• Ish-bashkëpunëtori i Millosheviqit është ideatori i Platformës Maqedonase

  16 Shkurt, 2017

  Lubisav Ivanov – Xingo, kryetari i Partisë Socialiste dhe ish-bashkëpunëtori i ngushtë i Sllobodan Millosheviqit është ideatori për Platformën Maqedonase, e cila së shpejti do të dal në publik. Xingo aktualisht është pjesë e koalicionit me VMRO-DPMNE, që ka një deputet dhe një ministër në qeverisjen aktuale dhe të deritanishme. Kjo është theksuar në rrjetet sociale dhe nga ish-politikanë që Xingon e kanë quajtur bashkëpunëtor të Millosheviqit.

  Partia socialiste e ...

 • Ja çfarë përmban dokumenti i Zaevit

  15 Shkurt, 2017

  zaev-Nga Lidhja Social Demokrate, jozyrtarisht kanë bërë të ditur se propozimi i tyre i përmban thuajse të gjitha pikat e deklaratës politike të partive shqiptare, me përjashtim të atyre që nuk mund të miratohen pa ndryshimin e Kushtetutës, e për të cilën nevojiten dy të tretat, apo mbi 80 vota në Kuvend që për momentin nuk i kanë partitë ...

 • “Kam shqetësime serioze edhe për Ballkanin…”

  15 Shkurt, 2017

  Joschka FischerIsh-ministri i Jashtëm gjerman Joschka Fischer, në një intervistë për Paolo Valentino, i dërguari i “Corriere della Sera” në Berlin, shprehet se zhvillimet politike që priten do të jenë shqetësuese. Dy vjet më parë, Joschka Fischer shkroi një libër me titullin apokaliptik: “Nëse Evropa do të dështonte?”. E pyes ish-ministrin e Jashtëm gjerman nëse sot jemi më pranë apo ...

 • Ndahet nga jeta gazetari Faik Mustafa

  13 Shkurt, 2017

  Faik MustafaËshtë ndarë nga jeta në moshën 71-vjeçare gazetari Faik Mustafa nga Tetova.

  Në nderim të tij nesër (e martë), në orën 13:00, do të mbahet një mbledhje komemorative në Qendrën Kulturore në Tetovë. Varrimi i të ndjerit, Faik Mustafa, do të bëhet po të martën, në varrezat e qytetit në Tetovë.

  Gazetari i ndjerë, Faik Mustafa, u lind më 19 ...

 • Kongresisti Rohrabacher ia kujton Maqedonisë rastin e ndarjes së Çekosllovakisë

  9 Shkurt, 2017

  RohrabacherKongresisti amerikan, Dana Rohrabacher vazhdon ta mbrojë qëndrimin e tij se Maqedonia duhet të ndahet në mes shteteve fqinje. Përmes rrjeteve sociale ai iu rekomandon qytetarëve të Maqedonisë ta ndjekin shembullin e çekëve dhe sllovakëve.

  Qytetarët e Maqedonisë duhet të vendosin se si ta zgjidhin krizën e tyre. Unë vetëm iu sugjerova atyre që ta ndjekin shembullin e çekëve dhe ...

 • 9 Shkurt, 2017

  HahnKomisioneri për zgjerim i BE-së, Johannes Hahn, tha të enjten në Shkup se ‘politikanëve të Maqedonisë nuk iu ka sjellë një sugjerim konkret për formimin e Qeverisë’. Ai tha se megjithatë “është e domosdoshme që sa më shpejtë të formohet Qeveria e re e vendit dhe drejtuesit e partive politike parlamentare të tregohen të përgjegjshëm”.

  “Jam këtu që t’i dëgjoj ...

 • Gruevski kërcënohet me “probleme” nëse mbetet jashtë qeverisë

  8 Shkurt, 2017

  GruevskiVMRO DPMNE-ja e Nikolla Gruevskit është kërcënuar me “probleme” nëse nuk respektohet fitorja e saj në zgjedhje dhe mbetet jashtë qeverisë së re.

  Reagimi i partisë së ish kryeministrit vjen pas njoftimeve për intensifikimin e bisedimeve për formimin e qeverisë së re mes LSDM-së së opozitarit, Zoran Zaev dhe BDI-së së Ali Ahmetit, e cila në dhjetë vitet e fundit ...

 • Qeveria e koncentruar për dalje nga kriza, Hahn-i kumbar

  8 Shkurt, 2017

  HahnQeveria e koncentruar politike do të jetë zgjidhja dhe kompromisi për nxjerrjen e vendit nga kriza e re politike. Burime diplomatike europerëndimore në Shkup i thanë agjencisë së lajmeve INA se zgjidhja është tek qeveria e koncentruar, pasi që nuk presin zgjidhje edhe midis LSDM dhe partive shqiptare, për shkak të kushteve, sidomos Platformës së partive shqiptare.

  “Presim bisedimet midis ...

 • Zaev zbulon platformën e LSDM në negociatat me partitë shqiptare

  8 Shkurt, 2017

  zaevLideri i LSDM-së, Zoran Zaev në takimin me ambasadorin francez Kristian Timonie ka zbuluar detajet e platformës së partisë së tyre në negociatat me partitë shqiptare, sidomos BDI.

  “Themeli i platformës së LSDM-së janë raportet e Pribes dhe të komisionit Europian. Qytetarët zgjedhën jetë kualitative, drejtësi, barazi dhe qeveria e re është e detyrueshme të zbatojë këto reforma, ...

 • Ekskluzive / Kongresmeni Rohrabacher: Të ndahet Maqedonia!

  6 Shkurt, 2017

  https://www.youtube.com/watch?v=67H62VATlLY

  Kongresmeni amerikan Dana Rohrabacher është një prej njerëzve më me peshë në Dhomën e Përfaqësuesve. Si një ish-ndihmës i Presidentit Regan, zotit Rohrabacher i pëlqen që t’u jepet një shkundje politikave të brendshme dhe të jashtme. Ai e pret me entuziazëm kryerjen e një politikë të tillë edhe nga Presidenti i ri Trump.

  Kamera e Vizion Plus ishte brenda në Kongresin amerikan, në zyrën e zotit Rohrabacher pak ditë pasi ai ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"