• Maqedoni: Gruevski u kundërvihet të gjithëve

  19 Dhjetor, 2016

  nikola-gruevskiMaqedonia rrezikon rrëshqitjen drejt një diktature, thonë analistët për DW, pasi ish-kryeministri Nikola Gruevski sulmoi me kërcënime përfaqësuesit perëdnimorë në vend dhe organizatat jo-qeveritare.

  Një listë me kërcënime e përpiluar nga kryesia e partisë në pushtet në Maqedoni dhe eshpallur nga i saj dhe ish-kryeministri, Nikolla Gruevski, e shtangu vendin dhe ngjalli  mosbesim, më pak se një javë pasi VMRO-DPMNE-ja ...

 • Maqedoni, rrëzohen kërkesat e Zaev. Anëtari i BDI abstenon në KSHZ

  18 Dhjetor, 2016

  kshzKomisioni Shtetëror Zgjedhor (SEC) në Maqedoni nuk e arriti dot shumicën e nevojshme mbrëmjen e së shtunës për të pranuar 16 ankesat për parregullsi në votime, të paraqitura prej LSDM-së dhe Lëvizjes Besa.

  Në formën e tyre përfundimtare, ankesat u paraqitën nga LSDM-ja për një qendër votimi në fshatin Tearcë, ku një anëtar i Komisionit ...

 • Gruevski: jo presion ndaj Gjykatës Administrative

  17 Dhjetor, 2016

  gruevskiKomisioni Shtetëror i Zgjedhjeve nuk e miratoi ankesën e fundit të Lidhjes Social Demokrate në Maqedoni për parregullsi në vend-votimin numër 2011 në Tearcë pranë Tetovës, që bën pjesë në zonën e gjashtë zgjedhore.

  Katër anëtarë të komisionit votuan për dhe katër të tjerë kundër; një anëtar ishte i përmbajtur.

  Me këtë, komisioni i hap rrugë procedurave në Gjykatën administrative mbi ...

 • Mesila Doda jep alarmin: Për një pakt të madh mbarkombëtar

  17 Dhjetor, 2016

  Për një pakt të madh mbarkombëtar

  https://youtu.be/ZTE5zZYEev4

   

  Shqipëria ka qenë qysh në fillesat e saj në përpjekje me mëvetësinë. Etërit e Kombit përherë kanë qenë para një udhëkryqi, i cili vinte në dyshim ekzistencën e tij.
  Qysh në frymën e parë e deri më sot shqiptaria është përherë në këtë dilemë; në atë të shpërbërjes ose në atë të lartësimit.

  Në Kongresin e Manastirit pas fjalimit të Patër Fishtës, i cili pa asnjë ...

 • Protestuesit maqedonas përpara KSHZ me brohoritje anti-shqiptare

  16 Dhjetor, 2016

  protesta-vmroQindra mbështetës të partisë maqedonase në pushtet VMRO DPMNE-së të drejtuar nga ish kryeministri Nikolla Gruevski, po protestojnë përpara Komisionit Shtetëror të Zgjedhjeve (KSHZ).

  Komisioni po shqyrton ankesat e parashtruara nga partia maqedonase në opozitë Lidhja Social Demokrate e Maqedonisë, për parregullsi gjatë ditës së zgjedhjeve dhe veçanërisht për procesin e numërimit të votave në zgjedhjet e parakohshme parlamentare më ...

 • Maqedoni: Komisioni Shtetëror i Zgjedhjeve hedh poshtë ankesat e partive

  16 Dhjetor, 2016

  Komisioni Shtetëror i Zgjedhjeve (KSHZ) të premten (16.12) ndërpreu seancën publike, ku shqyrtoheshin ankesat nga partitë politike LSDM dhe BESA për zgjedhjet e mbajtura më 11 dhjetor.

  kshz-harta-mkdKSHZ-ja deri më tani ka refuzuar shtatë nga gjithsej tetë ankesat e Lëvizjes BESA, ndërsa për ankesën e fundit është parashikuar që një grafolog të bëjë ekspertizë të nënshkrimit të një votueseje. KSHZ ...

 • Maqedoni, protesta pas zgjedhjeve

  16 Dhjetor, 2016

  presioni-ndaj-kshzRezultati i ngushtë i zgjedhjeve të 11 dhjetorit në Maqedoni po rrezikon të shtojë tensionet në vend.

  Qindra protestues, mbështetës të partisë VMRO-DPMNE dhe funksionarë të saj, u mblodhën para selisë së Komisionit Shtetëror të Zgjedhjeve që po shqyrton disa ankesa të opozitës. Protestuesit thanë se askush nuk guxon t’ia rrëmbejë fitoren partisë së tyre. Ata brohorisnin parulla fyese ndaj ...

 • Milloshoski: KSHZ, mllefin e keni tek dera

  15 Dhjetor, 2016

  antonio-milloshoskiDeputeti dhe ish-ministri i OBRM-PDUKM-së Antonio Milloshoski i është kërcënuar KSHZ-së sonte para selisë të këtij institucioni dhe ka bërë deklarata të forta për procesin e ankimimit, shkruan Telegrafi Maqedoni.

  “Ne dolëm të votojmë me drejtësi dhe tani duam që KSHZ të punojë me drejtësi. Nëse nuk punojnë me drejtësi, ky popull do të tregoj mllefin ndaj tyre. Nuk duam ...

 • Komisioni i zgjedhjeve në Maqedoni shqyrton ankesat

  15 Dhjetor, 2016

  kshzKomisioni Shtetëror i Zgjedhjeve në Maqedoni është mbledhur në seancë për shqyrtimin e ankesave të paraqitura nga Lëvizja Besa dhe Lidhja Social Demokrate. Deri në orët e vona të pasdites komisioni ka miratuar vetëm një prej tetë ankesave të Lëvizjes Besa, për hapjen e një kutie votimi dhe rinumërimin e votave nga kjo kuti që vjen prej zonës së ...

 • Ekspertët shuajnë dilemat: Me 61 deputetë mund të formohet Qeveria

  14 Dhjetor, 2016

  qeveria-rmTë drejtë për të formuar Qeveri janë të nevojshëm 61 deputetë nga 120, sa janë zgjedhur në zgjedhjet e 11 dhjetorit, pasi që partitë nuk kanë fituar asnjë mandat nga diaspora. Këtë sqarim e jep profesori i së drejtës kushtetuese, Osman Kadriu.  Ai po ashtu thotë se në Maqedoni ndodhi diçka e befasishme, pasi që ky proces zgjedhor përfundoi ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"