• Tifozët maqedonas: “Shqiptarët e mirë janë shqiptarët e vdekur”

  18 Prill, 2016

  patrioti mkUrrejtja ndaj shqiptarëve nga fqinjët ballkanik ka dalë në pah përsëri në një ndeshje futbolli të zhvilluar dje në Maqedoni.

  Derbi kryesor për titull të ligës ndërmjet Vardarit dhe Shkëndijes i zhvilluar dje në Shkup nuk ka kaluar pa incidente, pasi tifozët e ekipit maqedonas kanë kënduar kore raciste kundër tivozëve shqiptar të ekipit tetovar, transmeton Koha.net.

  Thirrja tashmë e ...

 • BE: Han dëshiron sa më shpejt të takohet me liderët politikë nga Maqedonia

  18 Prill, 2016

  MAJAMaja Kocijaçiq, zëdhënësja e eurokomisarit për negociata për zgjerim Johanes Han, theksoi për MIA se komisari dëshiron të takohet me të katër liderët politikë nga Maqedonia dhe ata të jenë në disponim në çdo moment kur do t’i thërrasë, me qëllim që të zgjidhet kriza politike në vend i cili përjeton kthesa të vazhdueshme.

  Kocijançiq pohon se Brukseli zyrtar është ...

 • Protesta masive në Shkup, protestuesit thirrje “S’ka amnisti për kriminelët”

  18 Prill, 2016

  protesta shkupNë Shkup po vazhdojnë protestat e shoqërisë civile, të cilat po përkrahen edhe nga parti opozitare maqedonase dhe shqiptare. Protestuesit nisën si zakonisht nga Prokuroria Publike Speciale, duke vijuar më pas drejt Parlamentit. Pas qëndrimit tek Parlamenti, ata kanë brohoritur “Liri, duam të jemi të lirë”, “Nuk mund të amnistohen kriminelët”, “Dorëheqje Ivanovi”, “Non pasaran”.

  Protestuesit sërish kanë gjuajtur ...

 • Maqedonia: Nga tigri prej letre në majmun

  16 Prill, 2016

  Sudwest Presse

  Nëse Europa nuk do “që të del si majmun”, atëherë do duhej që menjëherë t’i jep fund magjisë përtace të anëtarësimit në të: të ndërprejë menjëherë ndërmjetësimin dhe t’i merret status i kandidatit. Maqedoninë e sundon një bandë kriminale, këtë politikanët e BE nuk e mohojnë por për shkaqe diplomatike edhe nuk e thonë ...

 • KSHZ –ja miratoi vendimin për zgjedhje, Çiçakovski dhe anëtarët e LSDM-së braktisën seancën

  16 Prill, 2016

  kshzMe 6 vota pro, por pa prezencën e kryetarit Aleksandar Çiçakovski dhe dy anëtarëve të propozuar nga LSDM-ja Violeta Duma dhe Igor Milev, KSHZ-ja miratoi vendimin përmes të cilit theksohet se janë plotësuar kushtet për zgjedhje më 5 qershor.

  Vendimin përveç anëtarëve të partive në pushtet VMRO-së dhe BDI-së e votoi edhe anëtari i PDSH-së Bedredin Ibrahimi.

  Ndërkohë që Çiçakovski dhe ...

 • “The Wall Street Journal” për situatën në Maqedoni

  16 Prill, 2016

  Në një shkrim kushtuar ngjarjeve të fundit në Maqedoni, gazeta “The Wall Street Journal” (WSJ) analizon se si erdhi gjendja deri në këtë pikë në një nga vendet që deri vonë konsiderohej shembull pozitiv nga rajoni i turbullt i Ballkanit.

  Sipas gazetarëvëetë WSJ, kontesti i emrit dhe ndërprerja e procesit të integrimit ne NATO dhe EU mund të konsiderohet si fillimi i një krize të gjatë që kulminoi në ditët e ...

 • Protestuesit depërtojnë para Qeverisë, tërhiqet njësia speciale

  15 Prill, 2016

  protesta qeveriaProtestuesit kanë arritur që të afrohen para Qeverisë, pasi që njësitet speciale janë tërhequr.

  Turmat e mëdha i bën thirrje policisë që të tërhiqet dhe të lejojë ata që të vazhdojnë drejt Qeverisë. Paraprakisht, lideri i partisë Dinjiteti, Stojançe Angelov kërkoi nga njësitet speciale që të tërhiqen dhe ti lejojnë qytetarëve të shprehin të drejtën e protestës. Tani për ...

 • Zaev thërret qytetarët në protesta në masive

  15 Prill, 2016

  zaevKreu i opozitës Zoran Zaev ka paralajmëruar intensifikim të protestave si shenjë revolte ndaj vendimit për zgjedhje të parakohshme më 5 qershorë. Ai me këtë rast u ka bërë thirrje të gjitha subjeketev politike që janë shprehur kundër zgjedhjeve të qershorit që ti bashkëngjiten në protestë.

  “Nikolla Gruevski i ka bërë zgjedhjet e 5 qershorit të pamundura. Maqedonia porosit që ...

 • KSHZ pa kryetarin dhe dy anëtarët e tjerë vendosi që të shkohet në zgjedhje më 5 qershor

  15 Prill, 2016

  kshzKomisioni Shtetëror i Zgjedhjeve miratoi vendimin se ka kushte për të shkuar në zgjedhje më 5 qershor. Ky vendim u miratua me 6 vota pro, ndërsa seanca paraprakisht u braktis nga kryetari Aleksandar Çiçakovski dhe dy anëtarët e LSDM-së, Violeeta Duma dhe Igor Milev.

  Çiçakovski gjatë debatit ka theksuar se tani për tani nuk ka kushte për mbajtjen e zgjedhjeve fer ...

 • Deimel: Situata në Maqedoni është shumë e rrezikshme

  15 Prill, 2016

  Johanna DeimelJohanna Deimel, eksperte e Fodacionit gjerman për Evropën Juglindore thotë se vendimi i Ivanovit krijon një situatë të rrezikshme në vend. Tensionet mund të shtohen.

  Deutsche Welle: Si e vlerësoni situatën aktuale dhe krizën e fundit në Maqedoni?

  Johanna Deimel: Fakti që presidenti ka shpallur anulimin e procedurave (dhe ka shpallur amnesti), paraqet një shkallëzim absolut. Në këtë mënyrë ai ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"