monstra” publikohet të mërkurën, dyshime për vendin e vrasjes

  26 Maj, 2015

  smilkovcPortali lokal “Ohridsky” ka dhënë detaje lidhur me vrasjen e pesëfishtë në liqenin e Smilkovës.

  Sasho Denesoski nga ky portal shkruan se “bomba” e masakrës në Smillkovë do të “shpërthejë” të mërkurën dhe se e njëjta definitivisht do t`i varrosë VMRO-në dhe BDI-në.

  “Zaev paralajmëroi 102 bomba prej të cilave, vetëm njëra që do të publikohet të mërkurën, e vërteta për ...

 • Dëshmitë për Kumanovën dhe sulmin në Burgun e Sigurisë së Lartë

  26 Maj, 2015

  burguBeg Rizaj e Mirsad Ndrecaj, si drejtues të një grupi prej 44 personash, kishin planifikuar të sulmonin Burgun e Sigurisë së Lartë në Gërdofc të Podujevës, shkruan sot Koha Ditore.

  Plani ishte të liroheshin dy prej njerëzve që konsiderohen ndër më të rrezikshmit në Kosovë. Të burgosurit – B.K. e B.B. – janë duke vuajtur dënime të rënda për krime, ...

 • Sulmohet gazetari Sashe Ivanovski-Politiko

  23 Maj, 2015

  Gazetari Sashe Ivanovski – Politiko, i cili dje ishte rrahur nga disa personave të maskuar pohon se akti është rezultat i regjimit dhe nën organizimin e pushtetit të cilin ai e kritikon gjithnjë e më zëshëm. Ivanovski ka zbritur rreth orës 21.00 pranë makinës së parkuar para ndërtesës ku jeton, kur personat e maskuar e kanë sulmuar.

  “Ishte qetësi, dëgjova vrapimin e dy njerëzve drejt meje, që vraponin shumë shpejt, kur ...

 • Ndihmës sekretari i përgjithshëm i OKB-së në Shkup

  23 Maj, 2015

  okbNdihmës sekretari i përgjithshëm i Organizatës së Kombeve të Bashkuara për të Drejtat e Njeriut, Ivan Shimonoviç, i cili ishte për vizitë në Shkup, vuri në dukje nevojën për hetime transparente dhe të besueshme për rastin e Kumanovës dhe skandalin e përgjimeve. Ai tha se në këtë proces duhet të përfshihet edhe faktori ndërkombëtar.

  Zoti Shimonoviç bëri të ditur se ...

 • Ndikimi rus dhe ekstremizmi fetar në Ballkan

  23 Maj, 2015

  viena konferencaProcesi i komplikuar dhe i gjatë i integrimit euroatlantik në Ballkanin Perëndimor ka krijuar hapësirë për shtrirjen e ndikimit rus dhe ekstremizmit fetar, thonë analistët. Në një diskutim mbi rëndësinë e angazhimit amerikan në Ballkan, ekspertët thanë se një rritje e angazhimit amerikan dhe evropian është e nevojshme për integrimin e plotë euro-atlantik të Ballkanit.

  Në Ballkan po ndodhin ...

 • Murphy: Maqedonia të përmbushë detyrimet ndaj qytetarëve

  22 Maj, 2015

  Senatori MurphyShtetet e Bashkuara nuk duhet ta lënë në harresë Ballkanin, paralajmëron Senatori demokrat Chris Murphy, i cili ka ndjekur me vëmendje zhvillimet në fundit në Maqedoni. Ai u bën thirrje autoriteteve të Shkupit të përmbushin detyrimet ndaj qytetarëve të tyre. Këto komente Senatori Murphy i bëri gjatë një intervistë për shërbimin gjeorgjian të Zërit të Amerikës, mbi qëndrimin  ...

 • Zaev: Partitë shqiptare bashkëpunojnë me Gruevskin

  21 Maj, 2015

  ZaevKreu i opozitës maqedonase, Zoran Zaev ka akuzuar partitë shqiptare, BDI në qeveri dhe PDSH në opozitë se bashkëpunojnë që të dyja me kryeministrin Gruevkski.

  Në një intervistë që ka dhënë për “Capital” ai ka thënë se nuk është momenti i duhur që BDI të largohet nga qeveria, pasi përveç faktit që Ali Ahmeti ka frikë nga Gruevski, edhe PDSH ...

 • Rrëfimi ekskluziv i ushtarit të UÇK-së për aksionin e Kumanovës

  21 Maj, 2015

  uck anonimEnde e ka të freskët plagën nga plumbi që mori më 9 maj në Lagjen e Trimave në Kumanovë. Po të freskëta i ka edhe kujtimet për atë të shtune ku humbi shokët në përleshjen që zgjati afro 48 orë në këtë vend.

  Njëri nga ushtarët e Ushtrisë Çlirimtare Kombëtare, pjesë edhe e strukturave udhëheqëse, që ishte pjesëmarrës në ...

 • Dhjetë orë bisedime – pa ndonjë rezultat

  21 Maj, 2015

  gruevski zaevKryeministri i Maqedonisë Nikola Gruevksi dhe shefi i opozitës Zoran Zaev biseduan deri në mëngjesin e mërkurës në Strasburg, por ende nuk dihen hollësi të bisedimeve

  Takimi midis dy drejtuesve politikë maqedonas në Strasburg ka zgjatur për dhjetë orë, në përpjekje të zgjidhjes së krizës politike në Maqedoni.

  Takimi i ndihmuar nga deputetët e Parlamentit Evropian Ivo Vajgel, Eduard Kukan ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"